Вимблдон 2011 е тениски турнир кој се игра на тревна подлога, на отворено. Ова е 125тото издание на Вимблдон, и третГренд Слем настан оваа година. Тој се одржа Лондон, Англија, од 20 јуни до 3 јули 2011.

Вимблдон 2011
{{{величина лога}}}
Датум:  
Издание:   125то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Шампиони
Мажи поединечно
Србија Новак Џоковиќ
Жени поединечно
Чешка Петра Квитова
Мажи двојки
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени двојки
Чешка Квета Пешке / Словенија Катариан Среботник
Мешано Дабл
Австрија Јурген Мелцер / Чешка Ивета Бенешова
Вимблдон
 < 2010 2012 > 

Во професионалниот дел од турнирот имаше двајца нови шампиони во поединечна конкуренција за првпат после 2002: Новак Џоковиќ и Петра Квитова. Со стигнувањето до финалето Џоковиќ исто така се промовира во нова светски рекет бр. 1 на АТП листата, додека Квитова е првата личност од Чешка што осовоила некој главен турнир после Јана Новотна во 1998. Во двојки браќата Брајан ја освоија титулата по вторпат, и го изедначија рекордот за најмногу освоени Гренд Слем титули со 11 поставен од Вудови, Марк Вудфорд и Тод Вудбриџ. Во жени двојки Катарина Среботник ја освои нејзината прва поголема титула после учествата во четири финалиња. Среботник победи заедно со Квета Пешке. Ова беше прва поголема титула за Пешке. Во мешани двојки Јурген Мелцер ја освои својата втора поголема титула, и прва во мешани двојки, заедно со Ивета Бенешова која стигна до нејзината прва поголема титула. Вкупно, играчите од Чешка (Квитова, Пешке и Бенешова) беа шампиони во три од петте главни настани на турнирот.

Во јуниорскиот турнир двете титули во жени и мажи поединечно титулите беа освоени од Австралијанци. Лук Савил освои во категорија на момчиња, додека Ешлеј барти стана првата Австралијка во 31 година што освоија титула во категорија девојчиња. Во двојки имаше успех на домаќините откако Британецот Џорџ Морган и Хрватот Мате Павиќ ја освоија титулата во момчиња двојки. Во категорија на девојчиња двојки титулата ја освоија Канаѓанката Еугение Бухард и Американката Грејс Мин.

Во натпреварите со инвалидски колички Естер Вергер и Шерон Валравен ја одбранија титулата во двојки. Ова за Вергер е трет последователен успех на Вимблдон и тоа значи дека таа сѐ уште нема изгубено на Вимблдон. Во машките натпревари Маикел Шеферс и Роналд Винк го комплетираа кариерниот Гренд Слем, откако ја освоија последната титула која претходно ја немаа освоено како тим.

Во натпреварувањата за легенди победија тимовите од: Линдзи Девенпорт и Мартина Хингис, Холандскито пар Јако Елтинг и Пол Хархуис и Аввстралискито пар Пет Кеш и Марк Вудфорд.

Бодови и парични награди уреди

Распределба на бодови уреди

Ниво Мажи поединечно[1] Мажи двојки[1] Жени поединечно[2] Жени двојки[2]
Шампиони 2000
Вице-шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четвртфинале 360 500
Рунда од 16 180 280
Рунда од 32 90 160
Рунда од 64 45 0 100 5
Рунда од 128 10 5
Кваификант 25 60
Квалификации 3та рунда 16 50
Квалификации 2ра рунда 8 40
Квалификации 1ва рунда 0 2

Парични награди уреди

[3]

Мажи и Жени поединечно уреди

 • Шампион: £1,100,000
 • Вице-шампион: £550,000
 • Полуфиналист: £275,000
 • Четвртфиналист: £137,500
 • Четврта Рунда: £68,750
 • Трета Рунда: £34,375
 • Втора Рунда: £20,125
 • Прва Рунда: £11,500
 • Трета Рунда (Квалификации): £7,000
 • Втора Рунда (Квалификации): £3,500
 • Прва Рунда (Квалификации): £1,750

Мажи и Жени Двојки уреди

 • Шампиони: £250,000
 • Вице-шампиони: £125,000
 • Полуфиналисти: £62,500
 • Четвртфиналисти: £31,250
 • Трета Рунда: £16,000
 • Втора Рунда: £9,000
 • Прва Рунда: £5,250

