Право Брдо

село во Петричко, Пиринска Македонија

Право Брдо — село во Општина Петрич.

Право Брдо
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)


Географиja и местоположбаУреди

Селоѕо Право Брдо се наоѓа во планински реон. Селото се наоѓа во јужните падини на планината Огражден, југозападно од селото Долна Рибница. Климата е преходносредиземноморски, со минимум летен и зимски максимум на врнежите.

ИсториjaУреди

Селото се споменува во отомански Даночен регистар од 1570 година. Според него, во селото живее 1 муслиманско и 30 христијански домаќинства. [1]

Во XIX век Право Брдо е малку чисто македонско село во состав на Петричката каза на Серскиот санџак. Во „Култура Личности, Монастир и Салоника“, издадена в Цариград во 1878 година е претставена статистиката за машкото население од 1873 г, каде „Прабо бридо“ (Prabo brido) е посочено како село со 15 домаќинства со 40 жители, Македонци.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Култура и спорт“) од 1900 г, во селото живееле 108 жители, сите македонски христијани. Според статистиката на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев (La Macédoine et sa Population Chrétienne) во 1905 година населението се состои од 120 Македонци.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди