Уште за превод

уреди

Пораката Templatesusedpreview не е преведена. Иста е како Templatesused, само што се појавува кога ќе стиснеш „Прегледај“ (глеј ја наставката -preview на името). Исто и Templatesusedsection треба да се преведе, веројатно Шаблони користени во ова заглавие:. Имаше и уште некои други со -preview (што се појавуваат на преглед). Исто така и страницата за гледање слики не е целосно преведена:

 • Show-big-image-thumb - предлог: „<small>Големина на овој приказ: $1 × $2 пиксели</small>“
 • Show-big-image - предлог: „Целосна резолуција“ или „Вистинска големина“ или штознам...
 • Filehist - предлог: „Историја на датотеката“
 • Filehist-help - предлог: „Кликнете на датум/време за да ја видите таа верзија на датотеката.“
 • Filehist-datetime - предлог: „Датум/Време“
 • Filehist-user - предлог: „Корисник“
 • Filehist-dimensions - предлог: „Димензии“
 • Filehist-filesize - предлог: „Големина на датотеката“ е предолго, не знам...
 • Filehist-comment - предлог: „Коментар“ или „Опис“
 • Filehist-current - предлог: „моментална“ (скратено од „моментална верзија“), ама сигурен сум дека има и помудро решение
 • File-nohires - предлог: „<small>Не е достапна поголема резолуција.</small> “

Само отвори некоја слика и ќе ги видиш овие пораки.

Инаку, би ти го препорачал шаблонот {{Архиви}} :D (ако ме сфаќаш). Ајде поздрав. -- Поречанец A? 03:13, 20 ноември 2007 (UTC)

Done. Next? --Милош 18:45, 20 ноември 2007 (UTC)
Браво бе Милош :D Ќе има уште, не очајувај :) Поречанец A? 19:28, 21 ноември 2007 (UTC)

Те снема Милош, се надевам дека си добро. Ако се вратиш во блиска иднина, те молам преведи го „Pages that link to $1“ во „Страници што водат до $1“ или нешто слично. Поздрав. -- Поречанец A? 19:31, 7 декември 2007 (UTC)

Dear Misos; please look at the links at commons:user:i18n#useful links. Thanks in advance! Best regards Gangleri
‫·‏לערי ריינהארט‏·‏T‏·‏m‏:‏Th‏·‏T‏·‏email me‏·‏‬ 12:57, 7 февруари 2008 (UTC)

Закана за слики

уреди

Колеги администратори, добив огромна закана од администратор на англиската за подигање на слики (нивно лиценцирање и наведување на соодветни извори) на нашата Википедија, не само за мене, туку и за целокупното подигање на проектов. Администраторот се заканува дека ќе го санкционира целиот проект ако ова не се среди. Што да се прави? --Б. Јанкулоскиразговор 08:58, 5 март 2008 (UTC)

 • Би сакал и јас да земам учество во твојот предлог за околу 100 слики, можеби и повеќе, но не знам каде се наоѓа листата и како тоа се прави. На пример, дури и да ги најдам сликите, човеков бара лиценцата да биде точна и да се наведе извор кој ќе го докаже тоа. Јас не знам како да го најдам изворот на сликите и како тоа да го проверувам. --Б. Јанкулоскиразговор 20:04, 5 март 2008 (UTC)

Bot status for Purbo T

уреди

Hi Misos, please have a look at Википедија:Портал/Други_јазици#Bot_Status_for_Purbo_T, and if appropriate grant a bot flag for Purbo T. Thank you. -- Purodha Blissenbach 09:17, 7 март 2008 (UTC)

 • Bot operator: User:White Cat (Commons:User:White Cat) - En-N, Tr-4, Ja-1
 • List of botflags on other projects: Bot has a flag on wikimedia (meta,commons) wikipedia (ar, az, de, en, es, et, fr, is, ja, ku, nn, no, ru, sr, tr, uz, simple) (See: m:User:White Cat#Bots)
 • Purpose: Interwiki linking, double redirect fixing, commons delinking (for cases where commonsdelinker fails)

-- Cat chi? 20:36, 8 март 2008 (UTC)

Username rename

уреди

I'd like my account User:Cool Cat to be renamed to User:White Cat as per my wikimedia-wide username rename. Thanks. -- Cat chi? 20:37, 8 март 2008 (UTC)

Username change

уреди

Hi, can you change username for Bodhisattvabot into BodhisattvaBot, capital B in a bot, it was tipf. Thank you in advance --Dalibor Bosits (talk) 14:24, 17 март 2008 (UTC)

Username change

уреди

Hi, could you please change my user name user:KIZU to user:Aphaia? I need to change it for unified login. Thank you for your attention, Cheers! --KIZU 02:44, 26 март 2008 (UTC)

благодарам

уреди

благодарам for renaming me! You saw my message to FlavrSavr right? I found that 3 of you who are bureaucrats have not been editing here for some times... --אדמוןד ואודס自分の投稿記録 14:38, 8 април 2008 (UTC)

Bot status

уреди

Izvini za latinicava, samo mislev dali mozhesh da im dadesh bot status na site botovi koi operiraat momentalno bidekji nepotrebno se prikazhuvaat nivnite ureduvanja isto kako da se normalni korisnici. Mislam deka operiraat mnogu povekje botovi od tie shto imaat bot status. Vidi koga kje mozhesh.

