Фалбрух (германски: Vahlbruch) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Фалбрух
Грб на Фалбрух
Фалбрух во рамките на Германија
Фалбрух
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Хајнрих Остерман
Основни податоци
Површина 14,19 км2
Надм. височина 276 м
Население 416 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37647
Повик. бр. 05535
Портал www.polle-weser.de
Местоположба на Фалбрух во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°55′22″N 9°20′30″E / 51.92278° СГШ; 9.34167° ИГД / 51.92278; 9.34167

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)