Финале на Лига Европа 2018

Финале на Лига Европа 2018  ќе биде финалниот натпревар на УЕФА Европа Лигата во сезоната 2017-2018 година, како 47-та сезона во Европскиот средно клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, и 9. сезона под овој назив бидејќи турнирот бил преименуван од Куп на УЕФА во УЕФА Лига на Европа. Натпреварот се одиграл во Парк Олимпик Лион во Десен-Шарпје, Лион, Франција на 16 Мај 2018 година,[2] помеѓу францускиот Олимпик Марсеј и шпанскиот Атлетико Мадрид.[3][4]

2018 UEFA Europa League Final
2018 UEFA Europa League Final logo.png
The poster of the final
Првенство2017–18 UEFA Europa League
Датум16 мај 2018 (2018-05-16)
СтадионПарк Олимпик Лион, Десен-Шарпје
СудијаБјорн Кајперс (Холандија)[1]
2017
2019

Победникот стекнал право да игра против победникот на  Лигата на Шампионите 2018 година во УЕФА Супер Купот 2018 година. Тие исто така, ќе се квалификуваат за влез во групната фаза на Лигата на Шампионите во сезоната 2018-19 година.[5]

Тимови уреди

Во следнава табела, финалињата до 2009 година биле во ерата на УЕФА Купот, од 2010 година се во УЕФА Европската Лига.

Тим Претходната финалето настапи (здебелените букви ги покажува победниците)
  Марсеј 2 (1999, 2004)
  Атлетико Мадрид 2 (2010, 2012)

Место уреди

 
Парк Олипик Лион во Десен-Шарпје ќе биде домаќин на финалниот натпревар на Лигата на Европа.

Наводи уреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име officials.
  2. „Lyon to host 2018 UEFA Europa League final“. Union of European Football Associations. 9 December 2016. Посетено на 9 December 2016.
  3. „All you need to know: UEFA Europa League final“. UEFA.com. 3 May 2018.
  4. „Marseille v Atlético: Meet the Europa League finalists“. UEFA.com. 3 May 2018.
  5. „Evolution of UEFA club competitions from 2018“. UEFA.com. 26 August 2016.