  гитардемон  12:19, 20 мај 2008 (UTC)

Најдов неколку и им доделив бот статус. Во принцип, би требало да се банираат се додека не им доделиме бот статус. --Милош 00:31, 21 мај 2008 (UTC)

Преводи

уреди

Крајно време е да ја средиме администрацијата на Википедија, односно сите оние policies и guidelines. Ги пишувам на англиски бидејќи досега официјално не сме се договориле како ќе ги преведуваме. Како за почеток, барам мислење за соодветни македонски изрази. Досегашните преводи од разни корисници (како и моите размислувања) се следниве:

1. За policies
 • политики (мислам дека е многу несоодветно)
 • правила (Википедија нема правила)
 • начела (мислам дека е најсоодветно, а верувам и дека ќе се сложи секој што добро ја познава суштината на Wikipedia's policies)
  • Сепак, начело не секогаш е соодветно. На пример, како би го превеле Wikipedia's image policy?
2. За guidelines
 • напатствија (мислам дека е најсоодветно)
 • упатства (мислам дека тоа е повеќе како на лекови, играчки и слично (instruction manual); напатствието само ви дава курс)
 • прирачници (така го имаат преведено на српската Википедија, ама прирачник е manual, односно повеќе како за автомобили, пушки и слично)
 • водичи (исто така мислам дека е многу несоодветно и мислам дека е јасно зошто).

Сите предлози и размислувања се добредојдени, само те молам изнеси ги на мојата страница за разговор, бидејќи прашав повеќе корисници. --iNkubusse A? 10:45, 25 мај 2008 (UTC)

Смена на корисничко име

уреди

Здраво. Би сакал да ми го смениш корисничкото име од Корисник:Мико Ставрев на Корисник:Мико. Благодарам.--Мико Ставрев 08:24, 5 јуни 2008 (UTC)

Обединяване на сметки

уреди

Здравей, Misos. Тъй като исках да си направя единна потребителска сметка (single user login), а тук имам две сметки, моля те да преместиш сметката Пакко с 13 приноса като Пакко_(old) и на нейно място да преместиш сметката Pakko с 609 приноса. Малко избързах и направих обединението на Пакко, но не би трябвало да има проблем. Ако все пак се наложи, кажи ми, ще подам заявка на МетаУики за изтриване на глобалната сметка. Благодаря предварително. Имейлът ми е pl_cv{at}abv.bg--Pakko 16:34, 25 јули 2008 (UTC)

Иницијатива

уреди
Иницијатива
           Здраво, Misos!
Како што веќе можете да видите, се приближуваме кон бројот 20 000 статии и како резултат на тоа Ве информираме за следната иницијатива. Имено, дорбредојдени би биле Вашите уредувања за создавање нови статии според зададените стандарди на Википедија со што за кратко време би ја достигнале саканата цел. 20 000 статии ни се неопходни за започнување на Википедија:ВикиПроект Вести и за понатамошна успешна афирмација на македонскиот јазик и македонската Википедија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

 ОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--MacedonianBoy (разговор) 18:58, 16 септември 2008 (UTC)

Барање за бот статус

уреди
 • Погледни го ова барање за бот статус, нема проблем да се одобри, блокиран е (од моја страна) чисто од принципиелни причини за да ја помине процедурата на одобрување, ама веќе подолго време никој од бирократите не го забележал неговото барање.--brest (разговор) 18:39, 24 септември 2008 (UTC)
Ptbotgourou е бот корисничка сметка, оператор е Gdgourou, имај го ова на знаење.--brest (разговор) 14:27, 15 октомври 2008 (UTC)
Завршено. --Милош (разговор) 23:29, 15 октомври 2008 (UTC)
 • Види bot flag request, има двајца корисници кои чекаат на одобрување од бирократ.--brest (разговор) 12:16, 1 март 2010 (UTC)

За вести

уреди

Здраво, Милош. Планираме наскоро да ставиме вести на Главната страница, но исто така во план имам да се поднесе барање до Мета за Викимедиа проектот Викивести на македонски јазик. Знам дека е многу тешко тоа скоро да се реализира, но ако знаеш можеш ли да ми кажеш колку време се чека на одговор од Мета. Исто така планирам да се поднесе барање и за проектот Викицитат, бидејќи навистина имаме доволно цитати. Инаку, планирам да предложам да се обрне внимание малце повеќе на Википроектите. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:32, 26 септември 2008 (UTC)

Не би требало да има проблеми со отварање на нов проект (Цитат или ВикиВести). Единствена грижа ми е да не се запостават како ВикиКниги. Доколку сакаш, можам јас да поднесам барање за отварање на тие проекти, само договорете се кои корисници би уредувале таму за почеток, кои би биле бирократи/администратори и сл. --Милош (разговор) 15:50, 28 септември 2008 (UTC)

Username Usurpation: Nino0 -> Nino

уреди

Hi Misos, I would like to usurp User:Nino here on this wiki. My main account is on de.wiki. You can prove that I (User:Nino@de.wiki) posted this request here. Greetings --Nino0 (разговор) 10:12, 1 октомври 2008 (UTC)

Username Nino is reserver for SUL, so if you own the global account, you can log in with it here as well. --Милош (разговор) 10:37, 1 октомври 2008 (UTC)
No, I can't because User:Nino@mk.wiki has been created (not by me) before I made my SUL-account, so it is necessary to usurp this username now. Regards --Nino0 (разговор) 12:25, 1 октомври 2008 (UTC)
Nino was renamed as Nino1. You should be able to use global account now. --Милош (разговор) 00:52, 2 октомври 2008 (UTC)

Thank you! Best regards --Nino (разговор) 18:49, 2 октомври 2008 (UTC)

Здраво! Ве, известувам дека на македонски јазик започнува со работа ВикиПроектот Рецензија. Доколку сте заинтересирани слободно може да станете член од овој проект. Исто така сакам да истакнам дека квалитетот на работата на Википедија на македонски јазик може многу да се подобри со членувањето во различните ВикиПроекти и следењето на начелата и критериумите пропишани во нив. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:01, 28 октомври 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222

