Петрич (општина)

општина во Благоевград, (Пиринска Македонија) Бугарија
(Пренасочено од Општина Петрич)

Општина Петрич (бугарски: Община Петрич) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Петрич. Општината има 55 населени места со вкупно население од 55.714 жители (2015).

Општина Петрич
Община Петрич
Местопоожба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местопоожба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Petrich Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеПетрич
Управа
 • ГрадоначалникДимитар Брчков (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна650,13 км2 (25,102 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно55.714
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpetrich.egov.bg

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Петрич со населените места

Општината има 55 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Правописна варијанта. Името не е променето.

Надворешни врскиУреди