Марикостиново

Марикостиново — село во Општина Петрич, во околината на градот Петрич, Пиринска Македонија, југозападна Бугарија.

Марикостиново
Skyline of Марикостиново

Знаме
Марикостиново is located in Бугарија
Марикостиново
Марикостиново
Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° N; 23.417° E / 41.750; 23.417Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° N; 23.417° E / 41.750; 23.417
ЗемјаБугарија
ОбластПетрич
ОпштинаБлагоевград (област)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Население
 • Селска1,283
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2870
Рег. таб.Е

Географиjа и местоположбаУреди

 
Паркот во центарот на селото

Селото Марикостиново се наоѓа во Светиврачко-петричката Котлина, на левиот брег на реката Струма. Оддалечено е 11 километри источно од општинскиот центат и најблизок град Петрич.

Потекло на поимотУреди

Според една легенда, девојка по име Марија од тој крај била прогонувана од Турците. Таа била заробена од разбојници во близина на денешното село Марино Поле и била убиена. Дивите животни ѝ го разнесле телото и на местото каде што нејзините роднини и ги откриле коските, настанало селото Маринокостиново.

ИсторијаУреди

Маринокостиново е село со богато историско минато. Пронајдени се бројни археолошки остатоци од античкиот и средновековниот период. Во месноста Марена (околу три километри северозападно од селото) се пронајдени остатоци од античка тврдина.

Селото се споменува во османлиските даночни регистри од 1616-1617 и 1625 година.

Во XIX век Маринокостиново е село во рамките на Демирхисарската каза.

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Марикостиново живееле 500 жители, сите Македонци.[1][2]

Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, Маринокостиново е дел од Мелничката каза. Христијанското население се состои 560 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

По Балканските војни во селото се населуваат Македонци од Валовишко (Демирхисарско) и Серско, претежно од селата Спатово, Кумлија и Рупел.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

 
Воениот споменик во селото

Според пописот од 2011 година, во селото живееле 1.283 жители, од кои 1.231 се запишани како Бугари, 4 Роми и 3 останати.[4]

На табелата е прикажан националниот состав на населението во градот:

националност број %
Бугари 1.231 95,9
Роми 4 0,31
Турци / 0
други 6 0,46
не се самоопределиле / 0
не одговориле 3 0.23
Вкупно 1.283 100

На табелата е прикажан бројот на населението во Марикостиново за периодот 1934-2011:[5]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 815 1278 1275 1396 1469 1416 1398 1370 1283
 
Училиштето „Свети Кирил и Методиј“

Општествени установиУреди

 
Марикостиново
  • Основно училиште „Свети Кирил и Методиј“

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди


  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 185. ISBN 954430424X.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 192 – 193.
  4. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  5. „Справка за населението на с. Марикостиново, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Посетено на 2018-02-04.