Метропола Лион

територијална заедница во Франција

Метропола Лион (француски: métropole de Lyon) или Голем Лион (Grand Lyon) — територијална заедница во регионот Оверњ-Рона-Алпи, источна Франција. Го опфаќа градот Лион и неговите приградски населби. Има статус на департман и метрополска област, на територијата кога претходно му припаѓала на департманот Рона.

Метропола Лион
Métropole de Lyon
метрополска област
Лого на Метропола Лион
Амблем
Местоположба на Метропола Лион во Франција
Местоположба на Метропола Лион во Франција
Градот/општината Лион (црвено) и 58-те градски општини (сино) во метрополската област.
Градот/општината Лион (црвено) и 58-те градски општини (сино) во метрополската област.
ЗемјаФранција
РегионОверњ-Рона-Алпи
ПрефектураЛион
Управа
 • Прет. на Ген. советДавид Кимелфелд (ПС)
Површина
 • Вкупна533,68 км2 (20,605 ми2)
Население (2015)[1]
 • Вкупно1.370.678
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департ. бр.69M
Окрузи1
Кантонинема
Општини59
Мреж. местоgrandlyon.com Уредете го ова на Википодатоците

Оваа заедница ја заменила Урбаната заедница на Лион на 1 јануари 2015 г. согласно законот за територијално осовременување[2] од јануари 2014 г.[3]

Општини уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 31,23% во општината Лион
  2. Loi de modernisation de l'action publique territoriale et d'affirmation des métropoles
  3. Loi n° 2014-58 du 27 janvier 2014 de modernisation de l'action publique territoriale et d'affirmation des métropoles

Надворешни врски уреди