Вишна (село)

село во Петричко, Пиринска Македонија

Вишна (бугарски: Вишлене) — село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Вишна
Вишлене
Вишна is located in Бугарија
Вишна
Вишна
Местоположба во областа
Вишна во рамките на Пиринска Македонија
Вишна
Местоположба на Вишна во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°26′N 23°4′E / 41.433° СГШ; 23.067° ИГД / 41.433; 23.067Координати: 41°26′N 23°4′E / 41.433° СГШ; 23.067° ИГД / 41.433; 23.067
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна1.266 км2 (489 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2015)
 • Вкупно51
 • Густина0,040/км2 (0,10/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2873
Повик. бр.074207

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во планински реон, на 17 километри северозападно од градот Петрич и на 40 километри југозападно од градот Свети Врач. Атарот на селото зафаќа површина од 1.226 км2. Селото се наоѓа на надморска висина од 560 метри.

Историја уреди

Османлиско Царство уреди

Селото се споменува во османлиски дефтер од 1570 година под името Вишани. Во истата година, во селото живееле 56 христијански и 4 муслимански семејства.[1]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Вишна (Vichna) се состоело од 70 куќи од кои 145 жители муслимани.[2] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 250 жители, сите Турци.[3]

Бугарија уреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[4][5] уреди

Население на Вишна по попис[4]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 81 111 195 168 131 97 78 68 52 51
Население по возраст
од 2011 година
:[6]

Наводи уреди

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр. 621-622.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.
  4. 4,0 4,1 „Справка за населението на с. Вишлене, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.