Роберт Попов

Роберт Попов (Скопје, 16 април 1982) — македонски професионален фудбалер, кој игра на бековската позиција. Исто така и член на Македонската фудбалска репрезентација. Во моментот игра за ФК Криенс.

Роберт Попов
Robert Popov.jpg
Лични податоци
Полно име Роберт Попов
Роден во    Струмица
Висина &100000000000001850000001,85 м
Положба одбрана
Младинска кариера
1993–2000 Беласица
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
2000–2003
2003–2008
2008–2010
2011–
Беласица
Литекс
ФК Осер
ФК Криенс
072 00(7)
061 00(2)
006 00(0)
001 00(0)   
Репрезентација2
2001– Македонија 015 00(0)

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига
(тековно за 16 October 2009 г.)
2 Податоците за репрезентација се тековни
за 1 August 2007 г.
* Настапи (Голови)