Адил Рами (роден на 27 декември 1985 година) — француски професионален фудбалер кој игра како централен бек за Троа, екипа на кој е капитен.

Адил Рами
Адил Рами во 2012 година
Лични податоци
Полно име Адил Рами[1]
Роден на 27 декември 1985.(1985-12-27)(37 г.)[2]
Роден во Бастија, Франција
Висина 1.90 м[3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Троа
Број 23
Младинска кариера
1994–2003 Фрежис
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Фрежис 58 (0)
2006–2011 Лил Лил 142 (10)
2011–2014 Валенсија Валенсија 61 (2)
2014Милан Милан (п) 18 (3)
2014–2015 Милан Милан 21 (1)
2015–2017 Севиља Севиља 49 (0)
2017–2019 Марсеј Олимпик Марсеј 49 (2)
2019–2020 Фенербахче Фенербахче 6 (0)
2020 Сочи 0 (0)
2020–2021 Боавишта Боавишта 22 (0)
2021– Троа Троа 22 (3)
Репрезентација
2010–2018 Франција 36 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 9 септември 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 ноември 2018

Рами ја започнал својата фудбалска кариера играјќи за аматерскиот клуб Фрежис. Поради тоа што го играл спортот само како хоби, тој поминал три сезони во клубот играјќи во аматерскиот Шампионат де Франс, четвртата дивизија на францускиот фудбал. Во 2006 година, Рами потпишал со клубот од Лига 1, Лил. Во Лил, Рами се развил во стартер, а своето професионално деби го имал во мај 2007 година. Тој бил наречен „Шрек“ од соиграчите и поддржувачите на Лил. Во јануари 2011 година, Рами му се приклучил на шпанскиот клуб Валенсија со четиригодишен договор. Сепак, тој веднаш бил позајмен назад во неговиот претходен клуб и бил дел од тимот на Лил кој ги освоил двојната лига и купот.

И покрај постојаните рани прашања од Мароко пред неговата прва селекција, Рами избрал да игра за неговата родна земја Франција. Тој бил во прелиминарниот список за да игра за Франција на финалето на Светското првенство 2010 година, но не влегол во конечниот состав. Рами го направил своето деби на 11 август 2010 година во пријателски натпревар против Норвешка.

Рани години уреди

Рами е роден во градот Бастија на островот Корзика од марокански родители. Како млад, неговото семејство се преселило на копното, на крајот се населило во градот Фрежис на јужниот брег, каде што неговата мајка работела како член на градскиот совет. Рами е трето од четирите деца и има две сестри и еден брат. [4] Додека тренирал да стане професионален фудбалер, Рами работел за градот откако неговото семејство се загрижило за неговата иднина. Често правел чудни работи како што се грижата за одржувањето и чистотата на градот. [4]

Клупска кариера уреди

Рана кариера уреди

Рами се регистрирал како младински играч за Фрежис, во 1994 година на деветгодишна возраст. И покрај амбициите за професионално играње фудбал, Рами го играл овој спорт само како хоби и работел за градското собрание за да се издржува. [5] Тој го направил своето аматерски деби за клубот во текот на сезоната 2003-04 додека Фрежис натапувал во Шампионат де Франс, четвртата дивизија на францускиот фудбал. Во првата сезона се појавил на четири натпревари. [6] Во сезоната 2004-2005, Рами настапил на 24 натпревари додека Фрежис завршил на средината на табелата. [7]

Пред сезоната 2005-06, Рами се префрлил на играње во централната одбрана. Тој првично играл како офанзивен играч често во средниот ред, но по повредата на соиграчот, кого Рами го опишал како негов најдобар пријател, неговите тренери го вметнале во одбраната. [8] Транзицијата била успешна, со тоа што Рами настапил на 30 натпревари со Фрежис во неговата трета последователна сезона, завршувајќи на средината на табелата. [9] На средината на кампањата, на Рами му било понудено проба од професионалниот клуб Лил. Со желба да го напушти аматерскиот клуб, тој ја искористил можноста и по еднонеделниот тренинг со Лил, кој Рами го опишал како „тежок“, потпишал аматерски договор со кој неговиот матичен клуб добил 10.000 евра. [8]

