Борисов или Барисав (белоруски: Бары́саў, Barysaw; руски: Бори́сов; полски: Borysów) е град во Белорусија. Борисов, според податоците од 1999 година, има население од 150.700 жители. Градот се наоѓа на реката Березина во Минската област.

Barysaw
Барысаў
Борисов
Skyline of Barysaw
Знаме на Barysaw
Знаме
Barysaw is located in Белорусија
Barysaw
Barysaw
Местоположба во Белорусија.
Координати: 54°14′N 28°30′E / 54.233° N; 28.500° E / 54.233; 28.500
Држава Белорусија
ОбластМинск
РегионБорисов
Основан1102
Население (1999)
 • Вкупно150.700
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+375 01777
Мреж. местоwww.borisovcity.net

ИсторијаУреди

Борисов за првпат се споменал во Лаврентискиот кодекс, каде се навело дека градот бил основан во 1102 година од принцот Борис Всеславович. Во наредните векови градот бил запален и повторно изграден јужно од првичната местоположба.

Значајни личностиУреди

Збратимени градовиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°14′N 28°30′E / 54.233° N; 28.500° E / 54.233; 28.500