Дерентал (германски: Derental) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Дерентал
Главната улица во Дерентал
Главната улица во Дерентал
Главната улица во Дерентал
Грб на Дерентал
Дерентал во рамките на Германија
Дерентал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Бофцен
Градоначалник Карл-Фридрих Пипер (СлДП)
Основни податоци
Површина 9,23 км2
Надм. височина 260 м
Население 591 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37691
Повик. бр. 05273
Портал www.derental.de
Местоположба на Дерентал во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°42′0″N 9°26′0″E / 51.70000° СГШ; 9.43333° ИГД / 51.70000; 9.43333

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)