Хале (Холцминден)

Хале (германски: Halle) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хале
Грб на Хале
Хале is located in Германија
Хале
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 7
Градоначалник Херман Мајер
Основни податоци
Површина 28,73 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.508 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37620
Повик. бр. 05533
Портал www.halle-weserbergland.de
Местоположба на Хале во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°59′0″N 9°34′0″E / 51.98333° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.98333; 9.56667Координати: 51°59′0″N 9°34′0″E / 51.98333° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.98333; 9.56667

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)