уреди
Иницијатива 22.222
         Здраво, Misos!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

 ОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Бот за статии за ѕвезди

уреди

Здраво, Милош. Потребна ни е помош од бот за статии во врска ѕвезди именувани од NGC 1, па до NGC 3300. Се наоѓаат во соѕвездијата лав, близнаци и водолија, а може има и во други и гима на многу други јазични изданија. Не е дека би биле само како вештачко зголемување на бројот на статиите. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:05, 12 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии

уреди
Иницијатива
           Здраво, Misos!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:46, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000

уреди
Иницијатива
         Здраво, Misos!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 01:46, 13 декември 2008 (UTC)

Работа околу ботови

уреди

Здраво, Милош. Извини вака што испадна, но имавме проблеми на граница околу рокот на важење на пасошот, па не вратија, а автобуски билети имаше, но во лошо време, но нема врска. Ги известивме колегите од српската Википедија за случувањата. Имено сакам да те прашам, дали знаеш на кои веб-страни може да најдеме и симнеме ботови или пак дали ти би можел да програмираш неколку. Потребни ни се повеќе намени, како: категоризирање, вметнување на шаблони, никулци, интерфејс, па дури и уредување на статии (статии за ѕвезди). Мислам дека потребна ни е таква подршка, бидејќии мислам дека има некои работи кои подобро е бот да ги заврши отколку корисник. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:04, 20 декември 2008 (UTC)

Најкористен е Pywikipedia. Јас одамна си играв со оваа платформа, и успеав да склопам некоја основна функционалност. Доколку знаеш некој програмски јазик, лесно ќе се снајдеш. Разглед ја платформата, па после ќе се договориме за изработка на наши ботови. --Милош (разговор) 17:09, 20 декември 2008 (UTC)
Здраво, брат. Симнав јас е ден ActivePython, а и програмиорањето не е така тешко, само страв ми е да не ја зезнам, па затоа ќе те замолам да ми помгонеш и ако може да го испратиш кодот за да видам отприлика како си работел со командите. Се надевам дека ваквите ботови доста ќе ни помогнат. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:45, 21 декември 2008 (UTC)
Ах, беше тоа одамна :) Ако успеам да го најдам ќе го пратам. --Милош (разговор) 13:35, 22 декември 2008 (UTC)
Благодарам. --Kiril Simeonovski (разговор) 15:47, 22 декември 2008 (UTC)
И добро би било да се договориме какви ботови ќе ни требаат. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:50, 22 декември 2008 (UTC)
Здраво, Милош. Јас разговарав и со brest околу ботовите, па тој ме наведе и на oваа страница. Но, сепак мислам дека и покрај бот кој може ад уредува потребни кратки статии, потребни ни се и ботови кои ќе може да вршат и многу технички функции. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:11, 23 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во Македонија

уреди
Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Misos!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:29, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата

уреди
Иницијатива
           Здраво, Misos!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:16, 23 јануари 2009 (UTC)

Article / picture / of the day by email

уреди

Да не заборавам, за она што зборувавме, види главна страница на en.wiki, таму избрана статија на денот и на денешен ден може да ги добиваш по е-пошта, врската пренасочува, како што можеш да видиш кон, [1].--brest (разговор) 23:06, 31 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии

уреди
Иницијатива 500 (избрани) статии
           Здраво, Misos!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:39, 1 февруари 2009 (UTC)

За новите статии

уреди

Здраво. Па, добро. Повеќе нема да уредувам. Знам дека ова е работа за бот и дека вештачки се зголемува бројот на статии. Прво уредував до 1200 г.п.н.е., бидејќи тоа е историската гводаина на почетокот на развој на европската култура и цивилизација. Но, сепак разгледав и видов дека може да одиме и на варијантата за статии и пред тоа, бидејќи сепак има доволно настани и доволни личности поврзани за годините пред тоа. Сега имаме статии за години до 1500 п.н.е. и мислам дека ако се седне да се работи (планирам ВикиПроект или иницијатива за таа намена) може секоја статија за година да се пополни со барем еден соодветен настан. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:06, 9 март 2009 (UTC)

Dans username SUL usurpation

уреди

Dobro Veće! Ja sam lmo:User:Dans/it:User:Dans, and I'd like to usurp the name Dans on this wiki as well, thus succeeding in the account of User:Dans, who appear to have no edit at all. Confirmation at lmo:Discussioni_utente:Dans Thank you very much for your help and support :) --84.221.117.241 (разговор) 19:31, 11 март 2009 (UTC)

Категорија:Бугарски светци

уреди

Здраво Misos, Бугарската Православна Црква има признаени 85 луге за "Бугарски светци", исто така некои од нив се признаени за Македонски од МПЦ, Српски од СПЦ, Грчки од ГПЦ и таку натаму. БПЦ си е самостоjна т.е. не е задолжително некоjа друга црква или организациjа да го признае ова. Мислам истата е и состоjбата на МПЦ и СПЦ. Можам да напишам во статиите, например на коj датум се прославува, ако тоа ке го реши прашањето. --Стан (разговор) 23:20, 15 март 2009 (UTC)

Да, доволно е барем да стои таков податок. --Милош (разговор) 10:54, 16 март 2009 (UTC)

Известување

уреди

Видете ја последната секција за марионетство. Ви благодарам.--MacedonianBoy 14:47, 21 март 2009 (UTC)

Предлог за преведување на референци

уреди

Видете ја дискусијата за предлогот за преведување на референците (не сите, видете за повеќе детали во излагањето на селската чешма) на македонски јазик, поткрепена со примери. Можете да дадете свој предлог и да придонесете кон развивањето на дискусијата. -{админинстратор}-   гитардемон 23:36, 23 април 2009 (UTC)

Нè нема на en Wiki!