Мешани Двојки уреди

 • Шампиони: £92,000
 • Вице-шампиони: £46,000
 • Полуфиналисти: £23,000
 • Четвртфиналисти: £10,500
 • Трета Рунда: £5,200
 • Втора Рунда: £2,600
 • Прва Рунда: £1,300

Сингл играчи уреди

Мажи Поединечно

Жени Поединечно

Дневни резимеа уреди

Ден 1 (јуни 20) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда   Рафаел Надал [1]   Мајкл Расел 6–4, 6–2, 6–2
Жени поединечно 1ва рунда   Франческа Скијавоне [6]   Јелена Докич 6–4, 1–6, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда   Енди Мареј [4]   Даниел Химено-Травер 4–6, 6–3, 6–0, 6–0
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда   Вера Ѕвонарева [2]   Алисон Риске 6–0, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 1ва рунда   Томаш Бердих [6]   Филип Воландри 6–2, 6–2, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда   Андреас Бек [Q] против   Енди Родик [8] Откажан
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда   Венус Вилијамс [23]   Акгул Амармурадова 6–3, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда   Гаел Монфилс [9]   Матиас Бахинер 6–4, 7–6(7–3), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда   Магдалена Рибарикова против   Викторија Азаренка [4] 4–6, 2–3, прекинат
Мажи поединечно 1ва рунда   Радек Штепанек против   Фернандо Вердаско [21] Откажан

Ден 2 (јуни 21) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 1ва рунда   Серена Вилијамс [7]   Араване Резаи 6–3, 3–6, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда   Роџер Федерер [3]   Микаил Кукушкин 7–6(7–2), 6–4, 6–2
Мажи поединечно 1ва рунда   Новак Џоковиќ [2]   Џереми Чарди 6–4, 6–1, 6–1
Жени поединечно 1ва рунда   Марија Шарапова [5]   Ана Чакветдатзе 6–2, 6–1
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда   Енди Родик [8]   Андреас Бек [Q] 6–4, 7–6(8–6), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда   Каролине Возниацки [1]   Аранткса Пара Сантоња 6–2, 6–1
Мажи поединечно 1ва рунда   Робин Содерлинф [5]   Филип Пецшнер 6–4, 6–4, 2–6, 7–6(7–5)
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 1ва рунда   Фернандо Вердаско [21]   Радек Штепанек 2–6, 4–6, 6–3, 7–6(8–6), 9–7
Жени поединечно 1ва рунда   Викторија Азаренка [4]   Магдалена Рибарикова 6–4, 3–2, пре.
Мажи поединечно 1ва рунда   Михаел Љодра [19]   Џејмс Вард [WC] 6–3, 7–6(7–4), 6–3
Жени поединечно 1ва рунда   Ли На [3]   Ала Кудравцева 6–3, 6–3

Ден 3 (јуни 22) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда   Венус Вилијамс [23]   Кимико Дате-Крум 6–7(6–8), 6–3, 8–6
Мажи поединечно 2ва рунда   Рафаел Надал [1]   Рајан Свитинг 6–3, 6–2, 6–4
Мажи поединечно 2ва рунда   Енди Родик [8]   Виктор Ханеску 6–4, 6–3, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда   Томаш Бердих [6]   Жулиен Бенето 6–1, 6–4, 6–2
Мажи поединечно 2ва рунда   Енди Мареј [4]   Тобиас Камке 6–3, 6–3, 7–5
Жени поединечно 2ра рунда   Петра Квитова [8]   Ане Кеотаванг 6–2, 6–1
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда   Мерди Фиш [10]   Денис Истомин 7–6(8–6), 6–4, 6–4
Жени поединечно 2ра рунда   Вера Ѕвонарева [2]   Елена Веснина 6–1, 7–6(7–5)
Мажи поединечно 2ва рунда   Хуан Мартин дел Потро [24] против   Оливиер Рохус 6–7(7–9), прекинат

Ден 4 (јуни 23) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда   Робин Содерлинг [5]   Лејтон Хјуит 6–7(5–7), 3–6, 7–5, 6–4, 6–4
Жени поединечно 2ра рунда   Сабине Лисицки   Ли На [3] 3–6, 6–4, 8–6
Мажи поединечно 2ва рунда   Роџер Федерер [3]   Адријан Манарино 6–2, 6–3, 6–2
Натпревари на Терен Бр. 1 (Трибина)
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 2ва рунда   Новак Џоковиќ [2]   Кевин Андерсон 6-3, 6-4, 6-2
Мажи поединечно 2ва рунда   Жо Вилфред-Цонга [12]   Григор Димитров 6–7(4–7), 6–4, 6–4, 7–6(10–8)
Жени поединечно 2ра рунда   Лаура Робсон против   Марија Шарапова [5] Откажан
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда   Серена Вилијамс [7]   Симона Халеп 3–6, 6–2, 6–1
Мажи поединечно 2ва рунда   Хуан Мартин дел Потро [24]   Оливиер Рохус 6–7(7–9), 6–1, 6–0, 6–4
Мажи поединечно 2ва рунда   Давид Ферер [7] против   Рајан Харисон 6–7(8–6), 6–1, 4–6, 4–2, прекинат
Жени поединечно 2ра рунда   Каролине Возниацки [1] против   Вирџиние Рацано Откажан

