Европско првенство во фудбал 2000 - нокаут фаза

Нокаут фазата на Европското првенство во фудбал 2000 започнала со првото четвртфинале на 24 јуни, а завршила со финалето кое се одиграло на 2 јули 2000.

Сите натпревари се одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

ФорматУреди

За секој натпревар во нокаут фазата кој не бил одлучен по одигрувањето на регуларните 90 минути, следеле продолженија од 30 минути (двапати по 15 минути). Во продолженијата, важело правилото златен гол, при што натпреварот веднаш би завршил по постигнувањето на голот од страна на било која екипа, а со тоа екипата која би постигнала гол би била прогласена за победник. Ако резултатот остане нерешен и по продолженијата односно дополнителните 30 минути, тогаш се пристапува кон изведување на пенали за да се одреди победникот и патникот во следната рунда. Почнувајќи од Европското првенство 1984, на секој турнир од тогаш наваму немало натпревар за трето место па така и на ова првенство.

Квалификувани репрезентацииУреди

Двете првопласирани екипи од секоја од четирите групи се квалификувале во нокаут-фазата.

Група Победници Второпласиран
А   Португалија   Романија
Б   Италија   Турција
Ц   Шпанија   СР Југославија
Д   Холандија   Франција

РезултатиУреди

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
25 јуни – Бриж
 
 
  Шпанија1
 
28 јуни – Брисел
 
  Франција2
 
  Франција (прод.)2
 
24 јуни – Амстердам
 
  Португалија1
 
  Турција0
 
2 јули – Ротердам
 
  Португалија2
 
  Франција (прод.)2
 
24 јуни – Брисел
 
  Италија1
 
  Италија2
 
29 јуни – Амстердам
 
  Романија0
 
  Италија (п)0 (3)
 
25 јуни – Ротердам
 
  Холандија0 (1)
 
  Холандија6
 
 
  СР Југославија1
 

ЧетвртфиналеУреди

Турција - ПортугалијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Турција
 
 
 
 
 
 
 
 
Португалија
GK 1 Рушту Речбер
CB 4 Фатих Акјел
CB 3 Огун Темизканоглу     82'   84'
CB 5 Алпај Озалан   30'
RWB 11 Тајфун Коркут
LWB 16 Ергјун Пенбе
RM 2 Тајфур Хавутчу
CM 7 Окан Бурук   32'   62'
LM 20 Хакан Унсал   56'
CF 6 Ариф Ердем   62'
CF 9 Хакан Шукур
Замени:
DF 14 Суат Каја   62'
FW 17 Октај Дерелиоглу   62'
MF 10 Серген Јалчин   84'
Селектор:
Мустафа Денизли
 
GK 1 Витор Баија  
CB 2 Жорже Кошта
CB 5 Фернандо Коуто   37'
CB 13 Димаш
CM 15 Коштиња   41'   46'
CM 17 Пауло Бенто
RW 11 Сержо Консеисао
AM 10 Руи Кошта   39'   87'
LW 7 Луис Фиго
CF 8 Жоао Пинто   29'
CF 21 Нуно Гомеш   75'
Замени:
MF 6 Пауло Соуса   60'   46'
FW 9 Рикардо Са Пинто   75'
MF 19 Капучо   87'
Селектор:
Умберто Коељо

Играч на натпреварот:
Луис Фиго (Португалија)[1]

Помошни судии:
  Јап Пол
  Роланд ван Нилен
Четврти судија:
  Маркус Мерк

Италија - РоманијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
Италија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Романија
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано
RWB 17 Џанлука Ѕамброта
LWB 3 Паоло Малдини     46'
CM 18 Стефано Фјоре
CM 4 Деметрио Албертини   38'
AM 8 Антонио Конте   55'
CF 9 Филипо Инѕаги
CF 20 Франческо Тоти   75'
Замени:
DF 11 Џанлука Песото   46'
MF 14 Лујџи Ди Бјаџо   55'
FW 10 Алесандро Дел Пјеро   75'
Селектор:
Дино Ѕоф
 
