Холцминден (округ)

Холцминден (германски: Holzminden) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Хамелн-Пирмонт, Хилдесхајм и Нортхајм и сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија (окрузите Хекстер и Липе).

Холцминден
Landkreis Holzminden

округ
Грб на Холцминден Landkreis Holzminden
Lower Saxony HOL.svg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеХолцминден
Површина
 • Вкупна692 км2 (267 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно70.207
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HOL
Мреж. местоlandkreis-holzminden.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан во 1833 година во рамките на Војводството Брауншвајг-Линебург. Бил преместен во пруската Покраина Хановер, како дел од размената на територии во 1942 година. Последната промена во територијата била во 1974 година.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа во Везерското Средногорје, помеѓу Хамелн и Гетинген. Реката Везер ја создава југозападната граница на округот и тече низ неговите северни делови.

ГрбУреди

Лавот е преземен од грбот на Грофовијата Еверштајн; грофовите владееле со областа во XIV век и го основале градот Холцминден. Лентата долу ја претставува реката Везер.

Градови и општиниУреди

 
Градовите и општините во округот Холцминден
Градови Слободни општини Слободни области
Општински заедници
 1. Холцминден
 1. Делигзен
 1. Бофцен
 2. Ајмен
 3. Ешерсхаузен
 4. Гриненплан
 5. Холцминден
 6. Мерксхаузен
 7. Венцен

1. Беверн

 1. Беверн1
 2. Голмбах
 3. Холенберг
 4. Негенборн

2. Боденвердер-Поле

 1. Боденвердер1, 2
 2. Бреферде
 3. Хале
 4. Хелен
 5. Хајнзен
 6. Хајен
 7. Кирхбрак
 8. Отенштајн
 9. Пегешторф
 10. Поле
 11. Фалбрух

3. Бофцен

 1. Бофцен1
 2. Дерентал
 3. Фирстенберг
 4. Лауенферде

4. Ешерсхаузен-Штатолдендорф

 1. Архолцен
 2. Дензен
 3. Дилмисен
 4. Ајмен
 5. Ешерсхаузен2
 6. Хајнаде
 7. Холцен
 8. Лене
 9. Лирдисен
 10. Штатолдендорф1, 2
 11. Вангелнштет
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°50′ N; 9°30′ E / 51.83° СГШ; 9.5° ИГД / 51.83; 9.5