Ден 5 (јуни 24) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3та рунда   Фелисиано Лопес   Енди Родик [8] 7–6(7–2), 7–6(7–2), 6–4
Жени поединечно 3та рунда   Викторија Азаренка [4]   Даниела Хантукова [25] 6–3, 3–6, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Енди Мареј [4]   Иван Љубичич 6–4, 4–6, 6–1, 7–6(7–4)
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда   Марија Шарапова [5]   Лаура Робсон [WC] 7–6(7–4), 6–3
Жени поединечно 3та рунда   Венус Вилијамс [23]   Марија Хосе Мартинес Санчес 6–0, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Рафаел Надал [1] против   Жил Милер [WC] 7–6(8–6), прекинат
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 2ра рунда   Каролине Возниацки [1]   Вирџиние Рацано 6–1, 6–3
Мажи поединечно 2ра рунда   Давид Ферер [7]   Рајан Харисон [LL] 6–7(8–6), 6–1, 4–6, 6–3, 6–2
Жени поединечно 3та рунда   Цветана Пронкова [32]   Вера Ѕвонарева [2] 6–2, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда   Хуан Мартин дел Потро [24] против   Жил Симон [15] 7–6(10–8), 2–4, прекинат

Ден 6 (јуни 25) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда   Каролине Возниацки [1]   Јармила Гајдошова [27] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Роџер Федерер [3]   Давид Налбандијан [28] 6–4, 6–2, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда   Новак Џоковиќ [2]   Маркос Багдатис [32] 6–4, 4–6, 6–3, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 3та рунда   Рафаел Надал [1]   Жил Милер [WC] 7–6(8–6), 7–6(7–5), 6–0
Жени поединечно 3та рунда   Серена Вилијамс [7]   Марија Кириленко [26] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Бернард Томич [Q]   Робин Содерлинг [5] 6–1, 6–4, 7–5
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда   Марија Шарапова [5]   Клара Закопалова 6–2, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда   Хуан Мартин дел Потро [24]   Жил Симон [15] 7–6(10–8), 7–6(7–5), 7–5
Мажи поединечно 3та рунда   Жо-Вилфред Цонга [12]   Фернандо Гонсалес [PR] 6–3, 6–4, 6–3

Слободна Недела (јуни 26) уреди

Како што налага традицијата, оваа недела ќе биде ден за одмарање, така што нема да се игра ниту еден натпревар. Играта ќе се продолжи наредниот ден.

Ден 7 (јуни 27) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда   Енди Мареј [4]   Ричард Гаскет [17] 7–6(7–3), 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда   Цветана Пиронкова [32]   Венус Вилијамс [23] 6–2, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда   Рафаел Надал [1]   Хуан Мартин дел Потро [24] 7–6(8–6), 3–6, 7–6(7–4), 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда   Марион Бартоли [9]   Серена Вилијамс [7] 6–3, 7–6(8–6)
Мажи поединечно 4та рунда   Новак Џоковиќ [2]   Михаел Љодра [19] 6–3, 6–3, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда   Роџер Федерер [3]   Михаил Јужни [18] 6–7(5–7), 6–3, 6–3, 6–3
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда   Марија Шарапова [5]   Пенг Шуи [20] 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда   Доминика Цибулкова [24]   Каролине Возниацки [1] 1–6, 7–6(7–5), 7–5
Мажи поединечно 4та рунда   Мерди Фиш [10]   Томаш Бердих [6] 7–6(7–5), 6–4, 6–4
Мешани двојки 2ра рунда   Фелисијано Липез
  Андреа Петковиќ
  Давид Мареро
  Андреа Хлавачкова [16]
7–6(7–2), 6–4