GK 12 Богдан Стелеа
RB 4 Јулијан Филипеску
CB 17 Миодраг Белодедиќ
CB 3 Ливиу Чоботариу
LB 13 Кристијан Киву
RM 14 Флорентин Петре
CM 5 Константин Галка   68'
CM 10 Георге Хаџи       55', 59'
LM 8 Доринел Мунтеану
CF 9 Виорел Молдован   54'
CF 7 Адријан Муту
Замени:
FW 18 Јоан Ганеа   54'
MF 15 Јоан Лупеску   68'
Селектор:
Емерих Енеи

Играл на натпреварот:
Алесандро Неста (Италија)[2]

Помошни судии:
  Жак Пудевињ
  Игор Шрамка
Четврти судија:
  Андрес Фриск

Холандија - СР ЈугославијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Холандија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
СР Југославија
GK 1 Едвин ван дер Сар   65'
RB 15 Паул Босвелт   48'
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур  
LB 19 Артур Нуман
RM 11 Марк Овермарс
CM 7 Филип Коку
CM 8 Едгар Давидс
LM 5 Будевијн Зенден   86'
CF 9 Патрик Клајверт   60'
CF 10 Денис Бергкамп
Замени:
FW 21 Рој Макај   60'
GK 22 Сандер Вестервелд   65'
MF 16 Роналд де Бур   86'
Селектор:
Франк Рајкард
 
GK 22 Ивица Краљ
RB 13 Слободан Комљеновиќ
CB 5 Мирослав Ѓукиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ
LB 14 Ниша Савељиќ   56'
RM 10 Драган Стојковиќ     52'
CM 16 Дејан Говедарица
CM 7 Владимир Југовиќ
LM 17 Љубинко Друловиќ   70'
CF 8 Предраг Мијатовиќ
CF 9 Саво Милошевиќ
Замени:
MF 6 Дејан Станковиќ   52'
MF 19 Јован Станковиќ   56'
FW 18 Дарко Ковачевиќ   70'
Селектор:
Вујадин Бошков

Играч на натпреварот:
Патрик Клајверт (Холандија)[3]

Помошни судии:
  Карлос Мартин Нието
  Јенс Ларсен
Четврти судија:
  Гинтер Бенко

Шпанија - ФранцијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
GK 1 Сантјаго Кањисарес
RB 2 Мичел Салгадо   64'
CB 5 Абелардо  
CB 18 Пако Хемес   71'
LB 3 Агустин Арансабал
RM 16 Гаиска Мендиета   57'
CM 4 Пеп Гвардиола   61'
CM 7 Иван Елгера   77'
LM 9 Педро Мунитис   73'
CF 11 Алфонсо   55'
CF 10 Раул
Замени:
FW 20 Исмаел Урсаис   57'
FW 17 Хосеба Ечеберија   73'
MF 14 Жерар   77'
Селектор:
Хосе Антонио Камачо
 
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 4 Патрик Виера
CM 7 Дидје Дешан     60'
RW 6 Јури Џоркаеф
AM 10 Зинедин Зидан
LW 12 Тјери Анри   81'
CF 21 Кристоф Дугари
Замени:
FW 9 Николас Анелка   81'
Селектор:
Роже Лемер

Играч на натпреварот:
Зинедин Зидан (Франција)[4]

Помошни судии:
  Николае Григореску
  Филип Шарп
Четврти судија:
  Хју Далас

ПолуфиналеУреди

Франција – ПортугалијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
 
 
 
 
Португалија
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи   39'
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 4 Патрик Виера   23'
CM 7 Дидје Дешан  
CM 17 Емануел Пети   87'
AM 10 Зинедин Зидан
CF 9 Никола Анелка   72'
CF 12 Тјери Анри   105'
Замени:
FW 13 Силван Вилтор   72'
MF 11 Робер Пирес   87'
FW 20 Давид Трезеге   105'
Селектор:
Роже Лемер
 
GK 1 Витор Баија  
RB 14 Абел Шавије
CB 5 Фернандо Коуто
CB 2 Жорже Кошта   55'
LB 13 Димаш   62'   91'
CM 15 Коштиња
CM 4 Жозе Луис Видигал   44'   61'
RW 11 Сержо Консеисао
AM 10 Руи Кошта   78'
LW 7 Луис Фиго   54'
CF 21 Нуно Гомеш   116'
Замени:
MF 17 Пауло Бенто   61'
FW 8 Жоао Пинто   117'   78'
DF 3 Руи Жорже   91'
Селектор:
Умберто Коељо