уреди

Дали сте приметиле дека, од за мене непознати причини, нас нè снема од интервикијата на главната страница на англиската Википедија!? Дали некој воопшто знае зошто?? Веќе поставив тема на Селската чешма --Б. Јанкулоски (разговор) 21:58, 7 јули 2009 (UTC)

Вики средба

уреди

Здраво. Ве известуваме дека на 29 август, сабота, со почеток во 12:00 ќе се одржи Вики средба во трговскиот центар Ramstore во Скопје, на која главно ќе се разговара за здружението Викимедија Македонија, за чие основање сте заинтересирани. Ве поканувам да присуствувате да оваа средба, а Вашето присуство може да го потврдите овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:56, 24 август 2009 (UTC)

Incident

уреди

Hi, there is an issue at the Wikipedia:Administrators' noticeboard that requires your attention. Regards! --Стан (разговор) 10:07, 19 септември 2009 (UTC)

Здраво

уреди

Здраво Милош. Бидејќи и ти си бирократ, би те замолил да видиш дали и кај тебе ја снема опцијата за давање бот-статус во специјалните страници, или има некои промени? Поздрав. Бојан имаш за кажување? 15:17, 23 септември 2009 (UTC)

Здраво Бојан. Има промени, сега сите страници за доделување на привилегии се наоѓаат на Специјални:КорисничкиПрава. --Милош (разговор) 15:25, 23 септември 2009 (UTC)

Фала многу :-) Бојан имаш за кажување? 15:26, 23 септември 2009 (UTC)

Милош ќе те замолам во иднина кога ќе се обидеш некого да блокираш прво убаво да ја разгледаш историјата. А и ти како бирократ и администратор мислам дека треба да ги знаеш основните правила на блокирање. Ако нема предупредување пред блокирање, човечки е барем да има известување за блокирање. Сепак има правила. Ова не е истата википедија од пред 3 години. Поздрав--Р ашо  15:38, 24 септември 2009 (UTC)

Правилото за тројно враќање (често користено како 3РР) е:

Корисникот не смее да изведе повеќе од три враќања на една статија во период од 24 часа, без разлика дали уредувањата го вклучуваат истиот материјал, освен некои исклучоци (видете подолу).
Каде е проблемот? --Милош (разговор) 16:47, 24 септември 2009 (UTC)
Проблемот е што после првото враќање добро сум преспал!--Р ашо  16:51, 24 септември 2009 (UTC)
И уште нешто. Моето уредување на е валдализам, туку негово спречување. Моите придонеси тука со овие несмасни потези се доведуваат во прашање. Милоше, со вакви казни се оди на почетници, не на некој кој успеал да го н воздигне нивото на википедијава (барем до негде).--Р ашо  16:55, 24 септември 2009 (UTC)
17:20, 23 септември 2009
09:23, 24 септември 2009
09:25, 24 септември 2009
Ова се твоите ревертирања од овде, мислам дека се во 24 часа. Немам никаква претенциозна намера, само одев според правилата. --Милош (разговор) 17:02, 24 септември 2009 (UTC)

Извинете што ви се мешам, но една забелешка од моја страна. Милош, мислам дека Рашо (а како што гледам и Бобан) го немаат прекршено 3RR правилото (доколку се работи за статијата Македонски лав), бидејќи правилото вика дека корисникот може да се блокира откако ќе направи повеќе од три враќања (што значи дека и двајцата го имаат стигнато лимитот, но не го прекршиле правилото). Рашо, период од 24 часа не го поистоветувај со еден ден, бидејќи правилото не се однесува за еден ден (што значи дека можеш да бидеш блокиран, дека меѓу твоето уредување од 23 септември 2009 во 15:20 и она од 24 септември 2009 во 07:23 не се поминати 24 часа). Поздрав. 89.205.18.187 (разговор) 17:10, 24 септември 2009 (UTC) Бојан имаш за кажување? 17:11, 24 септември 2009 (UTC)

Толку ни се јасни правилата што секој ги интерпретира како што сака. Јас периодот од 24 часа го сваќам како периодот кој започнал од 00:00 и трае до 24:00. После се одпоново. И на крајот има правило кое вели fuck the rules. Значи ако има константен вандализам, јас имам право и 100 пати да го вратам. --Р ашо  17:16, 24 септември 2009 (UTC)
Во ред, моја грешка е, лошо сум прочитал. Им се извинувам на Рашо и Бобан. --Милош (разговор) 17:19, 24 септември 2009 (UTC)

Блесок - избришан?

уреди

здраво Misos,

ме интересира според кој критериум одлучи дека статијата за Блесок (која, за да ја објавам, ми одзеде многу време) е спам? дали знаеш што е Блесок, воопшто, и дали знаеш дека Блесок е непрофитна организација?

се надевам дека статијата некаде постои, се уште, и дека ќе може да се врати.

ако, сепак, останеш на одлуката дека статијата за блесок е спам, погледни што постои: http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D0%BD не знам кои се луѓево, немам ништо против нив, ги наведувам само како пример.

како и да е, јас ќе се потрудам да станам еден од администраторите на МК.вики :)

поздрав, игор исаковски

ps. http://mk.wikipedia.org/wiki/Култура_(издавач) (ако логото на Блесок било проблем, линков те порекнува...)

