Корисник:Даниел/Главна страница

Добредојдовте Guia ЧПП Заедница Начела и насоки Doações Contatos

слободната енциклопедија која секој може да ја уредува.
Предлошка:Избрана статија за (седмица 16) 2024

17 април:

  • 1600 - Во Фиренца, во Италија во палатата Пити, за време на свеченостите по повод венчавката на англискиот крал Хенри Шести со Марија Медичи, е одржана премиерната изведба на операта „Евридика“, прва опера во историјата што ја создаде италијанскиот композитор Јакопо Пери.
  • 1943 - Балистите запалија поваќе куќи во селото Кленоец и селото Попоец, Кичевско, а во наредните денови беа ограбени повеќе куќи и убиени луѓе во селата Душегубица, Иванчиште, Малкоец и др.
  • 1992 - Републиканскиот конгресмен Дорнан го обвини демократскиот кандидат Бил Клинтон дека бил поканет во Москва од страна на КГБ, што го поддржа него да демонстрира против виетнамската војна, пред повеќе од 20 години.

Родени...

Починале...

Наредните денови: 30 · 1 · 2 · 3 · 4 | повеќе...
Стапчиња за јадење
Стапчиња за јадење


Предлошка:Содржина секции

Останати проекти
Викицитат
Збирка цитати
Викиречник
Речник на разни јазици
Викивидови
Директориум на видови
Викивести
Извор на бесплатни вести
Викиизвор
Библиотека на слободни дела
Ризница
Заедничка медиумска колекција
Викиверзитет
Центар за безгранично учење
Викикниги
Учебници и прирачници
Мета-Вики
Координација на проектите