Отвори го главното мени

Орман (Петричко)

село во Петричко, Пиринска Македонија


Орман
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: 1 534 (13/09/2005)
Поштенски број: 2889
Повикувачки број: -
Надморска височина: 130 метри
Географска широчина: 41° 26'
Географска должина: 23° 10'
Веб страница: Нема

Орман (од 1951 г. офиц. Кавракирово[1], бугарски: Кавракирово) — село во Општина Петрич.

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во југоисточните падини на планината Огражден. Во близина тече реката Струмица.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Помасовни доселувања имало од село Чуричени во 1958 година.

Година Население
1920 318
1926 414
1934 438
1946 625
1956 809
1965 1046
1975 1133
1985 1359
1992 1487
2005 1534

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Селото Орман е познато со своите рок-музичари.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Указ № 334/обн. 13.07.1951 г.

Надворешни врскиУреди