Робово (Пиринско)

село во Петричко, Пиринска Македонија

Робово ) — село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Робово
Волно[1]
Робово is located in Бугарија
Робово
Робово
Местоположба во областа
Робово is located in Пиринска Македонија
Робово
Местоположба на Робово во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°29′N 23°3′E / 41.483° N; 23.050° E / 41.483; 23.050Координати: 41°29′N 23°3′E / 41.483° N; 23.050° E / 41.483; 23.050
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна7.821 км2 (3,020 ми2)
Надм. вис.&100000000000013890000001.389 м
Население (2015)
 • Вкупно18
 • Густина0,0.023/км2 (0,0.060/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 30 километри северозападно од Петрич. Селото се наоѓа на надморска висина од 1389 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 7.821 км2.

ИсториjaУреди

Османлиско ЦарствоУреди

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 384 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија[2][3].

БугаријаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[2][4]Уреди

Население на Робово по попис[4]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 177 225 292 275 123 68 50 39 18 19
Население по возраст
од 2011 година
[5]:

НаводиУреди

  1. Указ № 334/обн. 13.07.1951 г.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186 – 187.
  4. 4,0 4,1 „Справка за населението на с. Волно, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  5. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.