Отвори го главното мени

Палма де Мајорка

град на Мајорка, управно седиште на Балеарските Острови

Палма (шпански: Palma), до 2016 г. офиц. Палма де Мајорка (Palma de Mallorca)[3]главниот и најголемиот град на автономна заедница Балеарски Острови во Шпанија. Тој се наоѓа на јужниот брег на островот Мајорка (Маљорка) на заливот на Палма. Според пописот на население од 2009 година, Палма имала 401,270 жители, додека со целата градска област целокупното насление изнесувало 621,000 жител, и со тоа претставувала дванаесеттата најголемата градска област на Шпанија. Речиси половина од вкупното население на Mајорка живеат во Палма. На архипелагот Кабрера, иако широко одделени од Палма,  административно се сметаат за составен дел на општината. Аеродромот Палма де Мајорка опслужува над 22 милиони патници годишно.

Палма
град и општина
Palma
Поглед на пристаништето на Мајорка
Поглед на пристаништето на Мајорка
Знаме на Палма
Знаме
Грб на Палма
Грб
Localització de Palma respecte de Mallorca.svg
Држава Шпанија
Автон. заедница Балеарски Острови
Покраина Балеарски Острови
Остров Мајорка
ОкругПалма
Основан124 п.н.е.
УправаПалма
Управа
 • ВидОпштинско здружение
 • ОрганСовет на Палма
 • ГрадоначалникХосе Ила
Површина
 • град и општина208,63 км2 (8,055 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001300000013 м
Население (2018)[2]
 • град и општина409.661
 • Густина20/км2 (51/ми2)
 • Градскo550.000[1]
Пошт. бр.070XX
Повик бр.971
Мреж. местоpalma.cat

ИсторијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди