Трка Абу Даби 2017

издание 2017 на велосипедската трка Трка Абу Даби
Трка Абу Даби 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание3. Трка Абу Даби
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 2.UWT
Етапи4
Датуми23 – 26 февруари 2017
Растојание671 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеАбу Даби
ОдредиштеЈас Марина
Екипи20
Возачи на почеток158
Возачи на крај141
Просечна брзина42,722 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOR Руј Кошта (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранRUS Илнур Закарин (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Том Димулен (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
БодовенGBR Марк Кевендиш (Дименжн Дата) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиAUT Патрик Конрад (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка Абу Даби 2017 — 3. издание на велосипедската етапна трка Абу Даби, која се одржала помеѓу 23 и 25 февруари како трет настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат ќе биде вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Планинската завршница на трката на Џабал Хафит го обезбедила завршниот подиум на трката, откако Марк Кевендиш (Тим Дименжн Дата), Марсел Кител (Квик-Степ Флорс) и Кејлеб Јуан (Орика-Скот) ги освоиле трите спринтерски етапи. Светскиот првак од 2013 година, Руј Кошта, возејќи за новоименуваната ОАЕ Тим Емирати, се одвоил со возачот на Катјуша-Алпесин, Илнур Закарин, останувајќи до крајот; Кошта успеал да го претекне Закарин и ја освоил етапата, а со дополнителните бонус секунди ја зачувал крајната победа за четири секунди.[3] Подиумот бил заокружен од возачот на Тим Санвеб, Том Димулен, кој се обидел да му се приближи на двоецот на искачувањето, но задоцнил десет секунди.

Со завршување на првото, второто и третото место на спринтерските етапи, Кевендиш бил удобен победник на бодовниот пласман. Во другите пласмани, колегата на Кител, Жилијан Алафилип го освоил пласманот за млад возач; се искачил четири места погоре на завршниот ден со трите секунди бонус за освојување на едниот од средните спринтови — искачувајќи се од деветтото на петтото место. Уште еден искачувач на завршниот ден бил возачот на Бора-Хансгрое, Патрик Конрад, кој го освоил пласманот на средните спринтови, освојувајќи уште два други спринта и завршил втор зад Алафилип на третиот. Со осум секунди бонус, се искачил од 24. на 10. место. Екипниот пласман бил освоен од екипата на Кошта, ОАЕ Тим Емирати.

РутаУреди

Целосната рута за Трката Абу Даби 2017 била објавена на 24 јануари 2017.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  23 февАбу Даби – Мадинат Зајед189  Марк Кевендиш    Марк Кевендиш  
2  24 февМарјах – Абу Даби153  Марсел Кител    Марк Кевендиш  
3  25 февХаза бин Зајед – Џабал Хафит186  Руј Кошта    Руј Кошта  
4  26 февЈас Марина – Јас Марина143  Кејлеб Јуан    Руј Кошта  

ЕкипиУреди

Како нова трка во Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат на трката. Со тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи — сите освен Канондејл-Драпак и ФДЖ — настапиле на трката.[5] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што ја заокружиле главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (16)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   Катјуша-Алпесин
 8.   Лото НЛ-Џамбо
 9.   Лото-Судал
 10.   Мовистар
 11.   Орика-Скот
 12.   Квик-Степ Флорс
 13.   Скај
 14.   Санвеб
 15.   Трек-Сегафредо
 16.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Бардијани ЦСФ
 2.   Гаспром-РусВело
 3.   Нипо-Вини Фантини
 4.   Ново Нордиск

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марк Кевендиш Дименжн Дата4ч 37' 06
2.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
3.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
4.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
5.   Елија Вивијани Тим Скај+ 0
6.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
7.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
8.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
9.   Никола Руфони Бардијани ЦСФ+ 0
10.   Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Марк Кевендиш   Дименжн Дата4ч 36' 56
2.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 4
3.   Мануеле Мори  ОАЕ Емирати+ 4
4.   Николо Бонифацио  Бахреин-Мерида+ 6
5.   Мирко Маестри Бардијани ЦСФ+ 8
6.   Казушиге Кубоки Нипо-Вини Фантини+ 8
7.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
8.   Елија Вивијани Тим Скај+ 10
9.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 10
10.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марсел Кител Квик-Степ Флорс3ч 28' 11
2.   Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 0
3.   Марк Кевендиш   Дименжн Дата+ 0
4.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
5.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
6.   Елија Вивијани Тим Скај+ 0
7.   Андреја Гвардини ОАЕ Емирати+ 0
8.   Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини+ 0
9.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Марк Кевендиш   Дименжн Дата8ч 05' 03
2.   Марсел Кител Квик-Степ Флорс+ 4
3.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 8
4.   Марко Канола  Нипо-Вини Фантини+ 8
5.   Кејлеб Јуан  Орика-Скот+ 8
6.   Мануеле Мори ОАЕ Емирати+ 8
7.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10
8.   Фабио Калабрија Ново Нордиск+ 11
9.   Мирко Маестри Бардијани ЦСФ+ 12
10.   Казушиге Кубоки Нипо-Вини Фантини+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Руј Кошта ОАЕ Емирати4ч 34' 08
2.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Том Димулен Санвеб+ 10
4.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 28
5.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 46
6.   Фабио Ару Астана+ 46
7.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 46
8.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 46
9.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 46
10.   Наиро Кинтана Мовистар+ 58
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Руј Кошта  ОАЕ Емирати12ч 39' 15
2.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4
3.   Том Димулен Санвеб+ 16
4.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 38
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 56
6.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 56
7.   Фабио Ару Астана+ 56
8.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 56
9.   Жилијан Алафилип  Квик-Степ Флорс+ 56
10.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Орика-Скот3ч 03' 06
2.   Марк Кевендиш  Дименжн Дата+ 0
3.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
6.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
7.   Жилијан Алафилип  Квик-Степ Флорс+ 0
8.   Александар Порсев Гаспром-РусВело+ 0
9.   Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
10.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Руј Кошта  ОАЕ Емирати15ч 42' 21
2.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4
3.   Том Димулен Санвеб+ 16
4.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 38
5.   Жилијан Алафилип  Квик-Степ Флорс+ 53
6.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 56
7.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 56
8.   Фабио Ару Астана+ 56
9.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 56
10.   Патрик Конрад  Бора-Хансгрое+ 1' 07
Извор: ProCyclingStats


Водство во пласманитеУреди

На Трката Абу Даби 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван со додавање на завршното време на секој велосипедист на секоја етапа и дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал црвената маичка.[7] Овој пласман бил сметан за најважен на трката и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде се доделувала зелена маичка.[7] Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите десет места на крајот на етапата. За победа на етапата, возачот добивал 20 бода, 16 бода за вториот, 12 за третиот, 9 за четвртиот, 7 за петтиот, 5 за шестиот и по еден бод помалку за секое наредно место, сè до 1 бод за 10. место. Бодови за пласманот можеле да се добијат и на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средно спринтови исто така нуделе временски секунди за генералниот пласман. Постоел и спринтерски пласман за бодовите доделени на гореспоменатите средни спринтови, каде водството било обележано со црна маичка.[7]

Четвртата маичка ја претставувал пласманот за млад возач, обележана со бела маичка.[7] Ова било одлучувано на ист начин како во генералниот пласман, но само возачите родени по 1 јануари 1992 година можеле да учествуваат во пласманот. Имало и пласман за екипите, каде биле собирани времињата на најдобрите тројца велосипедисти по екипа на секоја етапа; предводничката екипа на крајот на трката била екипа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Пласман за млад возач
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1[8] Марк Кевендиш Марк Кевендиш Марк Кевендиш Николо Бонифацио Мануеле Мори Тим Дименжн Дата
2[9] Марсел Кител Кејлеб Јуан Марко Канола ОАЕ Тим Емирати
3[10] Руј Кошта Руј Кошта Жилијан Алафилип
4[11] Кејлеб Јуан Патрик Конрад
На крај Руј Кошта Марк Кевендиш Жилијан Алафилип Патрик Конрад ОАЕ Тим Емирати

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Тарнер, Џон (26 февруари 2017). „UAE Team Emirates captain Rui Costa takes Abu Dhabi Tour General Classification title“. The National. Abu Dhabi Media. Посетено на 26 февруари 2017.
 4. Тарнер, Џон (24 јануари 2017). „Mark Cavendish: 2017 Abu Dhabi Tour will see a battle of 'the best sprinters in the world'. The National. Abu Dhabi Media. Посетено на 22 февруари 2017.
 5. „Abu Dhabi Tour announces route, teams for 2017 race“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 24 јануари 2017. Посетено на 22 февруари 2017.
 6. „Трка Абу Даби 2017“. ProCycling.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 „2017 Abu Dhabi Tour route and jerseys unveiled“. Velon.cc. Velon Limited. 25 јануари 2017. Посетено на 22 февруари 2017.
 8. „Cavendish strikes first in Abu Dhabi Tour sprint“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 февруари 2017. Посетено на 23 февруари 2017.
 9. „Abu Dhabi: Marcel Kittel wins stage 2“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 24 февруари 2017. Посетено на 24 февруари 2017.
 10. „Rui Costa wins mountain stage in Abu Dhabi Tour“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 февруари 2017. Посетено на 25 февруари 2017.
 11. „Ewan wins stage 4 of the Abu Dhabi Tour ahead of Cavendish and Greipel“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 февруари 2017. Посетено на 26 февруари 2017.

Надворешни врскиУреди