Отвори го главното мени

Ени Чифлик (Пиринско)

село во Петричко, Пиринска Македонија


Ени Чифлик
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Ени Чифлик или Нови Чифлик (од 1934 г. офиц. Ново Кономлади[1] ) — село во Општина Петрич.

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Мичев, Н и П. Коледаров, Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987, София 1989, с. 198.

Надворешни врскиУреди