Отвори го главното мени

Богородица (Пиринско)

село во Петричко, Пиринска Македонија

Богородица е село во Општина Петрич.


Богородица
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на југоисточните падини на планината Огражден, северно од општинскиот центар Петрич. Климата е умерено-средоземноморска со летен минимум и зимски максимум на врнежите.

ИсториjaУреди

Селото Богородица има богата историја. Во околината на селото има остатоци од антички и средновековни населби.

Во 19-тиот век селото Богородица е во состав на Петричка каза на Серскиот санџак. Според книгата „Култура, личности, Монастир и Салоника“, издадена во Константинопол во 1878 година, која ја прикажува статистиката на машкото население од 1873, Богородица (Bogoroditza) е посочено како село со 97 домаќинства со 58 жители, муслимани и 245 жители Македонци.

Во 1900 година селото имало 630 жители, сите Македонци христијани.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди