Википедија:Викисредба (15 јануари 2020)

Викисредба XLVIII

 

Скопје, 15 јануари 2020

 
Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006

Се известуваат сите корисници на Википедија на македонски јазик дека на 15 јануари 2020 година (среда), со почеток во 19:00 ч., во Центар Бар во Скопје (карта) ќе се одржи викисредба за одбележување на 19 години од постоењето на Википедија. На викисредбата ќе има дружење, разговори на разни теми, а на крајот и роденденска торта.

Потврдено присуство

уреди
 1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 08:57, 10 јануари 2020 (CET)[одговори]
 2. За --Ehrlich91 (разговор) 17:56, 10 јануари 2020 (CET)[одговори]
 3. За --П. Неделковски 19:40, 13 јануари 2020 (CET)
 4. За --Инокентиј (разговор) 22:48, 13 јануари 2020 (CET)[одговори]
 5. За --Dandarmkd (разговор) 15:25, 14 јануари 2020 (CET)[одговори]
 6. За --Иван (Иван Ж (разговор) 11:59, 15 јануари 2020 (CET))[одговори]

Дискусија

уреди

Присутни

уреди
 1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 2. Ehrlich91 (разговор придонеси)
 3. P.Nedelkovski (разговор придонеси)
 4. Инокентиј (разговор придонеси)
 5. Dandarmkd (разговор придонеси)
 6. Иван Ж (разговор придонеси)
 7. Stojanovski04 (разговор придонеси)
 8. Виолетова (разговор придонеси)
 9. Wikimk (разговор придонеси)
 10. Drume.B (разговор придонеси)
 11. GjorgjiP (разговор придонеси)
 12. SirGoldenBlade (разговор придонеси)
 13. Фросина

Извештај

уреди
Присутните на средбата

На средбата пристигнав во 19:00 и таму веќе ги затекнав господинот Пеце, Иван, Дандар и Оли. Со нив започнавме разговор во врска со тековното европско првенство во ракомет и неуспехот на репрезентацијата на Македонија. Кратко потоа ни се придружи Тони и со него продолживме да разговараме за разликите меѓу екавскиот и ијекавскиот изговор во јужнословенските јазици, како и за тековната дискусија на Википедија на српски јазик за употребата на кирилицата и латиницата. Следен ни се придружи Цветко, а околу 19:40 пристигнаа Жане, Друме, Игор, Ѓорѓи и Фросина. Со оглед на големиот број присутни, на различни делови од масата се отворија разговори на различни теми, како на пример за последната епизода од четвртата сезона на македонската телевизиска серија Преспав коешто беше прикажано истовремено со одржувањето на средбата и за претстојната викимедиина конференција на Средна и Источна Европа којашто ќе се одржи во Охрид од 18-20 септември 2020 година.

Околу 21:00 на средбата дојде и SirGoldenBlade, а веднаш потоа беше послужена и роденденската торта со логото на Википедија. Прв од средбата си замина Тони, а останатите останавме некаде до 21:30, кога групно го напуштивме Центар Бар.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:54, 17 јануари 2020 (CET)[одговори]

Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј