Кино Љубов

(Пренасочено од Кино „Љубов“)

Кино „Љубов“македонски филм во режија на Јани Бојаџи од 2021 година. Главните улоги ги играат глумците: Јелена Жугиќ, Дејан Лилиќ и Благоја Чоревски.

„Кино „Љубов““
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
Главни улогиЈелена Жугиќ
Дејан Лилиќ
Благоја Чоревски
Роберт Ристов
Мирјана Ристов
Роберт Вељановски
Марија Новак
Нино Леви
МузикаГоран Трајкоски
Премиера2022
Времетраење93 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Содржина

уреди

Филмот ја следи Мира, адвокатка во неволја, која поставува бомба под автомобилот на нејзиниот брат Стево на денот кога Македонија прогласува пандемија на КОВИД-19, за да го спаси семејството од распаѓање. Заплетот постепено открива игра полна со недоразбирања, љубов и страст. Стево го преживува атентатот и една година подоцна го инаугурира киното наречено „Љубов“, идеја и животен сон на сопругот на Мира.[1]

Филмот Online е достапен на kinemoe.mk

Улоги

уреди
Глумец Улога
Дејан Лилиќ Коста
Јелена Жугиќ Мира
Благоја Чоревски проф. Ѓулев
Роберт Ристов Стево
Мирјана Ристов Фросе
Нино Леви Туристот
Марија Новак Туриската
Роберт Вељановски Господинот
Димитрина Мицкоска Туристички водич
Тоше Зафиров Жуже
Надица Петрова Девојката
Марија Панзова Девојката со маска
Сандра Темова Келнерка
Бобан Алексоски Уплашениот
Цветанка Вељковска Уплашената
Тинка Ристевска
Младен Крстевски

Наводи

уреди
  1. „Кино „Љубов". ИМДб. Посетено на 5 јуни 2022.

Надворешни врски

уреди