Лил уреди

По неговото пристигнување во клубот, Рами бил вметнат во аматерскиот тим на клубот Шампионат де Франс и бил надгледуван од тренерот Паскал Планк, кој Рами изјавил дека му ја дал најдобрата можност да расте како играч. Рами настапил на 27 натпревари додека тимот завршил на третата позиција, највисока завршница меѓу професионалните клубови резервни тимови кои играле во групата. [10] Со два месеци преостанати во сезоната 2006-07 Лига 1, Рами бил повикан во сениорскиот тим од менаџерот Клод Пуел. Тој го направил своето професионално деби на 19 мај 2007 година во натпревар од Лига 1 против Оксер, почнувајќи како централен бек. Следната недела, Рами повторно започнал, против Рен. На 4 јуни, Рами го потпишал својот прв професионален договор откако се согласил на тригодишен договор до 2010 година [11] Потоа бил промовиран во сениорскиот тим на постојана основа и му бил доделен дресот со број 23.

Во сезоната 2007-2008, Рами бил прогласен за стартер од Пуел и вметнат како централен бек, заедно со капитенот Грегори Тафоро. На воведниот натпревар од сезоната, против Лориен, Рами настапил до 69. минута, кога заработил повреда на лигаментите на едното колено. [12] Тој потоа пропуштил три и пол месеци поради повредата, враќајќи се во ноември 2007 година. По неговото враќање, Рами настапувал на секој преостанат натпревар за Лил, освен на еден лигашки натпревар. Лил ја завршил кампањата на седмата позиција, едно место надвор од Европа. По сезоната, Рами потпишал двегодишно продолжување на договорот со клубот. [13]

За сезоната 2008-09, дебито на Рами во сезоната во Лига 1 против Нанси било прекинато во судиското надополнување откако заработил директен црвен картон. [14] На 18 октомври 2008 година, тој го постигнал својот прв професионален гол во ремито 2–2 против Лион. [15] Следниот месец, Рами постигнал гол против Марсеј во уште едно реми 2-2. [16] На 1 февруари 2009 година, тој го постигнал потенцијалниот победнички гол против Бордо во 57. минута. Сепак, голот бил поништен осум минути подоцна од Јоан Гуркуф за израмнување на натпреварот на 2-2. [17] Четвртиот и последен гол во сезоната на Рами бил вториот гол на тимот во победата од 3–2 над Нанси на последниот ден од сезоната во лигата. [18] Победата го обезбедила петтото место за Лил, што резултирало со квалификациите за клубот за новосоздадената УЕФА Лига Европа.

По сезоната, Рами привлекол значителен интерес од неколку клубови, меѓу кои биле и француските клубови Марсеј и Лион, англиските клубови Ливерпул и Арсенал и италијанскиот клуб Милан. И покрај соодветните понуди за играчот, претседателот на Лил Мишел Сејду изјавил дека Рами нема да го напушти клубот по пријавената преселба во Марсеј за 12 милиони евра била ненадејно откажана во јули 2009 година. [19] Објавата довела до вознемиреност кај Рами кој изјавил дека остатокот од договорот со Лил ќе го продолжи седејќи на резервните клупи доколку не биде префрлен. Тој дури отишол дотаму што изјавил дека имало заговор меѓу Лил и Лион, поради лесните преговори на клубот за време на меѓусебните трансфери, како и поради тоа што братот на Сејду, Жером, бил акционер на Лион. [20] На 15 август 2009 година, Рами се извинил за коментарите и изјавил дека ќе остане во Лил. [21]

Рами ја започнал сезоната 2009-10 повторно како стартер бидејќи Лил се мачел рано поради тешкиот распоред, во кој тимот се соочил со Марсеј, Пари Сен Жермен и Тулуз во првите четири недели од сезоната. Тој го направил своето деби во Лигата на Европа на УЕФА на 30 јули 2009 година во првиот натпревар од натпреварот од третото квалификациско коло на клубот. [22] Рами го постигнал својот прв гол во сезоната на 19 септември на годишниот натпревар на Дерби ду Норд против Ленс. Откако Лил заостанувал со 1-0 во судиското продолжение на непријателскиот Стад Феликс-Болаерт, Рами поврзал со глава по удар од аголот во 93-та минута и израмнил на натпреварот на 1-1, што претставувао и конечен резултат. [23] На 28 октомври, тој го постигнал својот втор гол против Сент-Етјен во победата од 4–0 откако извел слободен удар од речиси 35 метри. [24] [25] На 25 февруари 2010 година, Рами го постигнал вкупниот победнички гол во шеснаесетфиналето на гостувањето кај Фенербахче, откако постигнал гол со глава на пет минути до крајот. [26]

