Масли Чифлик

село во Петричко, Пиринска Македонија

Масли Чифликсело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Масли Чифлик
Кладенци
Масли Чифлик is located in Бугарија
Масли Чифлик
Масли Чифлик
Местоположба во областа
Масли Чифлик is located in Пиринска Македонија
Масли Чифлик
Местоположба на Масли Чифлик во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°25′N 23°3′E / 41.417° N; 23.050° E / 41.417; 23.050Координати: 41°25′N 23°3′E / 41.417° N; 23.050° E / 41.417; 23.050
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна5.481 км2 (2,116 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326000000326 м
Население (2015)
 • Вкупно39
 • Густина0,0.071/км2 (0,018/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2867
Повик. бр.07425

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во планински реон, на 17 километри западно од градот Петрич. Атарот на селото зафаќа простор од 5.481 км2. Селото се наоѓа на надморска висина од 326 метри.

ИсториjaУреди

Османлиско ЦарствоУреди

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, Мусли (Mousli) се состоело од 25 куќи од кои 55 жители муслимани[1] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 130 жители, од кои 130 Турци[2].

БугаријаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија. Во 1951 година, името на селото било променето во Кладенци[3].

Население[4][5]Уреди

Население на Масли Чифлик по попис[4]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 67 95 178 110 90 85 83 54 38 39
Население по возраст
од 2011 година
[6]:

НаводиУреди

  1. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 150-151.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.
  3. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.
  4. 4,0 4,1 „Справка за населението на с. Кладенци , общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.