Крналовосело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Баскалци
Поглед кон селото
Поглед кон селото
Баскалци is located in Бугарија
Баскалци
Баскалци
Местоположба во областа
Баскалци во рамките на Пиринска Македонија
Баскалци
Местоположба на Баскалци во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°29′N 23°00′E / 41.483° СГШ; 23.000° ИГД / 41.483; 23.000
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна27,007 км2 (10,427 ми2)
Надм. вис.&10000000000000819000000819 м
Население (2015)
 • Вкупно68
 • Густина2,5/км2 (6,5/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2883
Повик. бр.2806

Географија уреди

Селото Баскалци се наоѓа на 31 километри североисточно од градот Петрич, на надморска височина од 819 метри, а зафаќа површина од 27,007 км2. Селото се наоѓа во планински регион.

Историја уреди

Османлиско Царство уреди

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 136 Македонци.[1][2]

Бугарија уреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

До 1947 година Баскалци претставувало мала на некогашното село Игуменец.

За време на комунизмот, во селото се доставувал леб (можно е семејствата и сами да си правиле леб), весници, имало поштенска служба, медицински центар, училиште каде учеле децата од Баскалци, Чурилово и Кукурахцево.

По промените од 1989 година, жителите на селото започнале да се иселуваат. Во 1989 година околу 60 луѓе останале да живеат во селото, и половина од нив биле на возраст над 75 години.

Во 2015 година селата Баскалци, Чурилово и Кукурахцево биле соединети под едно кметство со центар во Кукурахцево.

Население[1][3] уреди

Население на Баскалци по попис[3]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 283 293 298 454 293 182 130 123 82 68
Население по возраст
од 2011 година:
[4]

Личности уреди

  • Иван Поп Георгиев - (1875 – ?), македонски револуционер

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  2. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186 – 187.
  3. 3,0 3,1 „Справка за населението на с. Баскалци, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  4. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.