Хилдесхајм (округ)

Хилдесхајм (германски: Hildesheim) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Хановер, Пајне, Волфенбител, Гослар, Нортхајм, Холцминден и Хамелн-Пирмонт.

Хилдесхајм
Landkreis Hildesheim

округ
Грб на Хилдесхајм Landkreis Hildesheim
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеХилдесхајм
Површина
 • Вкупна1.206 км2 (466 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно275.464
 • Густина230/км2 (590/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HI
Мреж. местоwww.landkreishildesheim.de

Историја уреди

Во 1885 година, пруската влада основала окрузи во рамките на покраината Хановер. Денешната територија на округот била поделена на четири тогашни окрузи: Хилдесхајм, Алфелд, Гронау и Мариенбург. ВО 1932 година, округот Гронау се приклучил на Алфелд, а бројот на окрузи бил намален на три.

Кога била основана покраината Долна Саксонија во 1946 година имало реорганизација на окрузите: Хилдесхајм станал слободен град, додека останатите окрузи Хилдесхајм и Мариенбург биле споени во новиот округ Хилдесхајм-Мариенбург. Округот Алфелд останал во поранешните граници.

Во 1974 година, градот Хилдесхајм го изгубил статусот на слободен град и станал дел од округот, кој бил преименуван во Хилдесхајм. Окрузите Хилдесхајм и Алфелд се споиле во 1977 година.

Географија уреди

Округот се наоѓа југоисточно од Хановер и северните делови се граничат со Хановерската метрополитенска област. Северната половина на округот е високоурбанизирана, додека југот е покриен со шуми. Реката Лајне влегува во округот од југ, тече низ градовите Алфелд и Гронау и излегува северозападно кон Хановер; помала притока, Инерсте, се влева во Лајне од исток откако тече низ градот Хилдесхајм. Помеѓу Лајне и Инерсте има пошумена области наречени Хилдесхајмска шума (Hildesheimer Wald) и Зибен Берге („Седум ридови“).

Грб уреди

Грбот прикажува:

Градови и општини уреди

 
Градовите и општините во округот Хилдесхајм
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Алфелд
 2. Бад Залцдетфурт
 3. Бокенем
 4. Елце
 5. Хилдесхајм
 6. Зарштет
 1. Алгермисен
 2. Дикхолцен
 3. Фреден
 4. Гизен
 5. Харзум
 6. Холе
 7. Ламшпринге
 8. Нордштемен
 9. Шелертен
 10. Зибесе
 11. Зелде
 1. Дуинген
 2. Ајме
 3. Гронау1, 2
1седиште на општинската заедница;2град

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди

52°05′N 9°55′E / 52.08° СГШ; 9.92° ИГД / 52.08; 9.92