ПФК Литекс Ловеч

ПФК Литекс е бугарски фудбалски клуб од Ловеч, Бугарија. Тој е актуелен шампион на Бугарија за последните две сезони. Покрај нив тимот има уште две титули шампион на својата земја (што значи вкупно 4) и тоа во сезоните 1997-98 и 1998-99 година. Својте натпревари тимот ги игра на Градскиот Стадион во Ловеч. Клубот е основан во 1921. година. Тие исто така се и четири кратен победник на Бугарскиот Куп.

ПФК Литекс (Ловеч)
PFC Litex Lovech
Целосно имеПрофесионален футболен клуб Литекс Ловеч
ПрекариПортокалови
Основан1921
СтадионГрадски Стадион
Ловеч, Бугарија
(Капацитет: 10,000)
СопственикГриша Ганчев
ПретседателБугаријаТрифон Попов
Head CoachБугаријаХристо Стоичков
ЛигаА група
2010/2011А Група, 1-ви
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg [[сезона]

ТитулиУреди

  А група (4) 1997-98, 1998-99, 2009-10 и 2010-11
  • Вицешампион 2001-02
  Куп на Бугарија (4) 2001, 2004, 2008, 2009
  • Финалист 1999, 2003, 2007
  Суперкуп на Бугарија (1) : 2010
  • Финалист 2004, 2007, 2008, 2009 и 2011

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Илко Пиргов
2   ОД Кирил Динчев
3   ОД Петар Занев
4   ОД Васил Божиков
5   ОД Бернард Онанга Итуа
6   ОД Максим Жос
7   СР Христо Јанев
8   СР Никола Колев
9   НП Светослав Тодоров
10   СР Сандрињо
11   СР Тиаго Мирасема
12   ГМ Александер Конов
14   СР Армандо Вајуши
Бр. Позиција Играч
15   СР Томислав Костадинов
16   ОД Страхил Попов
17   СР Георги Миланов
18   ОД Илија Миланов
19   СР Румен Руменов
21   СР Александар Цветков
23   СР Небојша Јеленковиќ (к)
24   СР Ангел Здравчев
27   НП Момчил Цветанов
30   ГМ Евгени Александров
33   ОД Николаи Бодуров
77   СР Галин Иванов
99   НП Марсело Никасио
 
Литекс со пехарот од Купот на Бугарија во 2009 г.

Надворешни врскиУреди

Официјални Сајтови
Supporters website
Information and statistics