Петрич (општина)

општина во Благоевград, (Пиринска Македонија) Бугарија

Општина Петрич (бугарски: Община Петрич) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Петрич. Општината има 55 населени места со вкупно население од 55.714 жители (2015).

Општина Петрич
Община Петрич
Панорамски поглед кон градот Петрич со планината Беласица во позадина
Панорамски поглед кон градот Петрич со планината Беласица во позадина
Административна карта на општина Петрич
Административна карта на општина Петрич
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеПетрич
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Брчков (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна650,13 км2 (25,102 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно55.714
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpetrich.egov.bg

Географија

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Администрација и политика

уреди

Населени места

уреди
 
Карта на Општина Петрич со населените места

Општината има 55 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Правописна варијанта. Името не е променето.

Надворешни врски

уреди