Википедија:Викисредба (15 јануари 2017)

Викисредба XLV

 

Скопје, 15 јануари 2017

 
Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006

Се известуваат сите корисници на Википедија на македонски јазик дека на 15 јануари 2017 година (недела), со почеток во 18:00 ч., во Пјаца Либерта во Скопје (карта) ќе се одржи викисредба за одбележување на 16 години од постоењето на Википедија. На викисредбата ќе има дружење, разговори на разни теми, а на крајот и роденденска торта.

Потврдено присуство уреди

 1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 11:24, 12 јануари 2017 (CET)[одговори]
 2. За --Иван Ж (разговор) 16:48, 12 јануари 2017 (CET)[одговори]
 3. За --Ehrlich91 (разговор) 18:45, 12 јануари 2017 (CET)[одговори]
 4. За --Инокентиј (разговор) 18:16, 14 јануари 2017 (CET)[одговори]
 5. За --Petrovskyz (разговор) 18:17, 14 јануари 2017 (CET)[одговори]
 6. За --П. Неделковски 10:10, 15 јануари 2017 (CET)

Дискусија уреди

Присутни уреди

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

 1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 2. Иван Ж (разговор придонеси)
 3. Ehrlich91 (разговор придонеси)
 4. Инокентиј (разговор придонеси)
 5. Petrovskyz (разговор придонеси)
 6. P.Nedelkovski (разговор придонеси)
 7. VesnaM991 (разговор придонеси)
 8. Fani28 (разговор придонеси)

Извештај уреди

Имајќи предвид дека се работеше за викисредба по повод одбележување на 16. роденден на Википедија, со мене го земав фотоапаратот на Споделено знаење со надеж дека ќе го употребиме за правење на квалитетни фотографии, но тоа не се случи и сите фотографии ги направивме со нашите мобилни телефони. Во Пјаца Либерта пристигнав со мало задоцнување и таму ги затекнаав Иван, Тони, Цветко, Ѕвонко и господинот Пеце кои беа пристигнале. Со господинот Пеце, кого го познавав како доста активен корисник на Википедија, се сретнав за првпат и имав можност подобро да се запознаам.

Почнавме разговор за тоа дека, иако е добро познат роденденот на Википедија кој го славиме, никој не знае точно кога е роденденот на Википедија на македонски јазик. Мислењето на господинот Пеце беше дека како почеток треба да се смета денот на создавање на првата статија. Темата се пренасочи кон тоа каде е Википедија на македонски јазик во споредба со изданијата на јазиците кои се зборуваат во околните земји. Заклучивме дека по бројот на жители не стоиме лошо, но дека не е ниту многу добро и бројот на активни корисници е доста мал. Во меѓувреме, на средбата пристигнаа Весна и Фани.

Во продолжение на средбата беа отворени повеќе теми на разговор истовремено. Пред крајот беше послужена и роденденската торта на којашто беше прикажано википедииното лого. Средбата заврши некаде околу 20:30.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:51, 15 јануари 2017 (CET)[одговори]

Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј