Тонско Дабе

село во Петричко, Пиринска Македонија

Тонско Дабе (бугарски: Тонско дабе) — село во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Тонско Дабе
Тонско Дабе is located in Бугарија
Тонско Дабе
Тонско Дабе
Местоположба во областа
Тонско Дабе is located in Пиринска Македонија
Тонско Дабе
Местоположба на Тонско Дабе во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°30′N 23°8′E / 41.500° СГШ; 23.133° ИГД / 41.500; 23.133Координати: 41°30′N 23°8′E / 41.500° СГШ; 23.133° ИГД / 41.500; 23.133
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Надм. вис.&10000000000000781000000781 м
Население (2015)
 • Вкупно1
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2875

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во планинска област, на 24 километри североисточно од Петрич, на надморска висина од 781 метри.

ИсториjaУреди

Османлиско ЦарствоУреди

Во текот на 19 век, селото било чисто македонско и било во составот на Петричката каза. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, Понско дабе чифлик (Ponsco dibé Tchifliq) е наведено како село со 15 семејства и 52 Македонци[1][2]. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 120 жители, сите Македонци[1][3]. Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 104 македонски егзархисти[1][4].

По избувнувањето на Балканските војни во 1912 година, едно лице од селото било доброволец во Македонско-одринските доброволни чети[5].

БугаријаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Население[1][6]Уреди

Население на Тонско Дабе по попис[6]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 171 231 258 48 4 5 6 2 2 1
Население по возраст
од 2011 година
[7]:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 148-149.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 187.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186 – 187.
  5. „Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 883
  6. 6,0 6,1 "Справка за населението на с. Тонско Дабе, общ. Петрич, обл. Благоевград" (бугарски). Archived from the original on 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Unknown parameter |deadlink= ignored (|url-status= suggested) (help)
  7. "Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г." (бугарски). Archived from the original on 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18. Unknown parameter |deadlink= ignored (|url-status= suggested) (help)