Томи Робредо (шпански: Tommy Robredo) е шпански тенисер, роден на 1 мај 1982. Моментално се наоѓа на 31 место според АТП листата.

Томи Робредо
Tommy Robredo
Returning a shot.
ЗемјаШпанија Шпанија
Место на живеењеБарселона, Шпанија
Роден на1 мај 1982 (1982-05-01) (37 г.)
Роден воШпанија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001800000001,80 м
Професионалец1998
Игра содесна рака
Заработка$8,936,071
Победи-порази407–254
Титули10
Највисок пласманNo. 5 (28 август 2006)
Моментално местоNo. 31 (20 јуни 2011)
Австралијан ОпенQF (2007)
Ролан ГаросQF (2003, 2005, 2007, 2009)
Вимблдон3R (2003, 2009)
УС Опен4R (2001, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010)
Победи-порази108–129
Титули4
Највисок пласманNo. 16 (20 април 2009)
Австралијан ОпенQF (2003)
Ролан ГаросQF (20092009)
ВимблдонQF (2010)
УС ОпенSF (2004, 2008, 2010)
Ажурирано на: 9 ноември 2009.

Со тенис започнал професионално да се натпреварува од 1998 година. Негов тренер р Хосе Мануел Клавет, кој некогаш бил тренер и на Фернандо Вердаско. Во 2004 година го освоил Дејвис Куп со Шпанија. Во 2006 година влегол во листата на десет најдобри тенисери на светот.

Надворешни врскиУреди