Чуриловосело во Петричко, Пиринска Македонија, денес во општината Петрич на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Чурилово
General view of Chourilovo.JPG
Чурилово is located in Бугарија
Чурилово
Чурилово
Местоположба во областа
Чурилово во рамките на Пиринска Македонија
Чурилово
Местоположба на Чурилово во Општина Петрич и Благоевградската област
Координати: 41°28′N 23°0′E / 41.467° СГШ; 23.000° ИГД / 41.467; 23.000Координати: 41°28′N 23°0′E / 41.467° СГШ; 23.000° ИГД / 41.467; 23.000
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаПетрич
Површина
 • Вкупна5.928 км2 (2,289 ми2)
Надм. вис.&10000000000000663000000663 м
Население (2015)
 • Вкупно38
 • Густина0,0.064/км2 (0,017/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2885

Географија и местоположбаУреди

Селото Чурилово се наоѓа на 25 километри северозападно од Петрич во планински регион. Селото се наоѓа на надморска висина од 663 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 5.928 км2.

ИсторијаУреди

Османлиско ЦарствоУреди

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 544 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија[1][2].

Население[1][3]Уреди

Население на Чурилово по попис[3]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 175 246 383 231 181 163 128 76 49 38
Население по возраст
од 2011 година
[4]:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  2. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 186 – 187.
  3. 3,0 3,1 „Справка за населението на с. Чурилово, общ. Петрич, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.
  4. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2012-04-22. Посетено на 2012-03-18.