уреди  

АТЛАС

Атлас е збирка на карти, најчесто поврзани во книга, но исто така во поново време може да се сретнат во мултимедијален формат.

Карта на Светот
Карта на Светот

Порталот Атлас е портал за карти и картографија на Википедија. Порталот содржи врски кон статии од областа на картографијата (вклучително и карти) за државите, континентите односно за било која друга тема.

уреди  

Одбрана статија

Географската ширина ја дава местоположбата на место на Земјата северно или јужно од Екваторот. Географската ширина на еден регион има големо влијание врз неговата клима и временски услови.

Географска ширина
Карта на Земјата која ги покажуваа линиите на географската ширина. Тие се прави и хоризонтални на оваа карта

Географската ширина е аголна мерка која се движи од 0° на Екваторот до 90° на половите. Други латитуди од особена важност се: Северниот Повратник (Соѕвездие Рак), Јужниот Повратник (Соѕвездие Овен), Северниот Поларник (Арктички), Јужниот Поларник (Антарктички).

Сите локации на дадена географска ширина се наречени линии на паралела (напоредник) и сите такви површини се паралелни на Екваторот.

Географската ширина приближно ги одредува тендециите во врска со климата, поларните светлини, ветровите и останатите физички одлики на определена географска локација.

Прочитајте повеќе...

уреди  

Одбрана карта

уреди  

Одбрана биографија

уреди  

Тековен настан

уреди  

Некои специјални мапи

уреди  

Дали сте знаеле...

уреди  

Слични портали

уреди  

Слични статии

уреди  

Слични категории

уреди  

Повразни ВикиПрокети

уреди  

Содржина

Wikimedia Commons го вклучува и Викимедија Атласот на Светот.


Содржина:
Свет
Африка - Америка - Антарктик - Азија - Европа - Океанија
Меѓународни организации - Европска Унија
Океани
Тековни настани - Јазици - Религии


Бахреин - Baker Island - Бангладеш - Барбадос - Bassas da India - Белорусија - Белгија - Белиз - Бенин - Бермуди - Бутан - Боливија - Босна и Херцеговина - Боцвана - Bouvet Island - Бразил - British Indian Ocean Territory - British Virgin Islands - Брунеи - Бугарија - Буркина Фасо - Бурма - Бурунди -

Велика Британија и Северна Ирска -

Гамбија - Грузија - Германија - Гана - Гибралтар - Glorioso Islands - Грција - Гренланд - Гренада - Гваделуп - Гуам - Guantanamo Bay - Гватемала - Guernsey - Гвинеја - Гвинеа Бисао - Гвајана -

Доминиканска Република -

Египет - Ел Салвадор - Екваторска Гвинеја - Еритреја - Естонија - Ерменија - Етиопија - Europa Island -

Камерун - Канада - Кејп Верде - Кајмански Острови - Народна Република Кина - Република Кина - Кипар - Колумбија - Comoros - Конго (Демократска Република) - Конго (Република) - Костарика - Куба -

Faroe Islands - Фиџи - Финска - Франција - Француска Гвајана - Француска Полинезија - French Southern and Antarctic Lands -

Чешка - Чиле -

Clipperton Island - Cocos (Keeling) Islands - Cook Island - Coral Sea Islands - Côte d'Ivoire - Хрватска - Curaçao - Данска - Dhekelia -

Источен Тимор -

Хаити - Heard Island and McDonald Islands - Хондурас - Хонгконг - Howland Island - Унгарија - Исланд - Индија - Индонезија - Иран - Ирак - Ирска - Isle of Man - Израел - Италија - Ivory Coast - Јамајка - Jan Mayen - Јапонија - Jarvis Island - Џерси - Johnston Atoll - Јордан - Juan de Nova Island - Казахстан - Кенија - Kingman Reef - Кирибати - Кореја (Деморатска Народна Република) - Кореја (Република) - Косово - Кувајт - Киргизстан - Лаос - Латвија - Либан - Лесото - Либерија - Либија - Лихтенштајн - Литванија - Луксембург - Макау - Македонија (Република) - Мадагаскар - Мадејра - Малави - Малезија - Малдиви - Мали - Малта - Man - Маршалски Острови - Мартиник - Мавританија - Маурициус - Mayotte - Мексико - Микронезија (Федерални Држави) - Midway Islands - Молдавија - Монако - Монголија - Црна Гора - Montserrat - Мароко - Мозамбик - Мјанмар - Нагорно - Карабах - Намибија - Науру - Navassa Island - Непал - Холандија - Холандски Антили - Нова Каледонија - Нов Зеланд - Никарагва - Нигер - Нигерија - Niue - Северна Кореја - Norfolk Island - Северен Кипар - Northern Mariana Islands - Норвешка - Оман - Пакистан - Палау - Палестина - Palmyra Atoll - Панама - Папуа Нова Гвинеја - Paracel Islands - Парагвај - Перу - Филипини - Pitcairn Islands - Полска - Португалија - Приднестровје - Порторико - Катар - Réunion - Романија - Русија - Руанда - Света Елена - Saint Kitts and Nevis - Света Лусија - Свети Мартин - Saint-Pierre and Miquelon - Свети Винсент и Гренадини - Самоа - Сан Марино - São Tomé and Príncipe - Саудиска Арабија - Сенегал - Србија - Сејшели - Сиера Леоне - Сингапур - Словачка - Словенија - Соломонски Острови - Сомалија - Somaliland - Јужна Африка - South Georgia and South Sandwich Islands - Јужна Кореја - Шпанија - Spratly Islands - Шри Ланка - Судан - Суринам - Svalbard - Свазиленд - Sweden - Швајцарија - Сирија - Тајван - Таџикистан - Танзанија - Тајланд - Timor-Leste - Того - Tokelau - Тонга - Transnistria - Тринидад и Тобаго - Tristan da Cunha - Tromelin - Тунис - Турција - Туркменистан - Turks and Caicos Islands - Тувалу - Уганда - Украина - Обединети Арапски Емирати - Обединето Кралство - САД - United States Virgin Islands - Уругвај - Узбекистан - Vanuatu - Vatican City - Венецуела - Виетнам - Virgin Islands (British) - Virgin Islands (United States) - Wake Island - Wallis and Futuna - Западна Сахара - Јемен - Замбија - Зимбабве


The Netherlands Antilles will be dissolved 1 July 2007. Curaçao and Saint Martin will become separate entities of the Kingdom of the Netherlands, Saba, Sint Eustatius and Bonaire will become special municipalities of the Netherlands.

Исчисти опслуж. кеш