Ден 8 (јуни 28) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале   Сабине Лисицки [WC]   Марион Бартоли [17] 6–4, 6–7(4–7), 6–1
Жени поединечно Четвртфинале   Марија Шарапова [5]   Доминика Цибулкова [24] 6–1, 6–1
Жени двојки 3та рунда   Саниа Мирза [4]
  Елена Веснина [4]
  Даниела Хантукова [13]
  Агнешка Радванска [13]
6–4, 6–3
Жени поединечно Четвртфинале   Викторија Азаренка [4]   Тамара Пашек 6–3, 6–1
Мешани двојки 2ра рунда   Рохан Бопана [6] /   Саниа Мирза [6] против
  Џејми Мареј /   Јармија Гајдошова
Откажан
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале   Петра Квитова [8]   Цветана Пиронкова [32] 6–3, 6–7(5–7), 6–2
Мешани двојки 3та рунда   Боб Брајан [1] /   Лизел Хубер [1] против
  Фелисиано Лопес /   Андреа Петкович
Откажан
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки 3та рунда   Боб Брајан [1] /   Мајк Брајан [1] против
  Симон Аспелин /   Пол Хенли
6–3, 4–6, 6–7(5–7), 6–3, 3–3,
прекинат
Мешани двојки 3та рунда   Јурген Мелцер [9] /   Ивета Бенешова [9] против
  Рајив Рам /   Александра Дулгеру
Откажан

Ден 9 (јуни 29) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Четвртфинале   Жо-Вилфред Цонга [12]   Роџер Федерер [3] 3-6, 6-7(3-7), 6-4, 6-4, 6-4
Мажи поединечно Четвртфинале   Енди Мареј [4]   Фелисиано Лопес 6–3, 6–4, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Четвртфинале   Новак Џоковиќ [2]   Бернард Томич [Q] 6–2, 3–6, 6–3, 7–5
Мажи поединечно Четвртфинале   Рафаел Надал [1]   Мерди Фиш [10] 6–3, 6–3, 5–7, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Жени двојки 3та рунда   Сабине Лисицки
  Саманта Стосур
  Сорана Кирстеа
  Ајума Морита
6–4, 6–3
Мажи двојки 3та рунда   Боб Брајан [1]
  Мајк Браја [1]
  Симон Аспелин
  Пол Хенли
6–3, 4–6, 6–7(5–7), 6–3, 16–14
Мешани двојки 2ра рунда   Рохан Бопана [6]
  Саниа Мирза [6]
  Џејми Мареј
  Јармила Гајдошова
7–6(7–5), 6–2
Мешани двојки 2ра рунда   Пол Хенли
  Хсиу Су-веи
  Макс Мирнји [2]
  Јарослава Шведова [2]
6–4, 5–7, 6–4

Ден 10(Јуни 30) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Полуфинале   Петра Квитова [8]   Викторија Азаренка [4] 6–1, 3–6, 6–2
Жени поединечно Полуфинале   Марија Шарапова [5]   Сабине Лисицки [WC] 6–4, 6–3
Мажи двојки Полуфинале   Роберт Линдштед [8]
  Хорија Текау [8]
  Кристофер Кас
  Александар Пеја
6–3, 7–6(7–3), 6–2
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Четвртфинале   Боб Брајан [1]
  Мајк Брајан [1]
  Јурген Мелцер [5]
  Филип Пецшнер [5]
6–3, 6–4, 6–4
Жени двојки Четвртфинале   Квета Пешка [2]
  Катарина Среботник [2]
  Пенг Шуи [8]
  Зенг Ји [8]
6–2, 6–7(7–9), 6–4
Мешани двојки 3та рунда   Јурген Мелцер [9]
  Ивета Бенешова [9]
  Рајив Рам
  Алекандра Дулгеру
6–4, 6–3
Натпревари на Терен Бр. 2
Настан Победник Губитник Резултат
Мешани двојки 3та рунда   Рохан Бопана [6]
  Саниа Мирза [6]
  Мартин Дам [Alt]
  Рената Ворачова [Alt]
6–3, 6–0
Мажи двојки Четвртфинале   Михаел Љодра [6]
  Ненад Зимојниќ [6]
  Џејмс Керетани
  Филип Маркс
6–7(3–7), 7–6(9–7), 7–6(7–5), 7–5
Мешани двојки 3та рунда   Џонатан Ерлих
  Шахар Пе’ер
  Колин Флеминг [WC]
  Џозелин Рае [WC]
6–4, 7–5
Мешани двојки 3та рунда   Леандер Паез [14]
  Кара Блек [14]
  Ненад Зимојниќ [3]
  Катариа Среботник [3]
Предадена

