Африкански куп на нации 2008

Африканскиот куп на нации од 2008 (официјално име: 2008 MTN Africa Cup of Nations™) е 26. по ред африканско фудбалско првенство кое се одржа во Гана од 20 јануари до 10 февруари 2008 година. Вкупно се одиграа 32 натпревари.

Африкански куп на нации 2008
African Cup of Nations Ghana 2008
Ghana 2008 logo.GIF
Податоци
Домаќин Гана Гана
Траење 20 јануари - 10 февруари
Tимови 16 (од една конфедерација)
Стадион(и) (во 4 градови)
Шампиони Египет Египет (6 титула)
Статистика
Вкупно натпревари 32
Вкупно голови 99  (Ø 3.09 по натпревар)
Публика 714.000  (Ø 22.313 по натпревар)
Најдобар стрелец(и) Камерун Семјуел Ето (5 гола)
Најдобар играч Египет Хосни Абд Рабо

Инфокутијата е последен пат ажурирана на 13 февруари 2008.

На 8 јуни 2004 година Африканската фудбалска конфедерација на својата седница во египетскиот главен град Каиро соопшти дека Африканскиот куп на нации од 2008 ќе се одржи во Гана. На гласањето за домаќин, Гана оствари победа со 9:3 во гласови против Либија.

После 1963, 1978 и 2000 година, Гана веќе по четврти пат е домаќин на Африканскиот куп на нации. Во 2000 година, Гана, заедно со Нигерија беа првите домаќини кои заедно го организираа купот.

Египет, кој го совлада Камерун со 1-0 во финалето, како победник, автоматски се квалификува за Фудбалскиот куп на конфедерациите, кој ќе се одржи во Јужноафриканската република во 2009 година и таму ќе игра како единствен претставник на африканскиот континент.

СтадиониУреди

Град Стадион Капацитет
Кумаси Стадион Баба Јара 44,000
Акра Стадион Охене Џан 44,000
Тамале Стадион Тамале 21,077
Секонди Такоради Стадион Секонди Такоради 21,077

Квалификувани репрезентацииУреди

 
Шеснаесетте квалификанти на Африканскиот куп на нации 2008 обоени според групите во кој се сместени.

ГрупиУреди

Група АУреди

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
  Гана 9 3 3 0 0 5 1 +4
  Гвинеја 4 3 1 1 1 5 5 0
  Мароко 3 1 0 2 1 7 6 +1
  Намибија 1 3 1 2 1 2 7 -5
20 јануари 2008
17:00
Гана   2 – 1
(Извештај)
  Гвинеја Охене Џан, Акра
Публика: 35.000
Судија: Еди Мајлет  
А. Гијан   55' (пен)
Мунтари   90'
Калабане   65'

21 јануари 2008
15:00
Намибија   1 – 5
(Извештај)
  Мароко Охене Џан, Акра
Публика: 2.000
Судија: Девине Евехе  
Брендел   24' Алуди   1'   5'   28'
Сектиуи   40' (пен)
Зерка   74'

24 јануари 2008
17:00
Гвинеја   3 – 2
(Извештај)
  Мароко Охене Џан, Акра
Публика: 15.000
Судија: Жероме Дарон  
Феиндоуно   11'   63' (пен)
Бангура   59'
Абоухеруане   60'
Уаду   90'

24 јануари 2008
19:30
Гана   1 – 0
(Извештај)
  Намибија Охене Џан, Акра
Публика: 45.000
Судија: Качем Бенасер  
Агогo   41'

28 јануари 2008
17:00
Гана   2 – 0
(Извештај)
  Мароко Охене Џан, Акра
Публика: 40.000
Судија: Муду Сове  
Есиен   26'
Мунтари   45'

28 јануари 2008
17:00
Гвинеја   1 – 1
(Извештај)
  Намибија Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 1.000
Судија: Мухмед Сегонга  
Јула   62' Брендел   80'

