Голмбах (германски: Golmbach) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Голмбах
Голмбах is located in Германија
Голмбах
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Беверн
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Јерг Хагер (СДП)
Основни податоци
Површина 15,86 км2
Надм. височина 149 м
Население 904 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37640
Повик. бр. 05532
Портал www.bevern.de
Местоположба на Голмбах во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°54′1″N 9°32′43″E / 51.90028° СГШ; 9.54528° ИГД / 51.90028; 9.54528Координати: 51°54′1″N 9°32′43″E / 51.90028° СГШ; 9.54528° ИГД / 51.90028; 9.54528

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)