Елче
Панорама на градот
Панорама на градот
Официјално знаме на Елче
Знаме
Официјален грб на Елче
Грб
Место
Местоположба на Елче
Градот Елче во Шпанија
Координати

Erioll world.svg 38°16′1″N, 0°41′54″W

Часовен појас CET (GMT +1)
CEЛT (GMT +2)
Општи податоци
Име
- изворно
Елче
Elche
Основан од Иберите
во 5 век п.н.е
Поштенски број 032хх
Повикувачки број 966 - 965
Официјална страница www.elche.es
Управа
Држава Flag of Spain.svg Шпанија
Автономна заедница Валенсија (автономна заедница) Валенсија
Покраина Аликанте
Градоначалник Мерцедес Алонсо
Географија
Површина 326.07 км²
Надморска височина 86 м
ГШ 38°16′1″N
Географска должина 0°41′54″W
Население
Население 230.112 (2009)
Густина 628.07 ж/км²


Елче (шпански: Elche) или Елх (каталонски: Elx) — град во Шпанија во автоомната заедница Валенсија и во покраината Аликанте. Според пописот во 2009 година, во Елче живеат 230.112 жители, рангирајќи го градот како трет најнаселен град во Валенсија, веднаш по градовите Аликанте и Валенсија и 20-ти во Шпанија.

Ел Палмерал, Елче

Дел од општината е крајбрежен, но главниот град е оддалечен околу 11 км. од Средоземното Море. Мала река наречена Виналопо тече низ градот, разделувајќи го на два дела.

Градот е познат по своите градини со палми, а најголемата Ел Палмерал, од 2000 година е под заштита од УНЕСКО

Елче е исто така дом на фудбалскиот клуб „Елче“.

СтопанствоУреди

Економијата во Елче е заснована, во најголем дел, на индустријата за чевли, со повеќе од 1000 фабрики за чевли, како еден од најважните центри за чевли во Шпанија и во остатокот од Европа. Постојат и други економски активности во градот како земјоделството (урми, маслинки, житарици, калинки), индустријата за гуми, трговијата и туризмот.

Во градот се наоѓаат и конференциски центар, меѓународен аеродром наречен Аеродром Аликанте како и државниот универзитет Мигел Еернандез и приватниот универзитет Карденал Херера.

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 38°16′1″N 0°41′54″W / 38.26694° СГШ; 0.69833° ЗГД / 38.26694; -0.69833