Група БУреди

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
  Брегот на Слоновата Коска 9 3 3 0 0 8 1 +7
  Нигерија 4 3 1 1 1 2 1 +1
  Мали 4 3 1 1 1 1 3 -2
  Бенин 0 3 0 0 3 1 7 -6
21 јануари 2008
17:00
Нигерија   0 – 1
(Извештај)
  БСК Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 20.000
Судија: Мухамед Бенуза  
Калу   66'

21 јануари 2008
19:30
Мали   1 – 0
(Извештај)
  Бенин Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 20.000
Судија: Жероме Дамон  
Кануте   49' (пен)

25 јануари 2008
17:00
БСК   4 – 1
(Извештај)
  Бенин Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 13.000
Судија: Кениас Маранге  
Дрогба   40'
Ј. Туре   44'
Кејта   53'
Диндане   63'
Омотојоси   90'

25 јануари 2008
19:30
Нигерија   0 – 0
(Извештај)
  Мали Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 16.000
Судија: Абдерахим Ел Арџун  

29 јануари 2008
17:00
Нигерија   2 – 0
(Извештај)
  Бенин Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 4.000
Судија: Качем Бенакур  
Микел   53'
Јакубу   86'

29 јануари 2008
17:00
БСК   3 – 0
(Извештај)
  Мали Охене Џан, Акра
Публика: 20.000
Судија: Еди Маилет  
Дрогба   9'
Зоро   54'
Саного   86'

Група ЦУреди

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
  Египет 7 3 2 1 0 8 3 +5
  Камерун 6 3 2 0 1 10 5 +5
  Замбија 4 3 1 1 1 5 6 -1
  Судан 0 3 0 0 3 0 9 -9
22 јануари 2008
17:00
Египет   4 – 2
(Извештај)
  Камерун Баба Јара, Кумаси
Публика: 42.000
Судија: Моду Сове  
Хосни   14' (пен)   82'
Здиан   17'   45'
Ето   51'   90' (пен)

22 јануари 2008
19:30
Судан   0 – 3
(Извештај)
  Замбија Баба Јара, Кумаси
Публика: 35.000
Судија: Бадара Дијата  
Чаманга   2'
Ј. Муленга   50'
Ф. Катонго  59'

26 јануари 2008
17:00
Камерун   5 – 1
(Извештај)
  Замбија Баба Јара, Кумаси
Публика: 10.000
Судија: Јуичи Нишимура  
Џереми   28'
Јоб   32'   82'
Емана   44'
Ето   66' (пен)
Х. Катонго   90'

26 јануари 2008
19:30
Египет   3 – 0
(Извештај)
  Судан Баба Јара, Кумаси
Публика: 15.000
Судија: Кофи Коџиа  
Хосни   29' (пен)
Абутрејка   78'   83'

30 јануари 2008
17:00
Камерун   3 – 0
(Извештај)
  Судан Тамале, Тамале
Публика: 10.000
Судија: Коку Џаупе  
Ето   27' (пен)   90'
Ел Кидер   33' аг.

30 јануари 2008
17:00
Египет   1 – 1
(Извештај)
  Замбија Баба Јара, Кумаси
Публика: 2.000
Судија: Коман Кулибали  
Заки   15' Х. Катонго   88'

Група ДУреди

Тим Пое. Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР
  Тунис 5 3 1 2 0 5 3 +2
  Ангола 5 3 1 2 0 4 2 +2
  Сенегал 2 3 0 2 1 4 6 -2
  ЈАР 2 3 0 2 1 3 5 -2
23 јануари 2008
17:00
Тунис   2 – 2
(Извештај)
  Сенегал Баба Јара, Кумаси
Публика: 12.000
Судија: Јуичи Нишимура  
Јема   9'
Трауи   82'
Бајал Сал   45'
Камара   66'