Ден 11 (јули 1) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Полуфинале   Новак Џоковиќ [2]   Жо-Вилфред Цонга [12] 7–6(7–4), 6–2, 6–7(9–11), 6–3
Мажи поединечно Полуфинале   Рафаел Надал [1]   Енди Мареј [4] 5–7, 6–2, 6–2, 6–4
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Полуфинале   Боб Брајан [1]
  Мајк Брајан [1]
  Михаел Љодра [6]
  Ненад Зимојниќ [6]
6–4, 6–4, 6–7(8–10), 6–7(4–7), 9–7

Ден 12 (јули 2) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Финале   Петра Квитова [8]   Марија Шарапова [5] 6–3, 6–4
Мажи двојки Финале   Боб Брајан [1]
  Мајк Брајан [1]
  Роберт Линдстед [8]
  Хориа Текау [8]
6–3, 6–4, 7–6(7–2)
Жени двојки Финале   Квета Пешке [2]
  Катарина Среботник [2]
  Сабине Лисицки
  Саманта Стосур
6–3, 6–1
Натпревари на Терен Бр. 1
Настан Победник Губитник Резултат
Мешани двојки Полуфинале   Махеш Бупати [4]
  Елена Веснина [4]
  Пол Хелни
  Хсиу Су-веи
6–2, 3–6, 7–5
Мешани двојки Полуфинале   Јурген Мелцер [9]
  Ивета Бенешова [9]
  Даниел Нестор [8]
  Чанг Јунг-јан [8]
6–4, 6–4

Ден 13 (Јули 3) уреди

Натпревари на главните терени
Натпревари на Централниот Терен
Настан Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале   Новак Џоковиќ [8]   Рафаел Надал [5] 6–4, 6–1, 1–6, 6–3
Мешани двојки Финале   Јурген Мелцер [9]
  Ивета Бенешова [9]
  Махеш Бупати [4]
  Елена Веснина [4]
6–3, 6–2

Настани уреди

Мажи поединечно уреди

  Новак Џоковиќ го победи   Рафаел Надал, 6–4, 6–1, 1–6, 6–3

 • Ова за Џоковиќ е 8ма титула оваа сезона и 26та во неговата кариера. Ова е негов 2ор Гренд Слем годинава и 3 во неговата акриера. Ова за него е прва титула на Вимблдон.

Жени поединечно уреди

  Петра Квитова ја победи   Марија Шарапова, 6–3, 6–4

 • Ова за Квитова е прва поголема титула, 4-та година и 5-та во нејзината кариера. Таа исто така е првиот Гренд Слем шампион од двата пола кој е роден во 1990-тите.

Мажи двојки уреди

Во финалето браќата Брајан ја освоија нивната втора титула; и го изедначиоја рекордот од Отворената Ера на Вудови од 11 Гренд сле титули во двојки; откако победија во 3 сета. Ова за нив е 79ти турнир кои тие го посветила на нивниот дедо.[4]

  Боб Брајан /   Мајк Брајан ги победија   Роберт Линдстед /   Хориа Текау, 6–3, 6–4, 7–6(7–2)[5]

Жени двојки уреди

Пешке и Сребтоник победија во 2 сета за да ја освојат нивната прва Гренд Слем титула во жени двојки. Pe[6]

  Квета Пешке /   Катарина Среботник гi победија   Сабине Лисицки /   Саманта Стосур, 6–3, 6–1[7]

Мешани двојки уреди

Во финалето Мелцер и Бенешова победија во 2 сета за 51 минута за да победат во турнирот без загубен сет.[8]

  Јурген Мелцер /   Ивета Бенешова против   Махеш Бупати /   Елена Веснина, 6–3, 6–2[9]

Пренос уреди

Турнирот ќе биде пренесуван во 185 држави.[10] Домашен преносител е ББЦ и бидејќи турнирот е поврзан со Сони, турниот ќе бие пренесуван во 3Д за првпат.[11] За да се обележи 125тата годишнина ББЦ пренесуваше документарец, именуван "125 години Вимблдон: Ти не можеш да бидеш сериозен"; во кој се прикажани најважните моменти во ноќта пред да почне турнирот, на 19 јуни.[12]

Во САД, Вимблдон беше пренесуван од НБЦ за 43ти и последен пат. Мрежата изјави дека се откажуваат од наддавањето за правата за идни преноси.[13] Спортскиот канал ЕСПН, кој веќе заедно го пренесуваше Вимблдон со НБЦ, ќе стане ексклузивен преносител за САД за наредните 12 години почувајќи од 2012. Под тој договор сите натпревари ќе бидат пренесувани во живо, што е спротивно на НБЦ, кои некои натпревари ги пренесуваа како снимки и беа критикувани за тоа.[14]