Вести

уреди

Здраво Милош. Одлична работа што ни притекна на помош со вака убава алатка. Бидејќи текстовите се целосни, а системот лесен (колку што те разбрав), дали тоа значи дека мислиш да се создадат Викивести или портал за тековни настани (како овој)? Тоа не видов дека го имаш разјаснето на страницата. Немајќи можност ние, како што можеше да видиш, планиравме само еден шаблон со наслови (т.е. опис на настаните во една реченица) а не содржини, кој би одел на главната. Но ако сметаш дека ова може да работи ефективно и дека имаме кадар, тогаш нема проблем и друго да е. Само би сакал да ми разјасниш што конкретно мислиш да биде. --Б. Јанкулоски (разговор) 22:32, 30 јануари 2010 (UTC)

Мојата идеја е во почеток, еднаш дневно (пр. во 12 по полноќ, може и почесто) ботот да креира статии со содржините од дневните вести на SETimes (може и VOA). Тие статии понатаму некој корисник може да ги викифицира, категоризира (доколку не го решам ова автоматски) и да ги додаде најинтересните на главната страница. Нормално, тие што не требаат може да се бришат. Сакам да има некој корисник што ќе го прави ова за да се следи работата на ботот, да не прави глупости. Кога ќе заклучиме дека се работи како што треба, може сите работи да се прават автоматски, па корисниците да си додаваат свои вести, вон овие извори. Се надевам дека бев појасен. --Милош (разговор) 19:12, 31 јануари 2010 (UTC)

Egmontbot

уреди

Thank you, I'll do my best! --ЕгмонтаЗ разговор 13:46, 1 март 2010 (UTC)

Патролирање

уреди

Здраво Милош. Патролирањето е многу корисна работа за заштита од вандали и намерни зли уредувања што би ја олеснила работата на нашата Википедија. Колку што знам јас, само админи ја проверуваат статијата и ако е сè како шти треба статијата се зачувува. Така според таа новина има главна статија и работна статија. Секоја промена после патролирањето се зачувува во работната статија и админ оценува дали новите уредувања ќе одат во главната статија. Многу корисно би ни било ова, барем да го воведеме додека имаме среден број статии. Види тука.--Никола Стоіаноски 19:19, 9 април 2010 (UTC)

мк интервики за ен.вики

уреди

Знаев дека нешто не е во ред со тоа. Тука посочи им, жити се, бидејќи ти го имаш пробано тој тест, да не зборам нешто од втора рака, ќе ми реплицираат, нема да знам што да кажам како што треба. Поздрав. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:48, 19 април 2010 (UTC)

Вики средба

уреди

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:44, 28 јули 2010 (CEST)Одговори

Лидери по година

уреди

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:16, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори

Fundraising 2010_Translation & Localization

уреди
 

Greetings Misos, my name is Sam and I am working for the Wikimedia Foundation during the 2010 Fundraiser as the liaison between the Macedonian community and the Foundation. This year's fundraiser is intended to be a collaborative and global effort; we recognize that banner messages that perform well in the United States don't necessarily translate well, or appeal to international audiences. I'm contacting you as I am currently looking for translators who are willing to contribute to this project, helping to translate and localize messages and suggesting messages that would appeal to Macedonian readers on the Fundraising Meta Page. Please let me know if you'd be interested in helping with this project, and add your feedback to the proposed messages as well! I look forward to working with you during this year's fundraiser. Schapman

Please unblock Movses-bot

уреди

Good day. Because you granted access for Movses-bot, I think it will be good idea additionally to unblock the bot :-) --Movses (разговор) 00:34, 24 декември 2010 (CET)Одговори

10 години Википедија

уреди
        Здраво, Misos!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:00, 13 јануари 2011 (CET)Одговори

Оценувач

уреди

Здраво, како е? Ќе можеш да видиш, коментираш и евентуално гласаш за кандидатурата за оценувач на еден (веројатно) португалски корисник? Позз--Никола Стоіаноски 10:18, 21 јуни 2011 (CEST)Одговори

Mohamed ElGedawy → محمد الجداوي

уреди

Hi, I want to change my name from: "Mohamed ElGedawy" to: "محمد الجداوي", Because i have changed my username on many wikipedias.--Mohamed ElGedawy (разговор) 09:23, 14 август 2011 (CEST)Одговори

Јубилејна статија

уреди

Здраво. Откако веќе го ндминавме бројот од 50.000 статии, мислам дека би било добро да воведеме јубилејна статија, која ќе го означи трудот вложен кон надминување на одреден број на статии. Вашето учество е добредојдено во дискусијата на страницата за идеи, каде што е изнесен предлогот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:36, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори

Технички подобрувања на Википедија на македонски јазик

уреди

Здраво. На селската чешма предложив неколку технички подобрувања, кои мислам дека ќе го подобрат квалитетот на Википедија на македонски јазик. Мислам дека е многу важно, па затоа Ве повикувам на дискусија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:54, 10 декември 2011 (CET)Одговори

Барање за бот статус

уреди

Please review this bot proposal.

