Стадион Гоце Делчев

Стадионот Гоце Делчев е фудбалски стадион кој се наоѓа во Прилеп, Република Македонија. Моментално на него настапуваат екипите на Победа, 11 Октомври. Стадионот има сместивост од 15.000 седишта.

Стадион Гоце Делчев
Место Прилеп, Македонија
Отворен
Реновиран 2016-
Сопственик Општина Прилеп
Оператор ФК Победа
Подлога Трева
Игра Победа
11 Октомври
Победа (1941) (порано)
Младост (порано)
Гледачи 15,000

Историја

уреди

Екипата на Младост од Царев Двор го има користено стадионот како домашен терен во сезоната 2015/16 во Првата лига.

Во декември 2016 година започнала реконструкцијата на стадионот кој требал да добие нов терен и нови службени простории.[1] Во август 2020 година, стадионот конечно го добил теренот за играње, изведен од страна на македонската федерација.[2][3]

Поважни настани одржани на стадионот

уреди

Наводи

уреди
  1. „Конечно стартуваше реконструкцијата и на стадионот во Прилеп“. ekipa.mk. 10 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-13. Посетено на 6 јануари 2017.
  2. „Нова трева и рефлектори за стадионот во Прилеп“. ekipa.mk преку web.archive.org. 10 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. Иван Димовски (24 септември 2020). „Некогаш и сега – ФФМ се пофали со новиот тревник во Прилеп“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)