Граѓани за европски развој на Бугарија

Граѓани за европски развој на Бугарија (бугарски: Граждани за европейско развитие на България, ГЕРБ) е една од поголемите политички партии во Република Бугарија со десна и национална ориентација. Партијата е демократска со демохристијанска ориентација. Нејзин претседател е Бојко Борисов. Во 2007 година во вториот круг на локалните избори за општини, ГЕРБ ги освои градоначалничките места во поголемите градови, како Бургас, Видин, Враца, Сливен, Стара Загора, Јамбол и Габрово, а претходно во првиот круг ГЕРБ победи во Софија, Пловдив и Добрич. Освои уште 18 градоначалнички места и во софиските општини.

Граѓани за европски развој на Бугарија
Граждани за европейско развитие на България
ВодачБојко Борисов
ОсновачБојко Борисов
Основана3 декември 2006 (2006-12-03)
ШтабСофија
МладинаМладинска организација на ГЕРБ
Членови  (2018)94.000[1]
Идеологија
Полит. положбацентар, центар-десно
Државна припадностГЕРБ-СДС
Меѓународна припадностМеѓународен демократски сојуз
Европска припадностЕвропска народна партија
Европски парламентЕвропска народна партија
Бои          Сина, сива
Народно собрание
59 / 240
Европски парламент
6 / 17
Мрежно место
gerb.bg
Знаме
Политика на Бугарија
Политички партии
Избори

Наводи уреди

  1. language: Bulgarian, date: 15 february 2016 https://www.24chasa.bg/Article/5300656
  2. Nordsieck, Wolfram (2011). „Bulgaria“. Parties and Elections in Europe. Посетено на May 29, 2012.
  3. Novaković, Igor (2010). "European" and "Extreme" Populists in the Same Row – the New Government of the Republic of Bulgaria“ (PDF). Western Balkans Security Observer. ISAC Fund (17): 63–73. Посетено на December 19, 2011.
  4. Cristova, Christiana (2010). „Populism: the Bulgarian case“ (PDF). Sociedade e Cultura. Goiânia. 13 (2): 221–232. Посетено на December 19, 2011.
  5. Routledge Handbook of European Elections edited by Donatella M. Viola, page 639

Надворешни врски уреди