Европско првенство во фудбал 2012 - група D

Натпреварите во групата D на Европското првенство во фудбал 2012 ќе се одржат од 11 јуни до 19 јуни. Учсници во оваа група се Украина, Шведска, Франција и Англија.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Англија 3 2 1 0 5 3 +2 7
  Франција 3 1 1 1 3 3 0 4
  Украина 3 1 0 2 2 4 -2 3
  Шведска 2 1 0 2 5 5 0 3

Украина е пласирана пред Шведска поради победата од 2-1 во меѓусебниот двобој.Франција - АнглијаУреди

11 јуни 2012
19:00
Франција   1 - 1   Англија Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 47.400
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Насри   39' извештај Лескот   30'

Украина - ШведскаУреди

11 јуни 2012
21:45
Украина   2 - 1   Шведска Олимписки стадион, Киев
Гледачи: 64.290[1]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Шевченко   55'62' Извештај Ибрахимовиќ   52'

Украина - ФранцијаУреди

15 јуни 2012
19:00
(одложен за еден час поради обилни врнежи)
Украина   0 - 2   Франција Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 48.000[2]
Судија: Бјорн Кујперс (Холандија)
Извештај Менез   53'
Кабаи   56'

Шведска - АнглијаУреди

15 јуни 2012
21:45 (одложен за 15 минути до 22:00 поради одложувањето на претходниот натпревар во групата)
Шведска   2 - 3   Англија Олимписки стадион, Киев
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Џонсон   49' (а.г.)
Мелберг   59'
Извештај Керол   23'
Волкот   64'
Велбек   78'

Англија - УкраинаУреди

19 јуни 2012
21:45
Англија   1 - 0   Украина Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 48.700[3]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Руни   48' Извештај

Шведска - ФранцијаУреди

19 јуни 2012
21:45
Шведска   2 - 0   Франција Олимписки стадион, Киев
Гледачи: 63.010[4]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Ибрахимовиќ   54'
Ларсон   90+1'
Извештај

НаводиУреди

  1. „Full-time report Ukraine-Sweden“ (PDF). Union of European Football Associations. 11 јуни 2012.
  2. „Full-time report Ukraine-France“ (PDF). Union of European Football Associations. 15 јуни 2012.
  3. „Full-time report England-Ukraine“ (PDF). Union of European Football Associations. 19 јуни 2012.
  4. „Full-time report Sweden-France“ (PDF). Union of European Football Associations. 19 јуни 2012.