Летни олимписки игри 1956

Летните олимписки игри - 1956 или 16-те Летни олимписки игри се одржале во Мелбурн. Натпреварите во коњички спортови се одржале 5 месеци порано во Стокхолм. Тоа било по вторпат во историјата на Олимписките игри натпреварите се одржувале во две различни земји. За првпат тоа се случило на Летните олимписки игри - 1920 одржани во Антверпен кога еден настан во едрење бил одржан во Холандија, поради тоа што натпреварувачите биле од оваа земја. Мелбурн бил избран за домаќин на игрите по победата на изборот за град-домаќин над конкурентите Буенос Аирес, Град Мексико, Лос Анџелес, Детроит, Чикаго, Минеаполис, Филаделфија и Сан Франциско на 43-тата сесија на МОК одражана во Рим на 28 април 1949.

VII Зимски олимписки игри
Games of the XVI Olympiad
Games of the XVI Olympiad

Град домаќин Кортина д Ампецо, Италија
Бр. на држави 72
Бр. на спортисти 3,314
(2,938 мажи, 376 жени)
Натпревари 145 од 17 спортови
Отворени 26 јануари
Затворени 5 февруари
Официјално отворени од: Филип од Единург[1]
и Густав VI Адолф
со Елизабета II
Олимписки оган Ханс Викни и Рон Кларк
Стадион Стадио Олимпика
Резултати од гласањето за избор на град-домаќин на Летните олимписки игри - 1956
Град Земја Прв круг Втор круг Трет круг Четврт круг
Мелбурн Австралија 14 18 19 21
Буенос Аирес Аргентина 9 12 13 20
Лос Анџелес САД 5 4 5 -
Детроит САД 2 4 4 -
Град Мексико Мексико 9 3 - -
Чикаго САД 1 - - -
Минеаполис САД 1 - - -
Филаделфија САД 1 - - -
Сан Франциско САД - - - -

Ретроспектива

уреди

Спортови

уреди

Демонстративни спортови

уреди

Земји-учеснички

уреди
 
Со сина боја се означени земјите кои дебитираат на Олимписките игри

На Летните олимписки игри - 1956 одржани во Мелбурн де битирале: Етиопија, Кенија, Фиџи, Малаја, Северно Борнео и Уганда. Спортистите од Источна и Западна Германија настапиле во кмбиниран тим. Таа практика останала сè до Летните олимписки игри - 1968 одржани во Град Мексико.

Пет нации учествувале во натпреварите во коњички спортови одржани во Стокхолм, но не и на игрите во Мелбурн:

Освојувачи на медали

уреди
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   СССР 37 29 32 98
2   САД 32 25 17 74
3  Австралија (домаќин) 13 8 14 35
4   Унгарија 9 10 7 26
5   Италија 8 8 9 25
6   Шведска 8 5 6 19
7   Обединет тим на Германија 6 13 7 26
8   Велика Британија 6 7 11 24
9   Романија 5 3 5 13
10   Јапонија 4 10 5 19

Градби од Олимпијадата

уреди
 
Стадионот Мелбурн крикет Граунд во 1998

Игрите во Мелбурн оставиле цел меќник на спортски зданија. Стадионот Мелбурн крикет Граунд беше срушен во 2004. Базенот постои сè уште како дел од Лексус центарот во Олимпискиот парк. Олимпискиото село е под приватна сопственост.

Наводи

уреди
  1. International Olympic Committee (13 септември 2013). "Factsheet – Opening Ceremony of the Games of the Olympiad". Соопштение за печат.

Надворешни врски

уреди