Дензен (германски: Deensen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Дензен
Црква во Дензен, посветена на Свети Никола
Црква во Дензен, посветена на Свети Никола
Црква во Дензен, посветена на Свети Никола
Грб на Дензен
Дензен во рамките на Германија
Дензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Дитер Улман (СДП)
Основни податоци
Површина 11,02 км2
Надм. височина 258 м
Население 1.353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Местоположба на Дензен во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°52′9″N 9°34′0″E / 51.86917° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.86917; 9.56667Координати: 51°52′9″N 9°34′0″E / 51.86917° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.86917; 9.56667

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)