Струмешница (бугарски: Струмешница) — село во Општина Петрич, во околината на градот Петрич, Пиринска Македонија, југозападна Бугарија.

Струмешница
Струмешница
Кметството во Струмешница
Кметството во Струмешница
Струмешница is located in Бугарија
Струмешница
Струмешница
Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° СГШ; 23.417° ИГД / 41.750; 23.417
ЗемјаБугарија
ОбластПетрич
ОпштинаБлагоевградска
Надм. вис.&10000000000000388000000388 м
Население
 • Селска360
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2895
Рег. таб.Е

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во југозападниот дел на Благоевградската област, во јужното подножје на планината Огражден, во Петричката Котлина, на само 8,5 километри источно од макендско-бугарската граница. Селото е оддалечено 14 километри западно од Петрич и 37 километри источно од Струмица.

Низ селото тече реката Струмешница (Струмица), а истично од него — реката Градешница. Селото претставува едно од почетните точки во високите делови на Огражден.[1]

Историја уреди

Селото е едно од помладите во Пиринска Македонија. Официјално е признато за село во јануари 1963 година.[2] Првите доселеници доаѓаат во 1949 година од денешното село Гега, од маалото Учкунци.[3]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Според пописот од 2011 година, во селото живееле 360 жители, од кои 209 се запишани како Бугари и 3 останати.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението во Струмешница за периодот 1965-2011:

Година 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 207 256 310 363 394 360 354

На табелата е прикажан националниот состав на населението во градот:[5]

националност број %
Бугари 339 94,1
Роми 4 1,11
Турци / 0,29
други 4,44 0,26
не се самоопределиле / 0,40
не одговориле / 8,11
Вкупно 360 100
 
Новата црква во селото

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Во атарот на селото се наоѓа познатата Самоилова тврдина, каде што во нејзина близина во 1014 година се случува Беласичката битка помеѓу цар Самоил и византискиот цар Василиј II.

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Енциклопедия „Пирински край“, том II. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1999. стр. 301. ISBN 954-90006-2-1.
  2. Мичев, Николай и Петър Коледаров. Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987, София 1989, с. 259.
  3. Колева, Татяна. Към въпроса за интеграцията на семейните обичаи в новообразуваните селища в Благоевградско, Известия на българското историческо дружество, книга ХХV, София 1967, с. 132.
  4. „Справка за населението на с. Струмешница, общ. Петрич, обл. Благоевград“. Посетено на 2018-02-04.
  5. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.