Солидарност кон Википедија на руски јазик

уреди

Здраво. Википедија на руски јазик денес нее достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:02, 10 јули 2012 (CEST)Одговори

You and Betawiki:

уреди

Dear Misos,
I'm Nemo from Betawiki/translatewiki.net and I'm writing to you because I'm collecting some information about the history of the project and the people and facts who made the difference in it. You are user number 41, so you're probably among those; maybe you even remember that it used to be named Nuka-Wiki (from 2005 on).
It would be wonderful if you could tell me something about how you first reached the wiki (who/what told you about it and how), why you decided to register and contribute, what it meant to you, what made you come back (or not) in the following years, if you spread the word about it, what have been in your opinion the most important facts or discussions in these years, etc.: just anything you want and as much as you can or want.
You can reply here (I'm watching this page), or email me, or just use this page to add comments, missing points and/or links to other resources, summaries, blogposts, articles, wiki or mailing lists discussions, as you want. Thank you very much for you help!
Regards, Nemo 13:01, 7 септември 2012 (CEST)Одговори


Роденденска честитка

уреди
  Среќен роденден!
Среќен роденден Милош! Kiril Simeonovski (разговор) 22:19, 28 февруари 2013 (CET)Одговори

Среќен роденден и од мене! Се најубаво :) --M4r51n (разговор) 22:21, 28 февруари 2013 (CET)Одговори

Forced user renames coming soon for SUL

уреди

Hi, sorry for writing in English. I'm writing to ask you, as a bureaucrat of this wiki, to translate and review the notification that will be sent to all users, also on this wiki, who will be forced to change their user name on May 27 and will probably need your help with renames. You may also want to help with the pages m:Rename practices and m:Global rename policy. Thank you, Nemo 18:53, 3 мај 2013 (CEST)Одговори

Forced user renames coming soon for SUL

уреди

Hi, sorry for writing in English. I'm writing to ask you, as a bureaucrat of this wiki, to translate and review the notification that will be sent to all users, also on this wiki, who will be forced to change their user name on May 27 and will probably need your help with renames. You may also want to help with the pages m:Rename practices and m:Global rename policy. Thank you, Nemo 18:53, 3 мај 2013 (CEST)Одговори

Forced user renames coming soon for SUL

уреди

Hi, sorry for writing in English. I'm writing to ask you, as a bureaucrat of this wiki, to translate and review the notification that will be sent to all users, also on this wiki, who will be forced to change their user name on May 27 and will probably need your help with renames. You may also want to help with the pages m:Rename practices and m:Global rename policy. Thank you, Nemo 18:53, 3 мај 2013 (CEST)Одговори


Конкурс за фотографија

уреди

Здраво Милош, дали ќе сакаш да пишеш свое мислење (ти се чини корисно или не) околу конкурсот за фотографија на споменици во Македонија. На селска чешма ја отворив темата - линк. Поздрав --Виолетова (разговор) 15:46, 2 август 2013 (CEST)Одговори

Your admin status

уреди

Hello. I'm a steward. A new policy regarding the removal of "advanced rights" (administrator, bureaucrat, etc.) was adopted by community consensus recently. According to this policy, the stewards are reviewing administrators' activity on wikis with no inactivity policy.   You meet the inactivity criteria (no edits and no log actions for 2 years) on mkwikibooks, where you are an administrator. Since that wiki does not have its own administrators' rights review process, the global one applies.   If you want to keep your rights, you should inform the community of the wiki about the fact that the stewards have sent you this information about your inactivity. If the community has a discussion about it and then wants you to keep your rights, please contact the stewards at m:Stewards' noticeboard, and link to the discussion of the local community, where they express their wish to continue to maintain the rights, and demonstrate a continued requirement to maintain these rights.   We stewards will evaluate the responses. If there is no response at all after approximately one month, we will proceed to remove your administrative rights. In cases of doubt, we will evaluate the responses and will refer a decision back to the local community for their comment and review. If you have any questions, please contact us on m:Stewards' noticeboard.   Best regards, Rschen7754 23:15, 17 август 2014 (CEST)Одговори

An important message about renaming users

уреди

Dear Misos, My aplogies for writing in English. Please translate or have this translated for you if it will help. I am cross-posting this message to many places to make sure everyone who is a Wikimedia Foundation project bureaucrat receives a copy. If you are a bureaucrat on more than one wiki, you will receive this message on each wiki where you are a bureaucrat.

As you may have seen, work to perform the Wikimedia cluster-wide single-user login finalisation (SUL finalisation) is taking place. This may potentially effect your work as a local bureaucrat, so please read this message carefully.

Why is this happening? As currently stated at the global rename policy, a global account is a name linked to a single user across all Wikimedia wikis, with local accounts unified into a global collection. Previously, the only way to rename a unified user was to individually rename every local account. This was an extremely difficult and time-consuming task, both for stewards and for the users who had to initiate discussions with local bureaucrats (who perform local renames to date) on every wiki with available bureaucrats. The process took a very long time, since it's difficult to coordinate crosswiki renames among the projects and bureaucrats involved in individual projects.

The SUL finalisation will be taking place in stages, and one of the first stages will be to turn off Special:RenameUser locally. This needs to be done as soon as possible, on advice and input from Stewards and engineers for the project, so that no more accounts that are unified globally are broken by a local rename to usurp the global account name. Once this is done, the process of global name unification can begin. The date that has been chosen to turn off local renaming and shift over to entirely global renaming is 15 September 2014, or three weeks time from now. In place of local renames is a new tool, hosted on Meta, that allows for global renames on all wikis where the name is not registered will be deployed.

Your help is greatly needed during this process and going forward in the future if, as a bureaucrat, renaming users is something that you do or have an interest in participating in. The Wikimedia Stewards have set up, and are in charge of, a new community usergroup on Meta in order to share knowledge and work together on renaming accounts globally, called Global renamers. Stewards are in the process of creating documentation to help global renamers to get used to and learn more about global accounts and tools and Meta in general as well as the application format. As transparency is a valuable thing in our movement, the Stewards would like to have at least a brief public application period. If you are an experienced renamer as a local bureaucrat, the process of becoming a part of this group could take as little as 24 hours to complete. You, as a bureaucrat, should be able to apply for the global renamer right on Meta by the requests for global permissions page on 1 September, a week from now.