Валенсија уреди

На 3 јануари 2011 година, шпанскиот клуб Валенсија на својата веб-страница потврдила дека постигнала договор со Лил за трансферот на Рами, при што тимот од Ла Лига му платил на Лил пријавена сума за трансфер за која се верува дека е во опсег од 6-10 милиони евра. [27] [28] Рами ја завршил кампањата 2010-11 со Лил како позајмен од Валенсија и официјално му се приклучил на својот матичен клуб на 13 јуни откако успешно ги поминал медицинските прегледи. [29]

Рами го направил своето деби за Валенсија против Расинг де Сантандер во победата од 4–3 на домашен терен. Во истиот натпревар, тој го постигнал својот прв гол за клубот од корнер. [30]

Милан уреди

На 25 септември 2013 година, Валенсија привремено го суспендирала Рами од неговиот договор откако тој дал интервју на Радио Валенсија во кое тој отворено ги критикувал своите соиграчи и неговиот тренер, Мирослав Ѓукиќ. [31] [32] Тој, исто така, бил казнет со 275.000 евра (130.000 евра нето) од преостанатата плата што му ја должи за полусезоната, најголемата досега изречена од Валенсија. [33] Во меѓувреме, Рами го напуштил шпанскиот клуб и почнал да тренира со Милан. На 16 октомври 2013 година, Валенсија му дал дозвола да тренира со италијанскиот клуб и бил постигнат договор меѓу клубовите дека играчот ќе биде позајмен на Милан кога ќе се отвори зимскиот преоден рок, на 3 јануари 2014 година, со опција за купување. [34] [35]

На 6 јануари 2014 година, Рами го направил своето деби во Серија А, влегувајќи како замена за Кристијан Запата во мечот против Аталанта, во победата од 3–0. На 1 февруари, тој го постигнал својот прв гол во Серија А, против Торино. На 23 февруари, тој го постигнал својот втор гол против Сампдорија. Неговиот трет и последен гол во сезоната во Серија А го постигнал на 16 март, против Парма.

На 12 јули 2014 година, Милан потпишал тригодишен договор со Рами во вредност од 3,37 милиони фунти (4,25 милиони евра). [36] Рами лично платил 500.000 евра за да ја покрие разликата во плаќањето со Валенсија, бидејќи Милан одбил да ја плати оригиналната откупна клаузула од 7,5 милиони, нудејќи само 3,75 милиони. [37] [38] Тој го постигнал својот прв гол во сезоната 2014-15 на 28 септември 2014 година со удар со глава во ремито 1-1 со Чезена. [39]

Севиља уреди

На 1 јули 2015 година, шпанскиот весник Марка потврди дека Севиља постигнала договор со Милан за потписот на Рами на четири сезони, при што се верува дека трансферната сума била 3,5 милиони евра. [40]

Марсеј уреди

 
Рами за Марсеј во 2018 година

На 13 јули 2017 година, Рами му се приклучил на клубот од Лига 1, Олимпик Марсеј на четиригодишен договор за сума од 6 милиони евра. [41] На 27 јули, тој го направил своето натпреварувачко деби за Марсеј, во третото квалификациско коло на УЕФА Лига Европа 2017-18, на првиот натпревар против Остенде на Стад Велодром, играјќи ги сите 90 минути од победата од 4-2. Тој го направил своето деби во Лига 1 за Марсеј на 6 август во нивниот домашен натпревар против Дижон, повторно играјќи ги сите 90 минути од натпреварот, кој Марсеј го добил со 3-0. На 14 септември, тој со глава го упатил корнерот изведен од Димитри Паје постигнувајќи го својот прв натпреварувачки гол за Марсеј во нивната групна фаза на УЕФА Европа 2017-18 во победата 1-0 на домашен терен над Коњаспор. [42] На 3 мај 2018 година, тој ја играл секоја минута од реваншот од полуфиналето на Лига Европа на гостувањето кај ФК Ред Бул Салцбург, кој Марсеј го загубил со 2-1 по продолженијата, но победил со вкупни 3-2 за да обезбеди место во Финалето на Лига Европа [43] што се одиграло на Паркот Олимпик Лион во Лион, Франција на 16 мај 2018 година, [44] против Атлетико Мадрид. Рами ги одиграл сите 90 минути од финалето, кое Атлетико Мадрид го добил со 3-0.

