Негенборн (германски: Negenborn) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Негенборн
Грб на Негенборн
Негенборн is located in Германија
Негенборн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Беверн
Градоначалник Херман Харлинг (СДП)
Основни податоци
Површина 9,87 км2
Надм. височина 190 м
Население 685 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37643
Повик. бр. 05532
Портал www.gemeinde-negenborn.de
Местоположба на Негенборн во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°55′0″N 9°34′0″E / 51.91667° N; 9.56667° E / 51.91667; 9.56667Координати: 51°55′0″N 9°34′0″E / 51.91667° N; 9.56667° E / 51.91667; 9.56667

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)