Ешерсхаузен-Штатолдендорф

Ешерсхаузен-Штатолдендорф (германски: Eschershausen-Stadtoldendorf) — општинска заедница во округот Холцминден, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Штатолдендорф. Била создадена на 1 јануари 2011 година со спојување на поранешните општински заедници Ешерсхаузен и Штатолдендорф.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Ешерсхаузен-Штатолдендорф се состои од следниве општини:

 1. Архолцен
 2. Дензен
 3. Дилмисен
 4. Ајмен
 5. Ешерсхаузен
 6. Хајнаде
 7. Холцен
 8. Лене
 9. Лирдисен
 10. Штатолдендорф
 11. Вангелнштет

Координати: 51°54′ N; 9°33′ E / 51.9° СГШ; 9.55° ИГД / 51.9; 9.55