Википедија:Викисредба (7 март 2009)

Викисредба VI

 

Скопје, 7 март 2009

 
Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006

Се закажува нова Викисредба за 7 март 2009 во 13.00 часот, како продолжување на претходната викисредба на која се разгледуваа идеите и предлозите во врска со формирање на Здружението. На оваа средба треба да се завршат формалностите во врска со основањето на Здружението.

Од сега па натаму Вики средбите по правило ќе бидат закажувани во 13 часот за да може на нив да присуствуваат и википедијанци кои се од внатрешноста на Македонија.

Средбата се закажува во работните простории на Виолетова кои се наоѓаат во истата зградата како и Прво Пензиско Друштво (за оние кои не знаат тоа е спроти зградата на Владата, близу до Јапонскиот културен центар, или спроти раскрсницата кај мостот Гоце Делчев, кај Македонска пошта.

Ако има потреба од дополнителни објаснувања за локацијата слободно прашајте, а може да организираме некој и да ве пречека пред зградата пред одржувањето на средбата.

Присуството го потврдија уреди

 1. За  Wikimk (разговор) 08:42, 5 март 2009 (UTC)
 2. За  brest (разговор) 09:11, 5 март 2009 (UTC)
 3. За  Виолетова (разговор) 13:38, 5 март 2009 (UTC)
 4. За  Kiril Simeonovski (разговор) 15:05, 5 март 2009 (UTC)
 5. За  Најверојатно ќе можам да дојдам, а ако има нешто што ме спречува ќе ве известам. --MacedonianBoy 15:32, 5 март 2009 (UTC)
 6. За  --FlavrSavr (разговор) 20:48, 5 март 2009 (UTC)

Не можат да присуствуваат уреди

 1. -{админинстратор}- гитардемон 16:07, 6 март 2009 (UTC)

Извештај од средбата уреди

Викисредбата започна во предвиденото време и место. Присутни беа следните википедијанци:

 1. Wikimk
 2. brest
 3. Виолетова
 4. Kiril Simeonovski
 5. MacedonianBoy
 6. FlavrSavr
 7. Ivica83

На средбата беше разгледуван предлог Статутот на Здружението, при што беа направени измени во текстот на предлог Статутот согласно расправата за секој член од предлог Статутот одделно.

После работниот дел се продолжи со размена на идеи и предлози за подобрување на работата на википедија и здружението.

Договорено е идната викисредба да се одржи наредната сабота со почеток по можност во 12.00 часот, на истото место, откако за истото ќе се информира пошироката вики заедница на страниците на мк.вики. На идната викисредба би се продолжило со разгледување на останатите документи кои треба да се усвојат а се потребни за формално основање на Викимедија Македонија.

Во меѓувреме ќе се работи на превод на Статутот на Здружението на англиски јазик, со цел истиот да биде проследен до централата на Wikimedia Фондацијата во САД. Обврската за превод на Статутот ја презема MacedonianBoy. Преводот исто така ќе се разгледа на наредната викисредба.

Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј