Поле (Холцминден)

Поле (германски: Polle) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Поле
Поглед на Поле
Поглед на Поле
Грб на Поле
Поле is located in Германија
Поле
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Ханс Александер Мајндерс (СДП)
Основни податоци
Површина 21,2 км2
Надм. височина 90 м
Население 1.184 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37647
Повик. бр. 05535
Портал www.polle-weser.de
Местоположба на Поле во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°54′0″N 9°24′0″E / 51.90000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.90000; 9.40000Координати: 51°54′0″N 9°24′0″E / 51.90000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.90000; 9.40000

Се наоѓа на реката Везер, околу 8 километри северозападно од градот Холцминден. До 2010 година, Поле бил административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)