На 11 ноември 2018 година, Рами го постигнал својот прв гол во Лига 1 во сезоната 2018-19, а исто така асистирал и на воведниот гол што го постигнал Лукас Окампос во победата од 2–0 на домашен терен над Дижон. [45] На 19 декември, Рами го промашил последниот пенал од пенал- серијата на домашен натпревар од осминафиналето на Купот де ла Лига 2018-19 против Стразбур, што резултирало со елиминација на Марсеј од натпреварувањето. [46]

Рами бил изоставен од претсезонската турнеја на Марсеј во САД во летото 2019 година и бил изоставен од тимот за воведниот натпревар на клубот од сезоната 2019-2020 на 10 август 2019 година под водство на новоименуваниот тренер Андре Вилаш-Боаш, во поразот на домашен терен од Лига 1 со 2–0 од Стад де Ремс. На 13 август 2019 година, Рами бил отпуштен од Марсеј поради „грубо недолично однесување“. Тој бил под истрага од клубот за пропуштање на тренинг на крајот на сезоната 2018-19, откако тврдел дека има повреда. Но, истиот ден со пропуштениот тренинг, Рами учествувал во снимањето на епизодата од француската ТВ-игра Форт Бојард каде натпреварувачите се натпреваруваат во низа предизвици за да добијат парични награди, вклучително и учество во варијација на борење со кал и изведување на тешки физички акробации. [47] [48]

Фенербахче уреди

На 27 август 2019 година, 2 недели откако бил отпуштен од Олимпик од Марсеј поради „грубо недолично однесување“ и како слободен играч, Рами потпишал краткорочен договор со турскиот клуб од Супер лигата, Фенербахче, кој ќе трае до крајот на сезоната 2019-2020. и ја вклучило опцијата за втора сезона. [49] [50]

Сочи уреди

На 21 февруари 2020 година, по заеднички договор со клубот, тој го раскинал договорот со Фенербахче [51] и истиот ден се приклучил на рускиот тим ПФЦ Сочи. Додека првенството било прекинато поради пандемијата COVID-19, неговиот договор бил раскинат на 27 мај 2020 година без да одигра ниту еден натпревар. [52] Рами тврди дека не бил платен. [53]

Боавишта уреди

По раскинувањето на договорот со Сочи, Рами заминал во првата лига на Португалија со тоа што се приклучил на Боавишта на двегодишен договор на 4 септември 2020 година, средба со својот пријател Рикардо Коста. [54] Тој одиграл 22 натпревари и си заминал по заедничка согласност на следниот 29 јули. [55]

Троа уреди

На 24 август 2021 година, Рами потпишал со Троа од Лига 1 на едногодишен договор. [56]

Меѓународна кариера уреди

 
Рами (лево) за Франција на Евро 2012

Рами е француски репрезентативец, откако го имал своето деби на 11 август 2010 година на пријателски натпревар против Норвешка. Пред да ја претставува Франција, тој привлекол интерес од репрезентацијата на Мароко. Пред Африканскиот куп на нации во 2008 година, менаџерот Анри Мишел на Рами му понудил шанса да игра со Мароко на ова натпреварување. Сепак, Рами ја одбил понудата, наведувајќи ја неговата амбиција да игра за Франција. Тој во неколку наврати изјавил дека би сакал „да го претставува Мароко во рамките на репрезентацијата на Франција“.

На 20 март 2008 година, Рами го добил својот прв повик во репрезентацијата на Франција од тогашниот селектор Рејмонд Доменек за пријателски натпревар против Англија. Рами бил информиран за повикот од соиграчот и капитен на Лил, Рио Мавуба, што Рами првично го сметал за шега. Повикот навистина се сметал за изненадувачки од француските медиуми и поддржувачи, бидејќи Рами одиграл само 17 натпревари во Лига 1. [57] Рами настапил со тимот Б на пријателскиот натпревар против Мали на 25 март 2008 година. Поради тоа што натпреварот бил неофицијален, на Рами повторно му била понудена шанса да игра за Мароко откако бил повикан за пријателскиот натпревар на тимот против Чешката Република на 11 февруари 2009 година од новиот менаџер Роже Лемер. Рами повторно ја одбил можноста. На 19 март, тој повторно бил повикан од Лемер за квалификацискиот натпревар на тимот за Светското првенство во ФИФА против Габон. [58] По трет пат, Рами ја одбил можноста и подоцна го прифатил неговиот повик во репрезентацијата на Франција за нејзините квалификации за Светското првенство во ФИФА против Литванија. На 11 мај 2010 година, и покрај тоа што немал ниту еден настап за Франција, Рами бил именуван на прелиминарната листа од 30 играчи од Доменек за да игра во финалето на Светското првенство 2010 година, но не успеал да влезе во последниот тим од 23 играчи.

 
Рами го држи трофејот на Светскиот куп на ФИФА во 2018 година

На 5 август 2010 година, Рами бил повикан во сениорскиот тим од новиот менаџер Лоран Блан за пријателскиот натпревар на тимот против Норвешка на 11 август 2010 година. Тој ја заработил својата прва сениорска репрезентација на тој натпревар, почнувајќи од централниот бек заедно со Филип Мексес. Откако редовно се појавувал во квалификациите за Евро 2012, на 29 мај 2012 година, Рами бил именуван во тимот за учество во финалето на тоа натпреварување. [59] Два дена претходно, тој го постигнал својот прв репрезентативен гол во победата од 3-2 на пријателскиот натпревар против Исланд. [60] Рами го направил своето деби во финалето на Светското првенство или Европското првенство на УЕФА на 11 јуни во воведниот натпревар на Евро 2012 против Англија. Тој започнал и го одиграл целиот натпревар, кој завршил нерешено 1–1. Тој, исто така, ја играл секоја минута од последните три натпревари на Франција на турнирот - преостанатите два натпревари од групата Д против Украина и Шведска, и четврт-финалето против бранителот на титулата - и следен победник - Шпанија. [61]

Рами учествувал во финалето на турнирот Евро 2016, повикан да го замени повредениот Рафаел Варан, [62] Рами ја играл секоја минута од првите четири натпревари (групна фаза и осминафинале) од финалето, против Романија, Албанија, Швајцарија и Република Ирска. Сепак, тој не ги одиграл четвртфиналните, полуфиналните и финалните натпревари против Исланд, Германија и Португалија, соодветно. [63] Домаќинот Франција завршила како второпласирана на турнирот откако загубила од Португалија со 1-0 по продолженијата во финалето. [64]

На 17 мај 2018 година, Рами бил повикан во францускиот тим од 23 играчи за финалето на Светското првенство во Русија. [65] Тој по освоениот трофеј најавил повлекување од репрезентацијата. Рами бил единствениот неискористен играч на теренот на тој турнир. [66]

И покрај неговата најава за пензионирање, Рами бил именуван во тимот на Дешам за три од четирите натпревари од првенствената фаза од воведната Лига на нации на УЕФА 2018-19 против Германија и Холандија. Тој бил неискористена замена на сите тие три натпревари, а Франција не успеала да се пласира во финалето кое се одржало во Португалија.

Личен живот уреди

Рами е татко на близнаци Зејн и Мади (р. 2016 година), со поранешната придружничка Сидони Биемонт. [67] Во 2017 година, тој почнал да се забавува со канадската актерка Памела Андерсон и од ноември 2018 година, двајцата живееле заедно во замок во Касис, во близина на Марсеј, во француската ривиера. Во јуни 2019 година, Андерсон објавила на Инстаграм дека ја прекинале својата врска. [68]

Статистика уреди

Клупска уреди

Обновено на 9 септември 2022[69][70]
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Фрежис 2003–04 Национален шампионат 2 4 0 0 0 4 0
2004–05 Национален шампионат 2 24 0 0 0 24 0
2005–06 Национален шампионат 2 30 0 0 0 30 0
Вкупно 58 0 0 0 58 0
Лил 2006–07 Лига 1 2 0 0 0 0 0 2 0
2007–08 Лига 1 24 0 3 0 0 0 27 0
2008–09 Лига 1 33 5 4 0 1 0 38 5
2009–10 Лига 1 34 3 0 0 2 1 13 1 49 5
2010–11 Лига 1 36 0 4 0 2 0 5 0 47 0
Вкупно 129 8 11 0 5 1 18 1 163 10
Валенсија 2011–12 Ла Лига 33 2 7 0 13 2 53 4
2012–13 Ла Лига 25 0 5 1 6 1 36 2
2013–14 Ла Лига 3 0 0 0 1 0 4 0
Вкупно 61 2 12 1 20 3 93 6
Милан (п) 2013–14 Серија А 18 3 2 0 2 0 22 3
Милан 2014–15 Серија А 21 1 1 0 22 1
Вкупно 39 4 3 0 2 0 44 4
Севиља 2015–16 Ла Лига 28 0 6 2 11 1 1 0 46 3
2016–17 Ла Лига 21 0 3 0 7 0 2 0 33 0
Вкупно 49 0 9 2 18 1 3 0 79 3
Олимпик Марсеј 2017–18 Лига 1 33 1 3 0 0 0 18 1 0 0 54 2
2018–19 Лига 1 16 1 0 0 1 0 4 0 0 0 21 1
Вкупно 49 2 3 0 1 0 22 1 0 0 75 3
Фенербахче 2019–20 Супер лига 1 0 6 0 0 0 0 0 7 0
Боавишта 2020–21 Примеира лига 22 0 0 0 22 0
Троа 2021–22 Лига 1 17 3 1 0 18 3
2022–23 Лига 1 5 0 0 0 5 0
Вкупно 22 3 1 0 23 3
Вкупно 430 19 45 3 6 1 80 6 3 0 564 29

Меѓународна уреди

Обновено на 20 ноември 2018[71]
Репрезентација Година Настапи Голови
Франција 2010 6 0
2011 10 0
2012 8 1
2013 2 0
2014 0 0
2015 0 0
2016 7 0
2017 0 0
2018 3 0
Вкупно 36 1
Од 27 мај 2012 г

Почести уреди

Лил

Севиља

Франција

Индивидуални

 • УНФП Лига 1 Тим на сезоната: 2010–11
 • Состав на сезоната на УЕФА Лига Европа: 2015–16 [74]

Ордени

 • Витез на Легијата на честа: 2018 година [75]