Публика уреди

 
Војводата и Војвотката од Кембриџ гледаат натпревар од Кралската ложа на Централниот терен
Членови од Британската Кралската Фамилија присуствуваа на Вимблдон. Војвотката од Корнвол присуствуваше на првата Сабота, во официјална должност, каде таа се сретна со шест момчиња и девојчиња на теренот пред да ги гледа натпреварите на Централниот Терен од Кралската Ложа.[15] На вториот Понеделник Војводата и Војвотката од Кембриџ присуствуваа на Вимблдон, додека беа на приватна посета. Парот ги гледаше сите три натпревари на Централниот Терен.[16] После првиот натпревар на кој победи Британецот Енди Мареј парот се сретна со него, откако Шкотлаѓанецот се поклони пред нив додека беше на теренот, на крајот од натпреварот.[17]

На вториот Понеделник температурата достигна над 30 степени и 146 луѓе им беше укажана медицинска помош до 16:30, поради жештината. Ова е голем пораст спрема претходните денови, откако во претходните два дена на Вимблдон помош им беше укажана на 90 и 87 луѓе, соодветно.[18]

Протести уреди

Во Саботата на 25 јуни 14 луѓе беа уапсени на вратите кога пробувале да се пробијат до терените. Англискиот Клуб ги затворил вратите од терените и ги принудил гледачите кои кампувале преку ноќ да чекаат надвор 45 минути пред да бидат пуштени внатре во 11:45. Групата носела жолти блузи и имале боја и друга опрема за правење банери откако ќе влезат на терените. Извор тврди дека групата планирала да демонстрира според политиката на владата.[19]

Сингл носители уреди

Следиве играчи се носители и поважните играчи кои се откажале од турнирот.

Мажи Поеднечно уреди

Носителите во мажи оединечно се одредуваа според системот заснован на подлога за да се добија поточни достигнувања на играчите на тревна подлога чиј рејтинг се пресметува според следнава формула:

 • Бодови на АТП Листата во неделата пред Вимблдон
 • Се додаваат 100% од бодовите добиени на сите турнири на тревна подлога во минатите 12 месеци.
 • Се додаваат 75% од бодовите добиени на сите турнири на тревна подлога во минатите 12 месеци пред тоа.[20]
Носител[20] Ранкинг[21] Играч Бодови Бодови за бранење Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1   Рафаел Надал
12070
2000
1200
11270
Вице-шампион, изгуби од   Новак Џоковиќ [2]
2 2   Новак Џоковиќ
12005
720
2000
13285
Шампион, го победи   Рафаел Надал [1]
3 3   Роџер Федерер
9230
360
360
9230
Четвртфинале изгуби од   Жо-Вилфред Цонга [12]
4 4   Енди Мареј
6855
720
720
6855
Полуфинале изгуби од  Рафаел Надал [1]
5 5   Робин Седерлинг
4595
360
90
4325
Трета Рунда изгуби од   Бернард Томич (Q)[22]
6 7   Томаш Бердих
3490
1200
180
2470
Четврта Рунда изгуби од   Мерди Фиш [10][23]
7 6   Давид Ферер
4150
180
180
4150
Четврта Рунда изгуби од   Жо-Вилфред Цонга [12][24]
8 10   Енди Родик
2200
180
90
2110
Трета Рунда изгуби од   Фелисијано Лопес[25]
9 8   Гаел Монфилс
2780
90
90
2780
Трета Рунда изгуби од   Лукаш Кубот (Q)[26]
10 9   Мерди Фиш
2335
45
360
2650
Четвртфинале изгуби од   Рафаел Надал [1]
11 11   Јурген Мелцер
2175
180
90
2085
Трета Рунда изгуби од   Ксавиер Малис
12 19   Жо-Вилфред Цонга
1585
360
720
1945
Полуфинале изгуби од   Новак Џоковиќ [2]
13 12   Виктор Троицки
1930
45
45
1930
Втора Рунда изгуби од   Лу Јен-хсун
14 14   Станислас Вавринка
1900
10
45
1935
Втора Рунда изгуби од   Симоне Болели (LL)
15 16   Жил Симон
1745
90
90
'1745
Трета Рунда изгуби од   Хуан Мартин дел Потро [24]
16 15