23 јануари 2008
19:30
ЈАР   1 – 1
(Извештај)
  Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 15.000
Судија: Коман Кулибали  
ван Херден   87' Манучо   29'

27 јануари 2008
17:00
Сенегал   1 – 3
(Извештај)
  Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 10.000
Судија: Муду Сове  
Диање Фаје   20' Mанучо   50'   67'
Флавио   78'

27 јануари 2008
19:30
Тунис   3 – 1
(Извештај)
  ЈАР Баба Јара, Кумаси
Публика: 15.000
Судија: Коман Кулибали  
Сантос   8'   34'
Бен Сада   32'
Мфела   87'

31 јануари 2008
17:00
Сенегал   1 – 1
(Извештај)
  ЈАР Тамале, Тамале
Публика: 15.000
Судија: Алекс Котеј  
А. Камара   36' ван Херден   14'

31 јануари 2008
17:00
Тунис   0 – 0
(Извештај)
  Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 10.000
Судија: Кофи Коџиа  

ЕлиминацииУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
3 февруари 2008. - Акра        
   Гана  2
6 февруари 2008. - Акра
   Нигерија  1  
   Гана  0
4 февруари 2008. - Тамале
     Камерун  1  
   Тунис  2
10 февруари 2008. - Акра
   Камерун  3  
   Камерун  0
3 февруари 2008. - Кумаси
     Египет  1
   БСК  5
7 февруари 2008. - Кумаси
   Гвинеја  0  
   БСК  1 Трето место
4 февруари 2008. - Секонди Такоради
     Египет  4  
   Египет  2    Гана  4
   Ангола  1      БСК  2
9 февруари 2008. - Кумаси

ЧетвртфиналеУреди

3 февруари 2008
17:00
Гана   2 - 1
(Извештај)
  Нигерија Охене Џан, Акра
Публика: 45.000
Судија: Мухамед Бенуза  
Есиен   45+2'
Агого   83'
Јакубу   35' (пен)

3 февруари 2008
20:30
БСК   5 - 0
(Извештај)
  Гвинеја Секонди Такоради, С. Такоради
Публика: 20.000
Судија: Шамел Хаимуди  
Кејта   25'
Дрогба   70'
Калу   72'   81'
Б. Коне   85'

4 февруари 2008
17:00
Египат   2 - 1
(Извештај)
  Ангола Баба Јара, Кумаси
Публика: 40.000
Судија: Јуичи Нишимура  
Хосни   23' (пен)
Заки   38'
Манучо   27'

4 февруари 2008
20:30
Тунис   2 – 3 (п.п.)
(Извештај)
  Камерун Тамале, Тамале
Публика: 20,000
Судија: Коман Кулибали  
Бен Сада   34'
Чикауи   81'
Мбиа   18'   93'
Џереми   27'

ПолуфиналеУреди

6 февруари 2008
17:00
  Гана 0 – 1
  Камерун Охене Џан, Акра
Публика: 40.000
Судија: Абдерахим Ел Аржуне  
Нконг   72'

7 февруари 2008
20:30
  БСК 1 – 4
  Египет Баба Јара, Кумаси
Публика: 45.000
Судија: Еди Маилет  
Кејта   63' Фати   12'
Заки   61'   67'
Абутрејка   90+1'

Натпревар за трето местоУреди

9 февруари 2008
17:00
  Гана 4 – 2
(Извештај)
  БСК Баба Јара, Кумаси
Публика: 45,000
Судија: Џером Дамон  
Мунтари   10'
Овусу-Абеи   73'
Агого   80'
Драмани   85'
Саного   24'   32'

ФиналеУреди

10 февруари 2008
17:00
  Камерун 0 – 1   Египет Охене Џан, Акра
Публика: 50,000
Судија: Кофи Коџиа  
Абутрејка   77'
Африкански куп на нации
Шампиони 2008
 
Египет
шеста титула

Најдобри стрелциУреди

5 голови
4 голови
3 голови

Надворешни врскиУреди