Наводи уреди

 1. „Adil Rami“. Turkish Football Federation. Посетено на 28 November 2020.
 2. „FIFA World Cup Russia 2018: List of Players: France“ (PDF). FIFA. 15 July 2018. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 June 2019.
 3. „Profil of Adil Rami“ (web). Olympic of Marseille. 19 October 2018. Посетено на 19 October 2018.
 4. 4,0 4,1 „Dans l'intimité d'Adil Rami“ (француски). Nord Éclair. 3 March 2010. Архивирано од изворникот на 27 July 2011. Посетено на 5 November 2009.
 5. „Adil Rami, l'homme qui a dit non-aux Lions“ (француски). Bladi. 7 April 2008. Архивирано од изворникот на 16 April 2009. Посетено на 5 November 2010.
 6. „Saison Football 2003/2004“ (француски). Stat2Foot. Архивирано од изворникот на 6 October 2011. Посетено на 5 November 2010.
 7. „Saison Football 2004/2005“ (француски). Stat2Foot. Архивирано од изворникот на 6 October 2011. Посетено на 5 November 2010.
 8. 8,0 8,1 „Adil Rami, le triomphe de l'insouciance“ (француски). La Voix des Sports. 2 January 2010. Посетено на 5 November 2010.
 9. „Saison Football 2005/2006“ (француски). Stat2Foot. Архивирано од изворникот на 6 October 2011. Посетено на 5 November 2010.
 10. „Saison Football 2006/2007“ (француски). Stat2Foot. Архивирано од изворникот на 6 October 2011. Посетено на 5 November 2010.
 11. „Adil Rami signe son premier contrat "pro" avec Lille“ (француски). Bladi. 4 June 2007. Архивирано од изворникот на 16 April 2009. Посетено на 5 November 2010.
 12. „Lille v. Lorient Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 4 August 2007. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 13. „Le défenseur Adil Rami prolonge jusqu'en 2012“ (француски). FIFA. 22 July 2008. Архивирано од изворникот на 16 July 2011. Посетено на 5 November 2010.
 14. „Nancy v. Lille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 9 August 2008. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 15. „Lyon v. Lille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 18 October 2008. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 16. „Marseille v. Lille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 23 November 2008. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 17. „Bordeaux v. Lille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 1 February 2009. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 18. „Lille v. Nancy Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 30 May 2009. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 19. „Rami coincé par Lille“. Le Parisien (француски). France. 14 July 2009. Посетено на 5 November 2010.
 20. „Rami: "Je ne vaux pas 11 millions" (француски). L'Equipe. 13 July 2009. Архивирано од изворникот на 25 September 2009. Посетено на 5 November 2010.
 21. „OM-Lille: Rami évoque son vrai faux transfert“ (француски). FootMercato.net. 15 August 2009. Архивирано од изворникот на 26 January 2010. Посетено на 5 November 2010.
 22. „Sevojno v. Lille Match Report“. Union of European Football Associations. 30 July 2009. Посетено на 5 November 2010.
 23. „Lens v. Lille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 19 September 2009. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 24. „Lille v. Saint-Étienne Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 28 October 2009. Архивирано од изворникот на 13 March 2012. Посетено на 5 November 2010.
 25. „Lille Adil Rami süper frikik“. YouTube. Посетено на 5 November 2010.
 26. „Lille v. Saint-Étienne Match Report“. Union of European Football Associations. 25 February 2010. Архивирано од изворникот на 27 February 2010. Посетено на 5 November 2010.
 27. „Fichaje de Adil Rami“ (шпански). Valencia. 3 January 2011. Архивирано од изворникот на 6 January 2011. Посетено на 3 January 2011.
 28. „Rami to leave Lille for Valencia“. Union of European Football Associations. 3 January 2011. Посетено на 3 January 2011.
 29. „Adil Rami, todo OK“ (шпански). Valencia. 13 June 2011. Архивирано од изворникот на 18 January 2012. Посетено на 13 June 2011.
 30. „Rami netting in his debut for Valencia“. 27 August 2011. Архивирано од изворникот на 2 November 2012. Посетено на 27 August 2011.
 31. Danlu, Tang (26 September 2013). „Valencia suspend French international Rami after radio interview“. Xinhuanet. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 15 July 2014.
 32. „Valencia sends Rami off... possibly for good“. Marca.com. 25 September 2013. Посетено на 15 July 2014.
 33. Conn, Tom (18 October 2013). „Adil Rami fined €275,000 for Valencia criticisms“. Insidespanishfootball.com. Архивирано од изворникот на 20 July 2014. Посетено на 15 July 2014.
 34. „Comunicado Oficial: Cesión de Adil Rami“. Valencia CF. 16 October 2013. Посетено на 15 July 2014.
 35. „Official: Rami Joins Milan“. Football Italia. 16 October 2013. Посетено на 16 October 2013.
 36. „Transfer news: Adil Rami joins AC Milan from Valencia on three-year contract“. Sky Sports. 14 July 2014. Посетено на 12 July 2014.
 37. „Galliani: Rami paid for Milan move“. Football Italia. 15 July 2014. Посетено на 10 July 2014.
 38. „Rami pays for Valencia exit“. Football Espana. 17 July 2014. Посетено на 11 July 2014.
 39. legaseriea.it, уред. (28 September 2014). „Cesena 1 – 1 Milan“. Архивирано од изворникот на 29 September 2014. Посетено на 28 September 2014.
 40. „El Sevilla FC y el Milan llegan a un acuerdo para el traspaso de Rami“ [Sevilla FC and Milan reach an agreement for the transfer of Rami] (шпански). Sevilla's official website. 1 July 2015. Архивирано од изворникот на 3 July 2015. Посетено на 2 July 2015.
 41. „Marseille officialise l'arrivée d'Adil Rami“. L'Équipe. 13 July 2017.
 42. „Nice and Marseille with Europa League wins; Lyon held“. www.ligue1.com. 14 September 2017.
 43. „FC Red Bull Salzburg 2–1 Marseille“. BBC Sport. 3 May 2018. Посетено на 3 May 2018.
 44. „Lyon to host 2018 UEFA Europa League Final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 December 2016. Посетено на 9 December 2016.
 45. „Marseille down Djon to get back on track“. www.ligue1.com. 11 November 2018. Архивирано од изворникот на 16 November 2018. Посетено на 15 November 2018.
 46. „OM lose on penalties, Monaco through“. www.ligue1.com. 19 December 2018. Архивирано од изворникот на 20 December 2018. Посетено на 20 December 2018.
 47. „Football: French club Marseille sack Adil Rami for 'gross misconduct'. CNA. 13 August 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-26. Посетено на 2022-12-02.
 48. „Marseille Release Adil Rami For Faking An Injury To Appear On A Reality Show“. Deadspin. 13 August 2019.
 49. „French defender Adil Rami signs for Turkey's Fenerbahce after being sacked by Marseille for 'gross misconduct'. Firstpost. 27 August 2019.
 50. „Fenerbahçe snap up free agent Adil Rami“. Diario AS. 27 August 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-27. Посетено на 2022-12-02.
 51. Fenerbahçe: Adil Rami terminated his contract
 52. Adil Rami is already leaving Sochi, three months after his arrival
 53. „Чемпион мира-2018 Адиль Рами стал игроком "Сочи". sport-express.ru (руски). 21 February 2020. Посетено на 22 February 2020.
 54. „Rami: o contrato do campeão do mundo e reencontro no Boavista“. O Jogo (португалски).
 55. „Rami rescinde com o Boavista“. Record (Portuguese). 29 July 2021. Посетено на 1 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 56. „Transferts : Adil Rami rejoint Troyes“. l'Équipe (French). 24 August 2021. Посетено на 24 August 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 57. „Adil Rami appelé en équipe de France“ (француски). Bladi. 20 March 2008. Архивирано од изворникот на 29 April 2009. Посетено на 5 November 2010.
 58. „Lemerre convoque Adil Rami et se passe d'El Aissati“ (француски). Aujourd'hui Le Maroc. 17 March 2009. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 5 November 2010.
 59. „Yoann Gourcuff omitted as France announce Euro 2012 squad“. The Independent. 29 May 2012. Архивирано од изворникот на 2012-06-01. Посетено на 3 June 2012.
 60. „Ribery, France beat Iceland in Euro warmup“. Sports Illustrated. 27 May 2012. Посетено на 5 June 2012.
 61. „France 1 England 1“. BBC Sport. 11 June 2012. Посетено на 17 June 2012.
 62. „Rami to replace injured Varane in France Euro 2016 squad“. Reuters. 24 May 2016.
 63. „Adil Rami's profile at Soccerway“. Soccerway.
 64. „Portugal 1–0 France“. BBC Sport. 10 July 2016.
 65. „Alexandre Lacazette and Anthony Martial on standby for France World Cup squad and Dimitri Payet out“. Sky Sports. 21 May 2018.
 66. „Adil Rami prend sa retraite internationale“. L'Équipe (француски). 15 July 2018.
 67. "Adil Rami papa de jumeaux : Sidonie Biémont a accouché !"
 68. Sager, Jessica (June 25, 2019). „Pamela Anderson dumps soccer star boyfriend Adil Rami, accuses him of cheating, abuse“. Fox News. Посетено на June 26, 2019.
 69. „La Fiche de Adil Rami“ (француски). Ligue de Football Professionnel. Архивирано од изворникот на 9 December 2010. Посетено на 5 November 2010.
 70. „Fiche Sportive Adil Rami du LOSC Lille Metrople“ (француски). Lille OSC. Посетено на 5 November 2010.
 71. RAMI Adil Архивирано на 25 април 2011 г., fff.fr. Retrieved 3 January 2010
 72. 72,0 72,1 72,2 „Adil Rami's profile at FFF“. official website of the French Football Federation. Архивирано од изворникот на 2 August 2017. Посетено на 7 February 2018.
 73. McNulty, Phil (15 July 2018). „France 4–2 Croatia“. BBC. Посетено на 15 July 2018.
 74. „UEFA Europa League Squad of the Season“. UEFA. 20 May 2016.
 75. „Décret du 31 décembre 2018 portant promotion et nomination“ [Decree of 31 December 2018 on promotion and appointment]. Official Journal of the French Republic (француски). 2019 (1). 1 January 2019. PRER1835394D. Посетено на 28 November 2020.

Надворешни врски уреди