Чучулигово (Петричко)

Чучулиговосело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Чучулигово
Кметството на селото
Кметството на селото
Чучулигово is located in Бугарија
Чучулигово
Чучулигово
Местоположба во областа
Чучулигово во рамките на Пиринска Македонија
Чучулигово
Местоположба на Чучулигово во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°24′N 23°21′E / 41.400° СГШ; 23.350° ИГД / 41.400; 23.350Координати: 41°24′N 23°21′E / 41.400° СГШ; 23.350° ИГД / 41.400; 23.350
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна3.839 км2 (1,482 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007900000079 м
Население (2015)
 • Вкупно187
 • Густина0,049/км2 (0,13/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Географија и местоположба Уреди

Селото Чучулигово се наоѓа на 15 километри источно од Петрич, во Петричко-санданската котлина, на левиот брег од реката Струма, во непосредна близина на бугарско-грчката граница. Селото се наоѓа на надморска висина од 79 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 3.839 км2. Западно од селото се наоѓа европскиот пст Е79, на околу 1 километар северно од Кулата.

Историја Уреди

Селото било основано по Балканските војни од 1913 година од бегалци од Егејска Македонија и го носи името на напуштеното село Чучулигово, Серско. Во 1919 година, во селото се населиле и бегалци од други села во Серско.

Во октомври 1925 година, за време на грчко-бугарскиот граничен конфликт познат како Петрички инцидент, селото Чучулигово било окупирано и запалено од грчката армија.

Население Уреди

Еве преглед на населението на Чучулигово низ годините:[1][2]

Население на Чучулигово по попис[1]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
405 593 501 482 362 296 262 234 184 187
Население по возраст
од 2011 година
[3]:

Личности Уреди

Родени
Починати

Поврзани

  • Емилија Божинова (1970), попфолк пејачка

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 „Справка за населението на с. Чучулигово, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2012-04-22. Посетено на 2012-03-18.