Играч на натпреварот:
Зинедин Зидан (Франција)[5]

Помошни судии:
  Игор Шрамка
  Роланд ван Нилен
Четврти судија:
  Хју Далас

Италија - ХоландијаУреди

 
 
 
 
 
 
 
Италија
 
 
 
 
 
 
 
 
Холандија
GK 12 Франческо Толдо   38'
RB 17 Џанлука Ѕамброта     15', 34'
CB 5 Фабио Канаваро
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано   16'
LB 3 Паоло Малдини     45'
RM 14 Лујџи Ди Бјаџо   87'
CM 4 Деметрио Албертини   77'
LM 18 Стефано Фјоре   83'
CF 10 Алесандро Дел Пјеро
CF 9 Филипо Инѕаги   67'
Замени:
FW 21 Марко Делвекио   67'
DF 11 Џанлука Песото   77'
MF 20 Франческо Тоти   83'
Селектор:
Дино Ѕоф
 
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 15 Паул Босвелт
CB 3 Јап Стам   93'
CB 4 Франк де Бур  
LB 12 Џовани ван Бронхорст   75'
RM 11 Марк Овермарс
CM 7 Филип Коку   95'
CM 8 Едгар Давидс   50'
LM 5 Будевијн Зенден   28'   77'
CF 9 Патрик Клајверт
CF 10 Денис Бергкамп   86'
Замени:
FW 14 Петер ван Восен   77'
MF 6 Кларенс Седорф   86'
MF 20 Арон Винтер   95'
Селектор:
Франк Рајкард

Играч на натпреварот:
Франческо Толдо (Италија)[6]

Помошни судии:
  Курт Ертл
  Филип Шарп
Четврти судија:
  Хосе Марија Гарсија-Аранда

ФиналеУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
Италија
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам   58'
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу   86'
CM 4 Петрик Виера
CM 7 Дидје Дешан  
RW 6 Јури Џоркаеф   76'
AM 10 Зинедин Зидан
LW 12 Тјери Анри
CF 21 Кристоф Дугари   58'
Замени:
FW 13 Силван Вилтор   58'
FW 20 Давид Трезеге   76'
MF 11 Робер Пирес   86'
Селектор:
Роже Лемер
 
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро   42'
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано
RWB 11 Џанлука Песото
LWB 3 Паоло Малдини  
CM 4 Деметрио Албертини
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо   31'   66'
AM 18 Стефано Фјоре   53'
SS 20 Франческо Тоти   90'
CF 21 Марко Делвекио   86'
Замени:
FW 10 Алесандро Дел Пјеро   53'
MF 16 Масимо Амброзини   66'
FW 19 Винченцо Монтела   86'
Селектор:
Дино Ѕоф

Играч на натпреварот:
Франческо Тоти (Италија)[8]

Помошни судии:[9]
  Леиф Линдберг
  Јенс Ларсен
Четврти судија:
  Хозе Марија Гарсија-Аранда

НаводиУреди

  1. „Sending-off the turning point“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 June 2000. Архивирано од изворникот на 11 July 2000. Посетено на 1 July 2013.
  2. „Well organised and disciplined“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 June 2000. Архивирано од изворникот на 29 August 2000. Посетено на 1 July 2013.
  3. „Dutch superior in every way“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 June 2000. Архивирано од изворникот на 3 October 2000. Посетено на 1 July 2013.
  4. „Both teams should be congratulated“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 June 2000. Архивирано од изворникот на 29 August 2000. Посетено на 1 July 2013.
  5. „A brilliantly exciting game“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2000. Архивирано од изворникот на 17 August 2000. Посетено на 1 July 2013.
  6. „Italy win 3–1 on penalties“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 June 2000. Архивирано од изворникот на 2 October 2000. Посетено на 1 July 2013.
  7. „France - Italy 2:1 (EURO 2000 Holland/Belgium, Final)“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 27 December 2017.
  8. „EURO 2000 team of the tournament“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 May 2016. Посетено на 14 April 2017.
  9. „UEFA EURO 2000 - History - France-Italy“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 4 November 2006. Посетено на 26 December 2017.

Надворешни врскиУреди