In the meantime please update your local page where users request renames to reflect this move to global renaming, and if there is a rename request and the user has edited more than one wiki with the name, please send them to the request page for a global rename.

Stewards greatly appreciate the trust local communities have in you and want to make this transition as easy as possible so that the two groups can start working together to ensure everyone has a unique login identity across Wikimedia projects. Completing this project will allow for long-desired universal tools like a global watchlist, global notifications and many, many more features to make work easier.

If you have any questions, comments or concerns about the SUL finalisation, read over the Help:Unified login page on Meta and leave a note on the talk page there, or on the talk page for global renamers. You can also contact me on my talk page on meta if you would like. I'm working as a bridge between Wikimedia Foundation Engineering and Product Development, Wikimedia Stewards, and you to assure that SUL finalisation goes as smoothly as possible; this is a community-driven process and I encourage you to work with the Stewards for our communities.

Thank you for your time. -- Keegan (WMF) talk 20:24, 25 август 2014 (CEST)Одговори

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Reminder: Please sign new Wikimedia confidentiality agreement for nonpublic information by 31 December

уреди

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

 

I wanted to follow-up on an message I sent you in September regarding the need for you to sign a confidentiality agreement by 31 декември 2015 in order to maintain your access from Wikimedia to nonpublic information, and specifically to the OTRS system.

As you may know, the Wikimedia Foundation Board of Trustees approved a new "Access to nonpublic information policy" on 25 април 2014 after a community consultation. The former policy has remained in place until the new policy could be implemented. That implementation work is now being done, and we are transitioning to the new policy.

An important part of that transition is helping volunteers like you sign the required confidentiality agreement. All Wikimedia volunteers with access to nonpublic information are required to sign this new agreement, and we have prepared some documentation to help you do so.

The Wikimedia Foundation is requiring that anyone with access to nonpublic information sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain their access. You are receiving this message because you have access to nonpublic information by way of the OTRS system and are required to sign the confidentiality agreement under the new policy. If you do not sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015, you will lose your OTRS access.

Signing the confidentiality agreement for nonpublic information is conducted and tracked using Legalpad on Phabricator. We have prepared a guide on Meta-Wiki to help you create your Phabricator account and sign the new agreement: Confidentiality agreement for nonpublic information/How to sign

If you have any questions or experience any problems while signing the new agreement, please visit this talk page or email me (gvarnum wikimedia.org). Again, please sign this confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain your access to nonpublic information. If you do not wish to retain this access, please let me know and we will forward your request to the appropriate individuals.

If you wish to stop receiving these notices, you may remove yourself from this list. Please note that doing so will not prevent you from losing OTRS rights and access after the 31 декември 2015 deadline.

Thank you,
Gregory Varnum (User:GVarnum-WMF), Wikimedia Foundation

Posted by the MediaWiki message delivery, 07:23, 22 декември 2015 (CET)Помогнете со преводот на вашиот јазикПомошОдговори

URGENT: Please sign new Wikimedia confidentiality agreement for nonpublic information by 31 December

уреди

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

 

I wanted to follow-up on an message I sent you in September regarding the need for you to sign a confidentiality agreement by 31 декември 2015 in order to maintain your access from Wikimedia to nonpublic information, and specifically to the OTRS system.

As you may know, the Wikimedia Foundation Board of Trustees approved a new "Access to nonpublic information policy" on 25 април 2014 after a community consultation. The former policy has remained in place until the new policy could be implemented. That implementation work is now being done, and we are transitioning to the new policy.

An important part of that transition is helping volunteers like you sign the required confidentiality agreement. All Wikimedia volunteers with access to nonpublic information are required to sign this new agreement, and we have prepared some documentation to help you do so.

The Wikimedia Foundation is requiring that anyone with access to nonpublic information sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain their access. You are receiving this message because you have access to nonpublic information by way of the OTRS system and are required to sign the confidentiality agreement under the new policy. If you do not sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015, you will lose your OTRS access.

Signing the confidentiality agreement for nonpublic information is conducted and tracked using Legalpad on Phabricator. We have prepared a guide on Meta-Wiki to help you create your Phabricator account and sign the new agreement: Confidentiality agreement for nonpublic information/How to sign

If you have any questions or experience any problems while signing the new agreement, please visit this talk page or email me (gvarnum wikimedia.org). Again, please sign this confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain your access to nonpublic information. If you do not wish to retain this access, please let me know and we will forward your request to the appropriate individuals.

If you wish to stop receiving these notices, you may remove yourself from this list. Please note that doing so will not prevent you from losing OTRS rights and access after the 31 декември 2015 deadline.

Thank you,
Gregory Varnum (User:GVarnum-WMF), Wikimedia Foundation

Posted by the MediaWiki message delivery, 21:07, 26 декември 2015 (CET)Помогнете со преводот на вашиот јазикПомошОдговори

URGENT: Please sign new Wikimedia confidentiality agreement for nonpublic information by 31 December

уреди

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

 

I wanted to follow-up on an message I sent you in September regarding the need for you to sign a confidentiality agreement by 31 декември 2015 in order to maintain your access from Wikimedia to nonpublic information, and specifically to the OTRS system.

As you may know, the Wikimedia Foundation Board of Trustees approved a new "Access to nonpublic information policy" on 25 април 2014 after a community consultation. The former policy has remained in place until the new policy could be implemented. That implementation work is now being done, and we are transitioning to the new policy.

An important part of that transition is helping volunteers like you sign the required confidentiality agreement. All Wikimedia volunteers with access to nonpublic information are required to sign this new agreement, and we have prepared some documentation to help you do so.

The Wikimedia Foundation is requiring that anyone with access to nonpublic information sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain their access. You are receiving this message because you have access to nonpublic information by way of the OTRS system and are required to sign the confidentiality agreement under the new policy. If you do not sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015, you will lose your OTRS access.

Signing the confidentiality agreement for nonpublic information is conducted and tracked using Legalpad on Phabricator. We have prepared a guide on Meta-Wiki to help you create your Phabricator account and sign the new agreement: Confidentiality agreement for nonpublic information/How to sign

Even if you have signed the confidentiality agreement for functionaries (general agreement), you must also sign the OTRS agreement to retain your OTRS access.

If you have any questions or experience any problems while signing the new agreement, please visit this talk page or email me (gvarnum wikimedia.org). Again, please sign this confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain your access to nonpublic information. If you do not wish to retain this access, please let me know and we will forward your request to the appropriate individuals.

If you wish to stop receiving these notices, you may remove yourself from this list. Please note that doing so will not prevent you from losing OTRS rights and access after the 31 декември 2015 deadline.

Thank you,
Gregory Varnum (User:GVarnum-WMF), Wikimedia Foundation

Posted by the MediaWiki message delivery, 22:48, 27 декември 2015 (CET)Помогнете со преводот на вашиот јазикПомошОдговори

URGENT: Please sign new Wikimedia confidentiality agreement for nonpublic information by 31 December

уреди

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

 

I wanted to follow-up on an message I sent you in September regarding the need for you to sign a confidentiality agreement by 31 декември 2015 in order to maintain your access from Wikimedia to nonpublic information, and specifically to the OTRS system.

As you may know, the Wikimedia Foundation Board of Trustees approved a new "Access to nonpublic information policy" on 25 април 2014 after a community consultation. The former policy has remained in place until the new policy could be implemented. That implementation work is now being done, and we are transitioning to the new policy.

An important part of that transition is helping volunteers like you sign the required confidentiality agreement. All Wikimedia volunteers with access to nonpublic information are required to sign this new agreement, and we have prepared some documentation to help you do so.

The Wikimedia Foundation is requiring that anyone with access to nonpublic information sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain their access. You are receiving this message because you have access to nonpublic information by way of the OTRS system and are required to sign the confidentiality agreement under the new policy. If you do not sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015, you will lose your OTRS access.

Signing the confidentiality agreement for nonpublic information is conducted and tracked using Legalpad on Phabricator. We have prepared a guide on Meta-Wiki to help you create your Phabricator account and sign the new agreement: Confidentiality agreement for nonpublic information/How to sign

Even if you have signed the confidentiality agreement for functionaries (general agreement), you must also sign the OTRS agreement to retain your OTRS access.

If you have any questions or experience any problems while signing the new agreement, please visit this talk page or email me (gvarnum wikimedia.org). Again, please sign this confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain your access to nonpublic information. If you do not wish to retain this access, please let me know and we will forward your request to the appropriate individuals.

If you wish to stop receiving these notices, you may remove yourself from this list. Please note that doing so will not prevent you from losing OTRS rights and access after the 31 декември 2015 deadline.

Thank you,
Gregory Varnum (User:GVarnum-WMF), Wikimedia Foundation

Posted by the MediaWiki message delivery, 09:39, 30 декември 2015 (CET)Помогнете со преводот на вашиот јазикПомошОдговори

FINAL NOTICE: Please sign new Wikimedia confidentiality agreement for nonpublic information by TOMORROW

уреди

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

 

I wanted to send one final follow-up on a message I sent you in September regarding the need for you to sign a confidentiality agreement by 31 декември 2015 in order to maintain your access from Wikimedia to nonpublic information, and specifically to the OTRS system.

As you may know, the Wikimedia Foundation Board of Trustees approved a new "Access to nonpublic information policy" on 25 април 2014 after a community consultation. The former policy has remained in place until the new policy could be implemented. That implementation work is now being done, and we are transitioning to the new policy.

An important part of that transition is helping volunteers like you sign the required confidentiality agreement. All Wikimedia volunteers with access to nonpublic information are required to sign this new agreement, and we have prepared some documentation to help you do so.

The Wikimedia Foundation is requiring that anyone with access to nonpublic information sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain their access. You are receiving this message because you have access to nonpublic information by way of the OTRS system and are required to sign the confidentiality agreement under the new policy. If you do not sign the new confidentiality agreement by 31 декември 2015, you will lose your OTRS access.

Signing the confidentiality agreement for nonpublic information is conducted and tracked using Legalpad on Phabricator. We have prepared a guide on Meta-Wiki to help you create your Phabricator account and sign the new agreement: Confidentiality agreement for nonpublic information/How to sign

Even if you have signed the confidentiality agreement for functionaries (general agreement), you must also sign the OTRS agreement to retain your OTRS access.

If you have any questions or experience any problems while signing the new agreement, please visit this talk page or email me (gvarnum wikimedia.org). Again, please sign this confidentiality agreement by 31 декември 2015 to retain your access to nonpublic information. If you do not wish to retain this access, please let me know and we will forward your request to the appropriate individuals.

If you wish to stop receiving these notices, you may remove yourself from this list. Please note that doing so will not prevent you from losing OTRS rights and access after the 31 декември 2015 deadline.

Thank you,
Gregory Varnum (User:GVarnum-WMF), Wikimedia Foundation

Posted by the MediaWiki message delivery, 10:31, 31 декември 2015 (CET)Помогнете со преводот на вашиот јазикПомошОдговори