Рибник село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Рибник
Рибник is located in Бугарија
Рибник
Рибник
Местоположба во областа
Рибник во рамките на Пиринска Македонија
Рибник
Местоположба на Рибник во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°29′N 23°15′E / 41.483° СГШ; 23.250° ИГД / 41.483; 23.250
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна3.907 км2 (1,509 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007400000074 м
Население (2015)
 • Вкупно150
 • Густина0,038/км2 (0,099/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Географија и местоположба уреди

Селото Рибник се наоѓа на 11 километри северно од Петрич. Селото се наоѓа на надморска висина од 74 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 3.907 км2.

Население[1][2] уреди

Население на Припечене по попис[1]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 264 289 269 253 210 174 150
Население по возраст
од 2011 година
[3]:

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Справка за населението на с. Генерал Тодоров, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.